ÚvodAktualityZnáte Národní den květů? Českou republiku zastupuje mateřídouška
Příroda

Znáte Národní den květů? Českou republiku zastupuje mateřídouška

Věděli jste, že 12. březen je Národním dnem květů a rostlin? Každá země světa má svou květinu, která ji symbolizuje. Některé květiny jsou společné pro dvě nebo více zemí, jiné jsou výlučné pouze pro jednu zemi. Symbolem České republiky je sice lípa, ale v rozhlasové anketě zvítězila mezi květinami jednoznačně voňavá mateřídouška. Znali a ctili ji už staré kultury: Egypťané využívali mateřídoušku k balzamování a římští vojáci si bylinku přidávali do koupele, aby jim dala sílu. Na středověkém seznamu posvátných magických bylin zaujímala dokonce první místo! Dále se u nás těší oblibě slunečnice, hortenzie, pivoňky nebo tulipány. Chcete-li se připravit na jaro, právě tento den je ideální dobou vybrat si několik vyvolených jarních květů a začít s jejich výsadbou.
Národní přírodní památka Peklo u České Lípy – místo, kde kvetou koberce bledulí jarních Příroda

Národní přírodní památka Peklo u České Lípy – místo, kde kvetou koberce bledulí jarních

Naučná trasa Peklem, kaňonovitým údolím Robečského potoka, vede v délce 8 km mezi obcemi Zahrádky a Česká Lípa. Cestou projdete nejen malebnými osadami s lidovou architekturou, ale na jaře po cestě uvidíte tisíce bledulí.

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO Příroda

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Sněženky v Litovelském Pomoraví – bílá krása v ramenech řeky Moravy Příroda

Sněženky v Litovelském Pomoraví – bílá krása v ramenech řeky Moravy

Pokud plánujete jarní výlet za posly jara – sněženkami, můžete vyrazit do lužních lesů u Litovle, kde se jim v ramenech řeky Moravy dobře daří. Výchozími místy mohou být obce Střeň nebo Lhota, pak už stačí pokračovat po levém břehu řeky.

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Botanická zahrada v Táboře – druhá nejstarší v ČR Příroda

Botanická zahrada v Táboře – druhá nejstarší v ČR

Botanická zahrada v Táboře je druhou nejstarší botanickou zahradou v ČR. Největší část botanické zahrady zaujímá arboretum, ve kterém jsou zastoupeny keře a stromy jak domácí, tak i cizokrajné.

Babinské louky u obce Čeřeniště – místo, kde rostou ohrožené květiny Příroda

Babinské louky u obce Čeřeniště – místo, kde rostou ohrožené květiny

Přírodní památka Babinské louky zahrnuje vlhké podhorské luky s pestrou květenou. Hlavním předmětem ochrany je především populace zvonovce liliolistého, najde se tu ale i mnoho dalších druhů rostlin – bleduli jarní, prvosenku vyšší, kosatec sibiřský, prstnatec májový nebo upolín nejvyšší.

Přírodní památka Kytlice v Lužických horách – louky s výskytem šafránu Příroda

Přírodní památka Kytlice v Lužických horách – louky s výskytem šafránu

Louky na jižním okraji obce Kytlice, cca 4,5 km severně od Nového Boru jsou chráněné jako významné naleziště šafránu jarního, vysazeného zde pravděpodobně na začátku 20. století, od té doby se jeho populace spontánně rozšířila na sousední pozemky a dnes čítá kolem 1 300 jedinců.

Farská louka Slunečná u České Lípy – domov šafránů bělokvětých Příroda

Farská louka Slunečná u České Lípy – domov šafránů bělokvětých

Na Farské louce v obci Slunečná, která byla vyhlášena přírodní památkou v roce 1949, se v hojném počtu vyskytuje šafrán bělokvětý. Každé jaro zde vykvetou desítky těchto přísně chráněných rostlin. V České republice je známo jen několik málo lokalit, kde se bílé šafrány objevují.

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí Příroda

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí

Havranické vřesoviště je nejrozsáhlejším vřesovištěm na území Národního parku Podyjí, na kterém převládají keříčkové formace s vřesem a kručinkou chlupatou, ale vyskytuje se tu i další unikátní flóra a fauna. Havranické vřesoviště je národní přírozní rezervací.

Sněženkové království u obce Sedlnice Příroda

Sněženkové království u obce Sedlnice

Nevšední přírodní památka se rozprostírá na několika lokalitách území obce Sedlnice. Husté koberce sněženek zde odedávna ohlašovaly místním obyvatelům přicházející jaro.

Botanická zahrada v Plzni Letní sporty

Botanická zahrada v Plzni

Přírodní členitý areál o 21 ha s vodními plochami, arboretem, skalami a parkovou úpravou se nachází v blízkosti centra města. Botanická zahrada je v arboretu zastoupena v počtu téměř tisíc druhů, poddruhů a kultivarů dřevin.

Koniklecová louka v přírodní rezervaci Kamenný vrch v Brně Příroda

Koniklecová louka v přírodní rezervaci Kamenný vrch v Brně

Na brněnském sídlišti Kamenný vrch najdete velkou raritu – nachází se zde stejnojmenná přírodní rezervace, přezdívaná Kameňák. Právě zde na jaře vykvétají desetitisíce konikleců velkokvětých, jejichž počet je největší na světě.

Naučná stezka Koukolová hora Příroda

Naučná stezka Koukolová hora

Koukolova hora je 471 m vysoký kopec u vsi Slavíky poblíž Tmaně v okrese Beroun. Vyskytuje se zde řada chráněných rostlin (bělozářka liliovitá, lilie zlatohlávek, okrotice bílá). Na vrcholu stojí výklenková kaple svatého Blažeje, obnovená v roce 2010.