ÚvodAktualityZa svatým Hubertem do lesů a hor
Příroda

Za svatým Hubertem do lesů a hor

Svatý Hubert pocházel původně z bohaté šlechtické rodiny v Akvitánii, kam se narodil roku 655. V mládí věnoval většinu času lovu a bujarým oslavám. Jednoho dne při lovu narazil na podivuhodného jelena. Mezi parožím mu zářil zlatý kříž. Skrze tohoto jelena k němu promluvil Bůh. Hubert se po tomto zážitku stal knězem, později dokonce franckým biskupem a velmi se zasloužil o šíření křesťanství. Po své smrti byl roku 744 svatořečen a stal se patronem myslivců a střelců, jeho svátek se každoročně slaví 3. listopadu. O rozšíření kultu sv. Huberta se na našem území zasloužil velkou měrou František Antonín, hrabě Sporck, který v roce 1695 založil Řád sv. Huberta. Kromě každoročních svatohubertských jízd a slavností můžete také navštívit často nenápadná místa v lesním tichu, která sv. Huberta připomínají.
svatý jelenHubert, podle legendy akvitánský princ, si užíval světské radovánky a život šlechtice plnými doušky. Oženil se, ale jeho milovaná žena Floribana ale zemřela při porodu. Hubert si svůj žal a bolest vybíjel na divokých zvířatech, které neúprosně štval a zabíjel. Jednou však zažil nečekané setkání s bílým jelenem, který měl mezi parožím zářící zlatý kříž. Skrze jelena k němu tehdy promluvil bůh, který se ptal: „Huberte, proč stále lovíš a honíš zvěř? Je na čase, abys začal hledat mě, který se za tebe obětoval.“ Hubertův přístup k životu se po tomto zážitku změnil skutečně od základu: začal vést pokorný život, zanechal honů a naučil se vážit si darů přírody i volně žijících zvířat. Kromě toho se stal knězem, později dokonce franckým biskupem, založil katedrálu v belgickém Lutychu a zasloužil se o šíření křesťanství. Po smrti byl roku 744 svatořečen a stal se nejen patronem myslivců, lovců a střelců, ale také řezníků, kožešníků, soustružníků, optiků, kovodělníků, slévačů, matematiků, výrobců matematických přístrojů a je vzýván proti pokousání psem, uštknutí hadem a strachu před vodou.

svatý hubertJako u všech svatých i svátek sv. Huberta připadá na den, kdy světec zemřel, protože tento den se považuje za „den narození pro věčnost“. V případě Huberta je to 3. listopad, kdy se na různých místech konají svatohubertské jízdy, vlastně symbolický hon na lišku, kdy jezdec představující lišku má na rameni připevněný liščí ocas a ostatní jezdci jej „pronásledují“. Tato jízda zároveň znamená ukončení jezdecké sezony. Jinde se zase konají svatohubertské slavnosti, v jejichž rámci se představí třeba i lovečtí psi, sokolníci a připravují se zvěřinové speciality. Také myslivci u této příležitosti tradičně pořádají Hubertské zábavy, tedy myslivecký ples – „Hubertskou“ nebo se konají Svatohubertské mše.


Řád svatého Huberta existuje dodnes

řád sv. HubertaLovecký řád svatého Huberta (lovecké bratrstvo) založil František Antonín hrabě Špork dne 3. listopadu 1695 v Lysé nad Labem. V některých literárních pramenech se mylně uvádí, že tento řád byl založen až 3. listopadu 1723, ale toto datum je spojeno se slavností, na které přijal odznaky Řádu císař Karel VI. Členy tehdejšího řádu byly významné šlechtické rody a panovníci Evropy (např. princ z Modeny, saský princ, Emanuel II. z Bruganzy – infant portugalský etc.) Členy řádu byly ale i ženy. Řádovou insignií byl pozlacený, drahokamy lemovaný, oválný medailon se scénou vidění svatého Huberta, zavěšený řetízkem na kroužku. Pod medailonem byl pozlacený lovecký roh zavěšený dvěma řetízky na tomtéž kroužku. Současný Řád svatého Huberta v Kuksu byl ilegálně obnoven ve večerních hodinách dne 3. listopadu 1978 (na svatého Huberta) před vstupem do hrobky zakladatele Řádu Františka Antonína hraběte Šporka.

