ÚvodČeská nejArchitektonickéNejvětší konventní budova založená na dubových pilotách v Česku – Klášter Plasy
Architektonické

Největší konventní budova založená na dubových pilotách v Česku – Klášter Plasy

Cisterciácký klášter byl na řece Střele založen v roce 1144. Barokně přestavěn podle J. Santiniho a K. I. Dienzenhofera. Na řece mniši vybudovali umělý kanál vedoucí klášterním areálem, který naháněl vodu na mlýn a poháněl pilu. Výjimečné je řešení základů konventu, které bylo kvůli bažinaté půdě zpevněno 5 100 dubovými kůly zatlučenými do země.
Klášter Plasy uvidíte v podobě, kterou mu vtiskla barokní přestavba architektů J. B. Santiniho nebo K. I. Dientzenhofera. Podle plánů Jana Blažeje Santiniho Aichela byla v budově konventu také postupně realizována čtyři samonosná schodiště. Dvě spojující přízemí s půdním prostorem a dvě trojramenná v rizalitech rajského dvora. Největším unikátem je ale samotný systém základů kláštera vybudovaného „na vodě“.

Podle cisterciácké tradice se stavělo v údolní říční nivě, kde se nacházelo velmi nestabilní bažinaté podloží. Proto byla budova založena na 5100 dubových pilotách, k nimž se přivedla voda, jež konzervuje toto dřevo v základech. Přes ně byl položen trámový rošt a teprve na něj vystavěno zdivo budovy. Aby rošt nezačal hnít a budova se propadat, byla do základů přivedena voda z několika pramenů, která zamezila přístupu vzduchu ke dřevu, a to de facto zkamenělo. Soustava vodních kanálů nacházejících se pod budovou konventu, není jediným technickým řešením této stavby. Konvent má také vzdušný systém, který pomáhá odbourávat vlhkost a prohřívat budovu.

Stav hladiny a kvalita vody se musí kontrolovat až čtyřikrát denně. Pokud by se voda ze základů vypustila, celý klášter by se zřítil. „Bez vody se klášter zřítí, což nám říká i nápis ("aeDIfICIVM hoC sIne aqVIs rVet"), který je vzadu i v královské štole… Je zároveň chronogramem a říká nám rok 1720, kdy byl položen druhý základní kámen konventu. Dutá obvodová zdiva pak náleží k vzdušnému systému, dá se jimi i procházet kolem rajského dvora.
Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách Památky

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Barokní památky Plzeňského kraje ožívají v létě dobovou hudbou, divadlem i ohňostroji

Barokní památky Plzeňského kraje ožívají v létě dobovou hudbou, divadlem i ohňostroji

Autentickou dobovou hudbu, divadlo, ohňostroje, iluminace, poutě, chutě i vůně – prostě baroko všemi smysly – zažijí během prázdnin návštěvníci památek Plzeňského kraje.

Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky

Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky

Silentium, tedy přísné noční mlčení, vstávání ve tři čtvrtě na tři ráno a vzápětí ve tři hodiny noční vigilie, to je jen část denního řádu, který se už dlouhá staletí udržuje v cisterciáckém opatství Naší milé Paní ve Vyšším Brodě. Z celé řady cisterciáckých klášterů v Česku dnes zbyl jako jediný fungující mužský klášter.

#světovéČesko a vše, co (ne)víte o Santinim

#světovéČesko a vše, co (ne)víte o Santinim

Originální, vzdušné a dokonale pracující se světlem, symbolikou a geometrickými tvary: takové jsou stavby mistra Santiniho. Jeho svébytný styl dnes nazýváme barokní gotikou. V evropském měřítku je jedinečný: jinde než v Česku jeho stavby nenajdete.

Výlet za západočeskými barokními skvosty

Výlet za západočeskými barokními skvosty

Plzeňský region je po okraj plný nádherných barokních památek, které navíc velmi intenzivně žijí. Zdejší kraj oplývá barokním bohatstvím, je místem setkání architektů Santiniho a Dientzenhofera, barokní krajina tu má svoji neopakovatelnou atmosféru a kostely, kláštery a města čekají na svoje nové návštěvníky.

Na kole krajinou kaolinu

Na kole krajinou kaolinu

Výlet začíná prohlídkou perly barokní architektury – cisterciáckého kláštera v Plasech. Trasa dále vede do borových a dubových lesů, ve kterých se ukrývají aktivní i opuštěné kaolínové doly. Vyvrcholením této části výletu je návštěva Hromnického jezírka. Na závěr pojedete nad hlubokým údolím řeky Střely s typickými lesními porosty na skalnatých svazích, které střídají úzké louky na březích.

Po stopách Santiniho v západních Čechách

Po stopách Santiniho v západních Čechách

V Čechách a na Moravě najdete v současnosti 10 areálů se Santiniho stavbami, které jsou přístupné veřejnosti jako kulturní památky. V západních Čechách se jedná o kláštery v Plasích a Kladrubech a dále poutní kostel v Mariánské Týnici a kapli v Mladoticích. Vydejte se s námi za poznáním Santiniho.

Cisterciácké cesty – evropské stezky Cisterscapes Památky

Cisterciácké cesty – evropské stezky Cisterscapes

Cisterscapes jsou evropské Cisterciácké stezky propojující cisterciácké kláštery napříč Evropou. Na našem území se nachází tři z nich. Pojďte objevit fascinující kus evropské kulturní historie na Cisterciácké cestě!

Barokní skvosty Plzeňského kraje ožijí dobovou hudbou, divadlem i tancem

Barokní skvosty Plzeňského kraje ožijí dobovou hudbou, divadlem i tancem

Kdy jindy poznávat historii a krásy plzeňského kraje než během teplých letních večerů a prosluněných odpolední? Vydejte se s celou rodinou za západočeským barokem a dejte si ho rovnou všemi smysly. Bohatý kulturní program skýtá koncerty barokní hudby, divadelní představení, přehlídky barokní módy, noční prohlídky zámků a klášterů, barokní ohňostroje, barokní kuchyni, zábavné programy pro děti a celou řada dalších zážitků. Na barokní slavnosti se můžete těšit v Manětíně, Mariánské Týnici, Klatovech a dalších místech. Po celé léto až do 4. září 2022 se můžete těšit na koncerty vážné hudby, barokní divadlo a průvody, tanec, tradiční gastronomii, hry anebo ukázky dobového života.

Nocí ke hvězdám vás pozvou o víkendu do kláštera Plasy, Kladruby i Teplá

Nocí ke hvězdám vás pozvou o víkendu do kláštera Plasy, Kladruby i Teplá

V letošním roce máte opět jedinečnou příležitost prohlédnout si kláštery Kladruby, Plasy a nově i klášter premonstrátů Teplá nezvyklým pohledem během speciálních, tematicky zaměřených prohlídek, tzv. "Monastýrování". 5. a 6. srpna proběhnou tradiční prohlídky kláštera se soutěží – Nocí ke hvězdám.