ÚvodČeská nejArchitektonickéObchodní středisko Ještěd v Liberci – zaniklá stavba od architekta Karla Hubáčka
Architektonické

Obchodní středisko Ještěd v Liberci – zaniklá stavba od architekta Karla Hubáčka

Pravděpodobně nejosobitější stavba svého druhu v České republice stála až do roku 2009, kdy byla barbarsky zbořena přes protesty laické i odborné veřejnosti, aby uvolnila místo fádnímu velkokapacitnímu obchodnímu centru Forum.
V roce 1961 byla Liberci vypsána architektonická soutěž na stavbu nového obchodního domu, který měl uzavřít jižní stranu Soukenného náměstí. Požadavkem byla v podstatě stavba tří samostatných obchodních domů vedle sebe spojených průchody v přízemí a terasami v patře. Tyto tři pavilony měly společnou jen expedici a suterénní sklady. Obchodní dům patřil svou prodejní plochou 8 000 m2 k největším takovým zařízením své doby ve státě. Zajímavé bylo také barevné řešení vnějšího pláště tvořené tmavohnědým pláštěm z ocelového plechu opatřeného atmofixovým povrchem a jasně žlutých dlaždiček.

Obchodní středisko Ještěd představovalo jednu z nejvýraznějších a nejkvalitnějších realizací proslulého ateliéru SIAL. Hlavní devizou SIALu byla schopnost vytvářet stejně kvalitní architekturu, která vznikala na západ od našich hranic, a to i přes horší technologické a materiální podmínky. Náplň práce ateliéru představovaly i různé patenty a vynálezy, směřující ke zdokonalení architektury. Na stavbě se kromě Miroslava Masáka a Karla Hubáčka podíleli projektanti Jiří Bílek, Jiří Prskavec, Václav Bůžek a statik Václav Voda. Podle Miroslava Masáka bylo obchodní středisko Ještěd jedinou libereckou stavbou, jejíž koncepce byla ovlivněna sympoziem, pořádaným v Liberci v roce 1966.

Obchodní dům byl společně s libereckou radnicí a horským hotelem Ještěd prezentovaný jako symbol města. Stavba byla v roce 2009 i přes nesouhlas odborníků a velké části veřejnosti zbourána a na témže místě bylo postaveno nové obchodní a zábavní centrum Fórum Liberec.