ÚvodAktualityVyzkoušejte jízdu na drezíně – šlapací i pumpovací

Vyzkoušejte jízdu na drezíně – šlapací i pumpovací

Také patříte k těm, kteří milují dobrodružství na železnici? Jestliže k tomu vyhledáváte i aktivní pohyb, máme pro vás tip, který potěší jak velké, tak hlavně malé cestovatele – vyzkoušejte některou z českých a moravských šlapacích drezín! Možná byste to neřekli, ale tyto mimořádně atraktivní projížďky krásnou krajinou vlastním pohonem na historických tratích jsou u nás poměrně hojně zastoupeny. Vydáte se do Ratiškovic, Hevlína nebo Střezimíře?
DrezínaTenhle výlet vám možná připomene některý z oblíbených filmů, jako jsou Páni kluci, Ostře sledované vlaky, Svatební cesta do Jiljí nebo Rebelové, kde mají jednu z menších rolí právě drezíny. A co, že to drezína vlastně je? Jedná se o malé a lehké drážní vozidlo, které se užívá primárně pro služební účely, jako je doprava osob nebo materiálu, případně obojího zároveň, a zajištění údržby železničních tratí. Na přelomu 19. a 20. století měly drezíny pohon nožní (šlapací) nebo ruční (pákový), jednalo se zpravidla o tzv. inspekční drezíny používané na inspekční a traťmistrovské kontrolní jízdy. A právě repliky takových drezín vás budou vozit po starých jinak opuštěných tratích obklopených romantickou krajinou…
 

Šlapací drezíny v Hevlíně

drezíny hevlínV Hevlíně na Znojemsku se svezete na šlapacích drezínách od dubna až do konce září. Zájemci mají možnost se zde projedet na již nepoužívané lokální trati z Hrušovan nad Jevišovkou, na úseku dlouhém cca 2,5 km. Drezína uveze dva lidi na lavičce po směru jízdy a dva v protisměru, další dva musejí sedět na sedátku (podobném jako na kole) ze strany drezíny a šlapat. Dostupné jsou zatím tři zelené drezíny se jmény Anička, Dagmar a Lenka. Všechny jezdí max. rychlostí 7 km/hod. Drezíny jsou letos ve zkušebním režimu (jezdí se do konce září) a je na ně vždy nutná rezervace na telefonním 704 796 453, a to nejlépe týden dopředu. Rezervace přijímá Přeshraniční informační centrum v centru Hevlína, ale nástupní místo je přímo na nádraží na okraji obce.


Drezínové léto na trati ze Střezimíře do Mezna

drezíny střezmířNa hranici Středočeského a Jihočeského kraje, nedaleko Tábora, se nachází malá obec Střezimíř. A právě zde se na zrušené trato Střezimíř – Mezno rodí železniční skanzen, který by se měl otevřít již v sezóně 2024. Mezitím zde pořádá spolek Železnice Česká Sibiř, z.s. pořádá několikrát za léto zážitkové jízdy pákovou drezínou! Projedete se na manuálně poháněných turistických drezínách Vlašťovka a Dvojka, po trati ubíhající podél porostlých skalních zářezů a pod historickým klenutým kamenným mostem. Samotná jízda o délce 4 km (2 km tam a 2 km zpět) není nijak zvlášť fyzicky náročná, kdo ale není zvyklý pohybu, ten se nejspíš zapotí. Drezínu povede střezimířský průvodčí, který cestujícím řekne nejen zajímavosti o netradičním dopravním prostředku, ale i historické trati. Zážitkové výlety Léto na drezíně je nutné rezervovat prostřednictvím rezervačního formuláře. Jízdy se konají již pouze 28. července, 11. srpna nebo a 25. srpna 2024.
 