Řád svatého Huberta pokračuje ve své činnosti dodnes – v Česku dokonce existují dva spolky: Řád svatého Huberta a Rytířský Řád Svatého Huberta. Oba jsou sdružením lidí, kteří ctí myslivecké a křesťanské tradice, zvyklosti a mysliveckou etiketu a věnují se myslivosti a ušlechtilé honbě. Řád svatého Huberta je přímým pokračovatelem Řádu svatého Huberta založeného Františkem Antonínem Šporkem.


Pranostiky na svatého Huberta a listopad

  • listopadSvatý Hubert lovce chrání, když zvěř k lovu v lese shání.
  • Pozdní říje, dlouhá zima, krátká říje zimu pije.
  • Má-li hustý kožich zajíc, bude mráz se sněhem navíc.
  • Na svätého Huberta ide teplo do čerta.
  • Když se blíží vrány zas, k setí je nejvyšší čas.
  • Padá-li sníh, to bílí psi pelášejí, kteří veškeré zvěři útrapy přinášejí.
  • Listopadová mlha zhasíná slunce.
  • Listopad na strakaté kobyle jezdí.
  • Když krtek v listopadu ryje, budou na Vánoce létat komáři.
  • Jestliže sníh listopadový dlouho zůstane, více než hnůj polím prospěje.
 

Výlety se svatým Hubertem

stezka reliéfůJak jinak oslavit svatého Huberta než vycházkou do podzimem vonícího lesa! Na severní straně Černohorského rašeliniště v Krkonoších vás dřevěný chodník dovede k upravenému vyhlídkovému místu nazvaného dle Sv. Huberta Hubertova vyhlídka. A výhled odtud je opravdu dechberoucí. Víte, kde hledat Zámeček svatého Huberta? Nachází se v lesích mezi Jesenicí a Čistou na Rakovnicku. Sice není běžně přístupný, ale pro turisty je tu připravené odpočinkové místo. Kdo má rád krajinu lemovanou skalami, ať navštíví Brniště v Máchově kraji, kde se nachází atraktivní stezka plná skalních reliéfů, včetně slavného svatohubertského jelena.

Kaple Svatého HubertaHubertovo jméno nese také řada studánek, pramenů a kapliček – v lůně přírody objevíte Pramen sv. Huberta uprostřed Jiráskových skal nedaleko Teplic nad Metují. Mezi hlubokými lesy se nachází i Kaple Svatého Huberta v Lednicko-valtickém areálu. Natrefíte na ni při cestě po červené turistické značce z Lednice do Valtic (nebo naopak). Do opravdu odlehlých končin se dostanete na Šumavě, kde se na svahu hory Boubín nachází dřevěná kaple sv. Huberta. V Jeseníkách je krásná kaple sv. Huberta v Karlově Studánce – obraz sv. Huberta, který je zavěšen nad hlavním oltářem, namaloval roku 1758 Jan Kryštof Handke. Z doby postavení kaple pochází také malba na stropě.
Kaplička sv. Huberta na Benecku Památky

Kaplička sv. Huberta na Benecku

Kaple byla postavená v roce 2005 a poslední červencovou neděli se zde konají poutě. Zvonička zvoní pravidelně – ráno, v poledne a večer.

Kaple sv. Huberta a Galerie dřevěných soch ve Velkých Karlovicích Památky

Kaple sv. Huberta a Galerie dřevěných soch ve Velkých Karlovicích

Kaple sv. Huberta z roku 2014 je zasvěcená patronu myslivců. Dominantou kaple je dřevěný vyřezávaný oltář s výjevy z života svatého Huberta.

Kaple sv. Huberta u Vyklantic Památky

Kaple sv. Huberta u Vyklantic

Moderní kaple byla vysvěcena v srpnu 2018. Kaplička svatého Huberta stojí v krásném prostředí petrovských lesů u Vyklantic na Vysočině.

Hubertova vyhlídka v Peci pod Sněžkou Příroda

Hubertova vyhlídka v Peci pod Sněžkou

Na severní straně Černohorského rašeliniště vás dřevěný chodník dovede k upravenému vyhlídkovému místu nazvaného dle Sv. Huberta.

