ÚvodAktualityVšesokolský slet 2024: připojte se k průvodu, cvičení a sokolským akcím
Životní styl

Všesokolský slet 2024: připojte se k průvodu, cvičení a sokolským akcím

  • 25. června 2024
Poslechněte si audio verzi článku
Všesokolský slet je svátkem všech Sokolů. Ten letošní se bude konat opět po šesti letech, a to od 30. června do 5. července 2024 v Praze s mottem "slet spojuje"! Sletový tým očekává účast 20 tisíc cvičenců a více jak 50 tisíc diváků ze všech koutů České republiky i ze zahraničí. Zažít jedinečnou atmosféru a vychutnat si hromadné skladby v podání sokolů bude možné v pražském Edenu 4. července večer a 5. července odpoledne. Představí se silní muži v trojpatrových pyramidách, elegantní ženy, ale i sokolové z řad dětí či seniorů.
Letos na začátku července se po šesti letech do Prahy opět sjedou členové okresních, župních a krajských sokolských obcí, aby během vystoupení na XVII. Všesokolském sletu předvedli to, co tři čtvrtě roku nacvičovali. Nepůjde jen o hromadná cvičení tisíců cvičenců, která se odehrají 4. a 5. července na stadionu fotbalistů Slavie Praha ve Fortuna Areně v Edenu. Nedílnou součástí zahajovací neděle XVII. Všesokolském sletu je ekumenická mše v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha od 14:00 hodin. Další tradiční akci představuje také sletový průvod, divadelní představení, taneční, gymnastická i folklorní vystoupení, noční výstup na Petřín anebo divadelní hra Aloise Jiráska v Národním divaldeLucena, která v neděli 30. června večer celý program odstartuje.
 

Prahou projde sokolský průvod

Sokolové na sletu v PrazeSokolské týdenní oslavy zahájí v neděli 30. června také tradiční sletový průvod centrem Prahy. Metropole se rozvlní v duchu hesla "Slet spojuje!". Přijďte sokolům ve sletových úborech i v sokolských krojích, s prapory a vlajkami a doprovodem několika dechovek zamávat z chodníků podél trasy, která povede v 10:00 z Václavského náměstí do ulice 28. října a po Národní třídě a přes Smetanovo nábřeží a Křižovnickou ulici na náměstí J. Palacha a kolem Rudolfina dál Širokou ulicí do Pařížské a na Staroměstské náměstí. Tam bude na pódiu připraven moderovaný program.


Sokolská vystoupení na pódiích

sokolovéPrávě na Staroměstském náměstí a také v Tyršově domě na Malé Straně a na náměstí Míru v srdci pražských Vinohrad, vyrostou pódia, na nichž se během týdne budou střídat taneční, gymnastické i folklorní skupiny od nás i ze zahraničí. Většina vystoupení zapojí diváky, přihlížející a kolemjdoucí do děje a nabídne jim krátké lekce tance, jógy, rytmické gymnastiky, pohybových variací či divadelní improvizace.

Pódiová vystoupení v srdci Prahy jsou tradiční součástí všesokolských sletů. Zástupci sportovního prostředí v nich představují, jak různorodý a bohatý může sport být. Pódiová vystoupení budou v rámci nadcházejícího XVII. Všesokolském sletu probíhat v Praze od 30. června do 3. července 2024.
 

Výstavy, loutky, cimbál i výstup na Petřín

sokolovéVšesokolský slet bude tradičně provázet velmi bohatý kulturní program. Sokolové vás zvou od 19. 6. 2024 do konce září 2024 na výstavu „Nazdar sokolové v poslaneckých lavicích". Výstava se věnuje období od roku 1862, kdy mezi zakladateli Sokola byla řada poslanců českého sněmu či říšské rady až do současnosti. I v současnosti se mezi senátory a poslanci členové České obce sokolské nacházejí. Výstava je k vidění, jak jinak, než v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Na Vítězném náměstí v Dejvicích naleznou zájemci výstavu s výstižným názvem "Armáda a sokolské slety". Výstava je od 25. 6. do 26. 8. 2024 součástí cyklu připravovaného Vojenským historickým ústavem Praha k významným výročím před budovou Generálního štábu. Je věnována především vzájemným vztahům mezi Sokolem a armádou, počínajíc snahou jejího zakladatele Miroslava Tyrše vytvořit ze sokolů národní armádu dosud neexistujícího státu.

sokolTato snaha našla odezvu jak ve vytvoření českého povelového systému, z něhož vycházíme dodnes, tak především ve vzniku československých legií. Koho zajímá historie sokolských sletů, najde všechny zajímavosti o této tradiční akci na náměstí Míru, kde je od 17. 6. 2024 do 6. 7. 2024 pro zájemce připravena panelová výstava "Sedmnáct všesokolských sletů", které se konaly nejen v Praze, ale také v době komunistické totality v zahraničí. Michnův palác (sál Petřín, sál Čertovka) hostí od 30. 6. do 5. 7. 2024 výstavu fotografií Marie Brunerové "Světem sletů".

PetřínSokolové během pražských oslav podniknou několik výstupů: 30. června to ve 20:30 bude noční výstup na Petřín, ve středu 3. července od 14:00 svorně vykonají denní výstup na Vyšehrad. Večer mohou milovníci cimbálu dorazit do smíchovského Letohrádku Kinských (Musaion), kde bude od 19:00 do 22:00 hrát k tanci a poslechu cimbálová muzika. Nejmladší sokolové se mohou těšit na loutková představení. Od 1. do 4. července se na děti bude těšit divadlo na Kampě, kde se budou každý den, vždy od 16:00, hrát pohádky.
 

