ÚvodČeská nejArchitektonickéKlášter Plasy – největší konventní budova založená na dubových pilotách v České republice
Architektonické

Klášter Plasy – největší konventní budova založená na dubových pilotách v České republice

Cisterciácký klášter byl na řece Střele založen v roce 1144. Barokně přestavěn podle J. Santiniho a K. I. Dienzenhofera. Na řece mniši vybudovali umělý kanál vedoucí klášterním areálem, který naháněl vodu na mlýn a poháněl pilu. Výjimečné je řešení základů konventu, které bylo kvůli bažinaté půdě zpevněno 5 100 dubovými kůly zatlučenými do země.
Klášter Plasy uvidíte v podobě, kterou mu vtiskla barokní přestavba architektů J. B. Santiniho nebo K. I. Dientzenhofera. Podle plánů Jana Blažeje Santiniho Aichela byla v budově konventu také postupně realizována čtyři samonosná schodiště. Dvě spojující přízemí s půdním prostorem a dvě trojramenná v rizalitech rajského dvora. Největším unikátem je ale samotný systém základů kláštera vybudovaného „na vodě“.

Podle cisterciácké tradice se stavělo v údolní říční nivě, kde se nacházelo velmi nestabilní bažinaté podloží. Proto byla budova založena na 5100 dubových pilotách, k nimž se přivedla voda, jež konzervuje toto dřevo v základech. Přes ně byl položen trámový rošt a teprve na něj vystavěno zdivo budovy. Aby rošt nezačal hnít a budova se propadat, byla do základů přivedena voda z několika pramenů, která zamezila přístupu vzduchu ke dřevu, a to de facto zkamenělo. Soustava vodních kanálů nacházejících se pod budovou konventu, není jediným technickým řešením této stavby. Konvent má také vzdušný systém, který pomáhá odbourávat vlhkost a prohřívat budovu.

Stav hladiny a kvalita vody se musí kontrolovat až čtyřikrát denně. Pokud by se voda ze základů vypustila, celý klášter by se zřítil. „Bez vody se klášter zřítí, což nám říká i nápis ("aeDIfICIVM hoC sIne aqVIs rVet"), který je vzadu i v královské štole… Je zároveň chronogramem a říká nám rok 1720, kdy byl položen druhý základní kámen konventu. Dutá obvodová zdiva pak náleží k vzdušnému systému, dá se jimi i procházet kolem rajského dvora.
Na kole krajinou kaolinu

Na kole krajinou kaolinu

Výlet začíná prohlídkou perly barokní architektury – cisterciáckého kláštera v Plasech. Trasa dále vede do borových a dubových lesů, ve kterých se ukrývají aktivní i opuštěné kaolínové doly. Vyvrcholením této části výletu je návštěva Hromnického jezírka. Na závěr pojedete nad hlubokým údolím řeky Střely s typickými lesními porosty na skalnatých svazích, které střídají úzké louky na březích.

Barokní památky Plzeňského kraje ožijí v létě dobovou hudbou, divadlem i ohňostroji

Barokní památky Plzeňského kraje ožijí v létě dobovou hudbou, divadlem i ohňostroji

Autentickou dobovou hudbu, divadlo, ohňostroje, iluminace, poutě, chutě i vůně – prostě baroko všemi smysly – zažijí v červenci a srpnu návštěvníci památek Plzeňského kraje.

Nocí ke hvězdám vás pozvou o víkendu do kláštera Plasy, Kladruby i Teplá

Nocí ke hvězdám vás pozvou o víkendu do kláštera Plasy, Kladruby i Teplá

V letošním roce máte opět jedinečnou příležitost prohlédnout si kláštery Kladruby, Plasy a nově i klášter premonstrátů Teplá nezvyklým pohledem během speciálních, tematicky zaměřených prohlídek, tzv. "Monastýrování". 5. a 6. srpna proběhnou tradiční prohlídky kláštera se soutěží – Nocí ke hvězdám.

Barokní skvosty Plzeňského kraje ožijí dobovou hudbou, divadlem i tancem

Barokní skvosty Plzeňského kraje ožijí dobovou hudbou, divadlem i tancem

Kdy jindy poznávat historii a krásy plzeňského kraje než během teplých letních večerů a prosluněných odpolední? Vydejte se s celou rodinou za západočeským barokem a dejte si ho rovnou všemi smysly. Bohatý kulturní program skýtá koncerty barokní hudby, divadelní představení, přehlídky barokní módy, noční prohlídky zámků a klášterů, barokní ohňostroje, barokní kuchyni, zábavné programy pro děti a celou řada dalších zážitků. Na barokní slavnosti se můžete těšit v Manětíně, Mariánské Týnici, Klatovech a dalších místech. Po celé léto až do 4. září 2022 se můžete těšit na koncerty vážné hudby, barokní divadlo a průvody, tanec, tradiční gastronomii, hry anebo ukázky dobového života.

Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky

Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky

Silentium, tedy přísné noční mlčení, vstávání ve tři čtvrtě na tři ráno a vzápětí ve tři hodiny noční vigilie, to je jen část denního řádu, který se už dlouhá staletí udržuje v cisterciáckém opatství Naší milé Paní ve Vyšším Brodě. Z celé řady cisterciáckých klášterů v Česku dnes zbyl jako jediný fungující mužský klášter.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách Památky

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.