Ratíškovická železnice na Baťově dráze

Ratíškovická železniceProjeďte se po části staré Baťovy železniční dráhy na šlapací drezíně u Ratíškovic. Trať sloužila v minulosti k přepravě uhlí z dolů Tomáš a I. Máje 1 do výklopníku v Sudoměřicích, odkud uhlí putovalo po Baťově kanálu do Otrokovic. Dnes se tudy prohánějí turistické drezíny. Ty jezdí po trati dlouhé 3 km a propojuje dvě vinařské stezky Podluží a Moravskou vinnou. K dispozici jsou tři šlapací drezíny. Jedna uveze až šest osob, z nichž musí dvě šlápnout do pedálů, aby se ostatní mohli vézt. Jízdu na drezíně je opět nutno předem objednat na tel. 724 247 671. Cena šlapací drezíny je 300 Kč na hodinu, uveze až 6 osob.


Železniční muzeum a historické drezíny v Zubrnicích a Rokytnici

zubrnice drezínaZubrnice v Ústeckém kraji jsou známé svým nádherným skanzenem, ale také železničním muzeem. Technickou památkou je nádraží postavené v roce 1890 k lokální dráze Velké Březno – Úštěk – Verneřice. Železniční muzeum na nádraží nabízí nejen expozici o historii i současnosti trati a pohled do malé dopravní kanceláře s dobovým vybavením, a čas od času se zde konají také jízdy na ruční nebo motorové drezíně. Část trati (11 km) byla zapsána na seznam památek ČR. V budově se můžete navíc seznámit s historií vývoje drezín od ručních po motorové ze současné doby. V expozici drezín je vystavena osobní drezína Tatra Dm6 známá z fi mu Ostře sledované vlaky a Maďarská drezína z filmu Rebelové.

Muzeum lokálky Rokytnice v Orlických horách se nachází v budově původní výtopny parních lokomotiv z roku 1906 v Rokytnici v Orlických horách, nádražíní budova se dokonce stala kulturní památkou ČR. Muzeum představuje historii místní dráhy DoudlebyVamberkRokytnice a historii železnice v regionu Orlických hor. Zdejší aktrakcí je jízda drezínou na ruční pohon, a s tím související exponáty traťového hospodářství.
Drezíny v Hevlíně na Znojemsku Zážitky

Drezíny v Hevlíně na Znojemsku

V Hevlíně na Znojemsku se svezete na šlapacích drezínách! Projedete se na již nepoužívané lokální trati z Hrušovan nad Jevišovkou, na úseku dlouhém cca 2,5 km.

Ratíškovická železnice Kultura

Ratíškovická železnice

Projeďte se po části staré Baťovy železniční dráhy na šlapací drezíně. Trať sloužila v minulosti k přepravě uhlí z dolů Tomáš a I. Máje 1 do výklopníku v Sudoměřicích, odkud uhlí putovalo po Baťově kanálu do Otrokovic.

Železnice Česká Sibiř – zážitkové jízdy pákovou drezínou Zážitky

Železnice Česká Sibiř – zážitkové jízdy pákovou drezínou

Pro milovníky netradičních zážitků a romantiky opuštěných železničních kolejí nabízí spolek Železnice Česká Sibiř zážitkové jízdy pákovou drezínou. Zároveň ve stanici a na zrušené dráze vzniká železniční skanzen.

Železniční muzeum Zubrnice Kultura

Železniční muzeum Zubrnice

Navštivte v Zubrnici expozici o historii a současnosti trati Velké Březno – Verneřice – Úštěk. Nachází se v bývalém skladišti zboží a k vidění jsou zde staré fotografie, dokumenty, různé "železniční" drobnosti, modelová železnice – model stanice Levín v měřítku 1:45.

Muzeum lokálky Rokytnice v Orlických horách Kultura

Muzeum lokálky Rokytnice v Orlických horách

Železniční muzeum se nachází v budově původní výtopny parních lokomotiv z roku 1906 v Rokytnici v Orlických horách. Budova je vyhlášena kulturní památkou ČR.