Zoologická zahrada v Olomouci byla slavnostně otevřena
3. června 1956. Na jejím počátku byl zookoutek, zřízený v 50. letech 20. století v centru
Olomouce. Zde byla k vidění především domácí zvířata a zástupci české i evropské fauny. Poté byla v letech
1952-56 vybudována zoo na
Svatém Kopečku. V roce
1958 už byla v zahradě umístěna i
exotická zvířata (např. opice, mývali, lamy, psi dingo, velbloudi, dikobrazi, papoušci a kočkovité šelmy), což zvýšilo její návštěvnost.
V
60. letech byly budovány
další výběhy a významné stavby – pavilon kočkovitých šelem, vivárium, výběhy jelenů, vlků i technické zázemí zahrady (dílny, garáže a sklady). V
70. letech se
zoologická zahrada rozrostla téměř do dnešní podoby a v
90. letech bylo mnoho pavilonů moderně zrekonstruováno. Došlo také na
stavbu obřího akvária.
V současnosti
zoo chová více než
1 700 kusů zvířat ve
350 druzích a nabízí možnost prohlídky vzácných druhů v
pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. Navíc v
zoo pokračují další etapy výstavby
rozlehlého safari.
Rarity a unikáty v Zoo Olomouc
Olomoucká zoologická zahrada se pyšní řadou rarit. Například potemnělý
pavilon netopýrů – osvětlen pouze hvězdnou oblohou a několika málo bodovými barevnými světly poskytuje zázemí zvířatům s noční aktivitou, především pak velmi vzácným
kalonům zlatým. Od návštěvníků je odděluje pouze 120 cm vysoké sklo, ostatní prostor je zcela volný. Kaloni tak zde mohou prolétávat přímo nad hlavami návštěvníků.
Dobrodružný je také velký přírodní
výběh makaků červenolících. Jde o jednu z nejatraktivnějších expozic doplněnou o dřevěnou
lávku zavěšenou 7 m nad údolím. Výběhem lze projít nejdříve přes most a pak volně po stezce přímo mezi zvířaty. V
zoo se nachází i velké
mořské akvárium o objemu 42 000 l, kde žijí dva žraloci černoploutví, jeden žralok lagunový a přes sto různých korálových ryb.
Další zpestření olomoucké
zoo představuje velký
výběh gepardů s prosklenou vyhlídkou s posezením a velký přírodní
výběh rysů, jejichž chov zde má dlouhou tradici. Přes výběh probíhá lávka pro návštěvníky, jež nabízí netradiční pohled na tato plachá zvířata. Velkým úspěchem zoo se stal chov
levhartů mandžuských, kteří jsou jedněmi z nejvzácnějších kočkovitých šelem na světě. Jejich výběh se podobá jeskynnímu úkrytu. Dne 18. 6. 2021 do zoo Olomouc přicestoval
čtyřletý samec jménem Akeno ze Zoo Aschersleben v Německu. Jedná se o vnuka zdejší samice Izabely, která si v zoo užívá zasloužený důchod. Do budoucna by měl vytvořit
chovný pár s mladou samicí. Ta přicestuje během několika měsíců z Kodaně.
Olomoucké safari
Počínaje rokem 2012 začala
Zoo Olomouc s výstavbou rozlehlého areálu zahrady do
podoby safari. Koncept je postupně přebudovat celkem 17 původních výběhů do 5 rozlehlých areálů, jejichž celková výměra dosáhne přibližně 19 hektarů. Tyto areály budou svým pojetím koncipovány do tematických zoogeografických zón:
Euroasie,
Severní Amerika,
Afrika,
Austrálie a
Arktida.
Zatím poslední realizovanou etapou se stalo v roce 2020 tzv.
vlčí safari v expozici Severní Amerika.
Celkový počet vlků v safari je v současné době
osm. Jedná se
pouze o samce. Zbylá část smečky setrvává ve svém původním výběhu.
Zoo Olomouc již zprovoznila safari zaměřenou na region
Euroasie (2013), dále pak
africké safari (2015), kde pobíhají stáda velkých antilop a žirafy. Dalším krokem k dokonalému safari v
Olomouci je v nejbližších letech vybudování a zpřístupnění expozic
Austrálie. Zde bude žít například emu hnědý, klokan rudý nebo klokan parma.
Safari v Olomouci projedete pohodlně vláčkem. Ten brázdí všechny části safari zhruba v půlhodinových intervalech. Cena jízdenky je 50 Kč, jeho kapacita 25 míst. Do vláčku stejně jako do volných výběhů mají zákaz psi jakékoliv velikosti. Vláček vyjíždí od 9:00 s poslední jízdou v 16:45 od pavilonu Kalahari.
Víte, že… aneb rekordy a kuriozity olomoucké zoo
- Pro děti je v celém areálu k dispozici množství prolézaček a atrakcí. Lákadlem pro nejmenší je i otevřený výběh s kozami, které mohou nakrmit potravou zakoupenou u vstupu.
- Dominantu zoologické zahrady tvoří vyhlídková věž vysoká 32 metrů. Z horní vyhlídkové plošiny lze pozorovat zvířata v zoo, obdivovat baziliku Navštívení Panny Marie či sledovat panorama Olomouce a jeho okolí.
- Do olomoucké zahrady se ve dnech 16.5.,17.5. a 19.5.2021 narodila mláďata vzácných a impozantních kozorožců kavkazských. Tento druh je na Kavkaze endemitem (nikde jinde na světě se nevyskytuje. Jejich stavy v přírodě se snižují následkem nelegálního lovu a odhadují se na 3000 jedinců.
- Novinkou roku 2021 budou v Zoo Olomouc pandy červené. Jedná se o dva samce, kteří přijeli do Olomouce 18. května z Francie (Parc Zoologique et Château de la Bourbansais), kde se 9. června 2020 narodili.
- Kočkodani se radují z nového přírůstku: 5. 5. 2021 se do jejich tlupy narodil další potomek. Jedná se o nejrychleji běhající primáty na světě.
- Vyzkoušet si práci v zoologické zahradě a dostat se ke zvířatům blíže můžete v rámci programu „Dopoledne ošetřovatelem“ nebo „Zoo zadním vrátky“.
- Mořské akvárium má v Zoo Olomouc objem 42 000 l.
- Některá přirozeně teplomilná zvířata v olomoucké zoo se bez obtíží přizpůsobila zimnímu počasí, například pštros, který se v zimě vesele prochází po vysokých závějích sněhu.