Zajímavosti z historie Sokola a všesokolských sletů

  • Sokol aneb Českou obec sokolskou založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner. Stanovy spolku předložili na c. k. místodržitelství v prosinci 1861, ustavující valná hromada se sešla 16. února 1862 – to je také oficiální datum založení Sokola.
  • První prapor a návrh prvních krojů namaloval Josef Mánes, později je upravil František Ženíšek. Rudou garibaldovskou košili v barvě svobody doplňovala černohorská čapka s pérem (ostatně od černohorských revolucionářů vzešel i samotný název spolku) a šedá kajda, připomínající kožený kabátec polských kozáků.
  • Hlavním heslem, které razil Tyrš, bylo „Tužme se!“, Barák navrhl pozdrav „Nazdar!“, Fügner tykání a oslovování „bratře“.
  • První veřejné cvičení se odehrálo již v roce 1862 při svěcení praporu Sokola Pražského, v květnu 1867 se na již neexistujícím Rohanském ostrově v dnešním Karlíně konalo veřejné cvičení s hudbou.
  • sokol 1948První všesokolský slet v červnu 1882 na Střeleckém ostrově, kde cvičilo 700 mužů pod vedením náčelníka dr. Miroslava Tyrše, připomněl 20. výročí založení Sokola.
  • Kromě první a druhé světové války a doby komunistického režimu, kdy Sokol oficiálně nemohl působit, se slety většinou konaly po šesti letech.
  • Díky sokolským organizacím ve Slovinsku, Srbsku, na Slovensku či v Americe tradice sletů pokračovala i v době, kdy se ve vlasti konat nemohly.
  • II. všesokolský slet 1891 se uskutečnil během Jubilejní výstavy v Královské oboře.
  • III. všesokolský slet 1895 proběhl v době Národopisné výstavy českoslovanské a poprvé se konal na letenské pláni. Poprvé se také v rámci sletu konalo slavnostní divadelní představení Smetanovy Prodané nevěsty.
  • V. všesokolský slet 1907 trval čtyři týdny, v doplňkovém programu byl například plavecký závod ve Vltavě.
  • Na VI. všesokolském sletu 1912, který se konal na Letné a trval pět týdnů, cvičilo a závodilo přes 30 000 sokolů, diváků přišlo desetkrát tolik.
  • sokolVII. všesokolský slet 1920 se konal jako poslední na letenské pláni a zároveň jako první v samostatném Československu. Vystřídalo se přes 100 000 cvičenců, sledovalo je přes 500 000 diváků, přítomen byl i prezident Masaryk.
  • VIII. všesokolský slet 1926 se konal na Strahově, počet cvičenců se blížil 150 000, diváků se sešlo 800 tisíc. Součástí sletu byly první sletové lyžařské závody v Jilemnici.
  • IX. všesokolský slet 1932 oslavil 100. výročí narození Miroslava Tyrše. Běhu z devíti míst Česka se účastnilo přes 39 000 běžců, v Tatrách a v Krkonoších se konaly zimní sletové hry. Cvičenců přijelo téměř 190 tisíc, diváků bylo přes milion.
  • Na X. všesokolském sletu 1938 v době sílící fašistické hrozby cvičilo 350 000 sokolů a sledovalo je přes dva miliony diváků.
  • XI. všesokolský slet 1948 se uskutečnil až po únorovém puči komunistů, počet cvičenců překonal půl milionu. Během průvodů došlo k demonstracím proti režimu a prezidentu Gottwaldovi, následné represe postihly přes 11 000 členů Sokola.
  • sokolovéDůkazem, že Sokol opět vzlétl, byl XII. všesokolský slet 1994. Konal se po 46leté přestávce na Strahově a vystoupilo na něm asi 23 000 cvičenců.
  • XIII. všesokolský slet 2000 byl součástí akce Praha – evropské město kultury 2000. Celkem si na Strahově zacvičilo 25 000 lidí.
  • XIV. všesokolský slet 2006 se konal opět na Strahově, celkem cvičilo zhruba 20 000 osob,
  • XV. všesokolský slet 2012 se konal v Edenu v Praze-Vršovicích, vystoupilo na něm asi 10 500 cvičenců. Historickou premiéru mělo divadelní představení Prodané nevěsty, společně nastudované několika sokolskými soubory z Pyšel, Lázní Toušeň, Slatiňan a pražských Vinohrad.
  • XVI. všesokolský slet 2018 se konal opět v pražském Edenu. Zúčastnilo se ho 15 000 cvičenek a cvičenců z České republiky i zahraničí a navíc se nesl v duchu oslav 100. výročí vzniku republiky.
Sletový průvod Prahou

30. 6.
Sletový průvod Prahou

XVII. všesokolský slet 2024 zahájí v neděli 30. června tradiční Sletový průvod centrem Prahy. Podle odhadů se jej zúčastní až 15 tisíc sokolů, jejich hostů a příznivců z ČR i zahraničí, kteří budou reprezentovat svůj kraj, župu, organizaci či svou zemi.

XVII. všesokolský slet 2024

30. 6.5. 7.
XVII. všesokolský slet 2024

XVII. všesokolský slet se uskuteční od 30. června do 5. července 2024 v Praze s mottem "slet spojuje"! Největší oslava sportu pro všechny na světě se koná jednou za šest let a do projektů spojených se sletem se zapojuje přes 100 000 sokolů.

Sportovní stadion Strahov v Praze Památky

Sportovní stadion Strahov v Praze

Vyjdete-li strmý kopec na Strahov, objeví se před vámi obrovský gigant, jehož nelze jen tak přehlédnout – sportovní stadion Strahov. Strahovský stadion patří díky své rozloze k největším stadionům na světě.