ÚvodAktualityPo roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí
Zážitky

Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí

  • 22. února 2024
Matějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť začíná 24. února a trvá do 14. dubna 2024. Mezi hity letošních atrakcí patří 65 metrů vysoký Airborne – největší kolotoč svého druhu v Evropě (s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů), vodní dráha Big Splash anebo obří řetízkový kolotoč Aeronaut.
KolotočMatějská pouť oficiálně začíne v sobotu 24. února v 10 hodin. Atrakce budou veřejnosti k dispozici až do 14. dubna 2024. Ve všedních dnech od úterý do pátku je otevřeno od 12:00 do 21:00 hod., v sobotu a v neděli od 10:00 do 22:00 hod. Stejně jako o víkendu je otevřeno během prázdnin a velikonočních svátků. V pondělí je zavírací den, samozřejmě právě s výjimkou prázdnin a svátků. Vstupné na Matějskou pouť se nemění, i letos tedy stojí 30 Kč o víkendu a ve všední den (úterý až pátek) zdarma, bezplatný vstup mají i děti do 120 centimetrů.

Tradice Matějské pouti je v Národní knihovně archivovaná od roku 1595. Původně se konaly na Hanspaulce, ale plocha nestačila, a proto se stánky a kolotoče zvolna přesouvaly do Dejvic k Vítěznému náměstí a později pak k Hradčanské. V roce 1963 se přestěhovaly do sousedství Stromovky.
 

Pohodové atrakce i adrenalinové pecky

Matějská pouťNa Matějské bude k dispozici přes sto atrakcí, včetně unikátního 65 metrů vysokého kolotoče Airborne, největšího svého druhu v Evropě, s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů. Všechny generace si užijí čtyřpatrový zámek plný legrace Après-Ski Party. Z oblíbených lákadel nechybí ani tentokrát 80metrový řetízák Around The World XXL, horská dráha Super Mouse nebo Joker extrem. Přijedou i klasické holandské atrakce a Obří kolo s uzavřenými a vyhřívanými kabinami. Do Prahy se navíc letos vrací řada populárních atrakcí, jako je například velký Twister, vodní dráha Big Splash, skákající adrenalínová atrakce Base Jumper XXL a mnoho dalšího. Letošní novinkou bude atrakce Samba.

Matějská pouťPro nejmenší návštěvníky organizátoři připravili jízdu na ponících, řetízkový a historický kolotoč anebo jízdu na autodromu v doprovodu dospělého. Zájemci o střelbu na cíl si určitě vyberou z různých variant střelnic - k dispozici jsou ty klasické, historické ale i paintballové. Samozřejmě nechybí ani stánky s rychlým občerstvením. Obvyklým suvenýrem z Matějské pouti bývají perníková srdce a různé sladkosti jako je cukrová vata, nejen pro děti. Ceny za vstup na jednotlivé atrakce by se měly pohybovat na loňské úrovni – od 60 Kč za dětské atrakce, přes jízdu na autodromu za 120 korun, až přibližně do 500 Kč za velké moderní technické vymoženosti.
 

Charitativní akce pro hendikepované a děti z dětských domovů

Matějská pouťV rámci Matějské pouti proběhne v pondělí 18. 3. 2024 od 11:00 do 14:00 hodin akce „Den pro zdravotně postižené děti a děti z dětských domovů a azylových domů“. V uvedenou dobu budou všechny atrakce v areálu zpřístupněné zdarma. Poté bude následovat koncert na Křižíkově fontáně. Akce je pořádaná pro všechny zdravotně postižené návštěvníky. Vstup na atrakce bude umožněn po předložením průkazu TP, ZTP a nebo ZTP/P. U průkazu ZTP/P bude mít možnost zdarma přístup na atrakci i doprovod zdravotně postiženého.

Děti z dětských a azylových domovů musí mít označenou kartičku s názvem instituce, razítkem a podpisem. Nejlépe také se svým jménem a telefonním kontaktem na dospělou doprovázející osobu (pro případ, že by se dítě v areálu ztratilo). Od 15:00 do 17:00 hodin bude opět připraven i kulturní program na Křižíkově fontáně, kde vystoupí známé VIP osobnosti.
 

Tipy na zajímavosti v okolí

podmořský světCelodenní pobyt na pouti není pro děti žádný problém, ale dospělé i jejich peněženky může pořádně vyčerpat. Výlet na Matějskou ale lze spojit třeba s procházkou po Stromovce, posezením nad kávou a zákuskem v restauraci a kavárně Vozovna (mimochodem s báječným a velkým dětským venkovním hřištěm). Lákavým cílem, nejen za nepříznivého počasí, je rovněž největší mořské akvárium v Česku, ZOO Mořský svět přímo v areálu Výstaviště, milovníky technických památek pak zveme do staré čistírny odpadních vod v Bubenči. Dostanete se k ní snadno, stačí jen projít Stromovkou a vyjít v nejzápadnější části parku do Papírenské ulice.
Krmení živočichů v Mořském světě Praha

1. 1.31. 12.
Krmení živočichů v Mořském světě Praha

Zoo Mořský svět na pražském Výstavišti je stálá expozice mořských, ale i sladkovodních ryb a jiných živočichů o celkovém počtu 360 druhů. Každé úterý, středu a čtvrtek zde probíhá krmení živočichů.

Noční prohlídka v Mořském světě

26. 7.
Noční prohlídka v Mořském světě

Mořský svět je ideální místo pro prožití rodinného výletu. A to nejen ve dne, ale také večer! Každý poslední pátek v měsíci se zde koná noční prohlídka!

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice Příroda

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět na pražském Výstavišti je stálá expozice mořských, ale i sladkovodních ryb a jiných živočichů o celkovém počtu 360 druhů. Od roku 2006 má expozice statut zoologické zahrady.

Královská obora Stromovka v Praze Příroda

Královská obora Stromovka v Praze

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, rozkládá se asi na 95 ha.

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem Památky

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem

Průmyslový palác je ústřední dominantou areálu Výstaviště Praha Holešovice. Secesní stavba pochází z roku 1891 podle návrhu Bedřicha Münzbergra, který spoluprácoval s inženýrem Františkem Prášilem. Výzdobu provedl Bedřich Ohman a Alois Dryák. Stavba je jak uměleckou, tak i technikou památkou.

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč Památky

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.