Lesnická naučná stezka Zákupy Příroda

Lesnická naučná stezka Zákupy

Naučná stezka vás zavede do okolních lesů. Stezka je udržovaná a označená rozcestníky. Po cestě jsou rozmístěny informační tabule, které představují zdejší faunu a flóru, historii vyšší lesnické školy v Zákupech a osobnosti zdejšího kraje.

Studánka sv. Huberta u Lelekovic Příroda

Studánka sv. Huberta u Lelekovic

Studánka je věnována sv. Hubertovi patronu lovců. Na drobné plastice v průčelí studánky je sv. Hubert vyobrazen.

Lovecký zámeček Dřevíč Památky

Lovecký zámeček Dřevíč

Bývalý lovecký zámeček Dřevíč byl vybudován v hlubokých lesích nad údolím potoka Vůznice severně od Nižboru v obci Sýkořice. Zámek je veřejnosti nepřístupný.

Studánka sv. Huberta u Jetřichovic v Českém Švýcarsku Příroda

Studánka sv. Huberta u Jetřichovic v Českém Švýcarsku

Hubertovu studánku s pramenem sv. Huberta naleznete na žluté značce vedoucí podél Jetřichovické Bělé z Jetřichovic k Ferdinandově soutěsce a Dolskému mlýnu.

Socha sv. Huberta v Hradeckých lesích Příroda

Socha sv. Huberta v Hradeckých lesích

Dřevěná socha svatého Huberta, patrona myslivců a střelců, kterému se v místních lesích podařilo spatřit jelena se zlatým křížem mezi parožím, se nachází uprostřed Městských lesů Hradce Králové, na červené značce vedoucí z Plachty do Albrechtic nad Orlicí.

Stezka skalních reliéfů u obce Brniště na Českolipsku Příroda

Stezka skalních reliéfů u obce Brniště na Českolipsku

Stezka mezi skalami u areálu Lesní zátiší u obce Brniště, kudy naši předci jezdívali s povozy na pole, se v současnosti stala jakousi uměleckou galerií v přírodě, kterou doplňují nejrůznější přírodní instalace.

Lesopark Martinská stěna Příroda

Lesopark Martinská stěna

Lesopark nesoucí název Martinská stěna byl zbudován patrně již za první republiky, kdy o toto místo pečoval tehdejší německý okrašlovací spolek Hubertus. I přes dlouhé období úpadku se podařilo lesopark obnovit a dnes patří k nejoblíbenějším částem Dobřan. Oblíbená je zde také 25metrová skulzavka.

Kaple Svatého Huberta v Lednicko-valtickém areálu Památky

Kaple Svatého Huberta v Lednicko-valtickém areálu

Při cestě po červené turistické značce z Lednice do Valtic (nebo naopak) natrefíte na gotickou kapli svatého Huberta. Přívlastek „gotická“ vlastně není úplně na místě. Svatý Hubert je nejmladší stavbou Lednicko-valtického areálu, která na svém místě stojíteprve od roku 1855.

Pramen sv. Huberta v Jiráskových skalách u v Teplic nad Metují Příroda

Pramen sv. Huberta v Jiráskových skalách u v Teplic nad Metují

Pramen sv. Huberta najdete na okraji Teplického skalního města, v Jiráskových skalách. Vývěr pitné vody se nachízí nedaleko stromu s obrázkem svatého Huberta.

Hájenka v Pavlově – myslivna lišky Bystroušky Památky

Hájenka v Pavlově – myslivna lišky Bystroušky

Hájenka v Pavlově (Střítěži) na Šumpersku je místem zrodu bajky, která inspirovala skladatele Leoše Janáčka k vytvoření světově proslulé opery. Do seznamu kulturních památek patří i nedaleká křížová cesta s kaplí.

Studánka svatého Huberta na Prosečském hřebenu Příroda

Studánka svatého Huberta na Prosečském hřebenu

Studánka se nachází nedaleko červeně značené cesty z Proseče nad Nisou na východní rozcestí Prosečského hřebenu. Voda ze studánky je pitná a v horkých dnech příjemně osvěží.