ÚvodČeská nejArchitektonickéKarel Hubáček – architekt Ještědu a jediný český laureát Ceny Augusta Perreta
Architektonické

Karel Hubáček – architekt Ještědu a jediný český laureát Ceny Augusta Perreta

Významný český architekt Karel Hubáček (23. 2. 1924, Praha – 23. 11. 2011, Liberec) proslul především díky stavbě hotelu s vysílačem na Ještědu. Tato stavba mu přisoudila jako jedinému Čechovi prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů. Tu získal v roce 1969, kdy porota ocenila Ještěd za eleganci a praktické využití moderních technologií.
Hubáček však nebyl architektem pouze Ještědu, patřil k zakladatelům slavného ateliéru Sial. Dal osobitou podobu mnoha dalším stavbám, například pražské meteorologické stanici v Libuši, vodárenské vyrovnávací věži v Praze – Dívčích hradechkulturnímu domu v Teplicích, Malému divadlu Liberec, kinu Máj v Doksech, nebo obchodnímu středisku v Liberci, které bylo v roce 2009 zbořeno.

Za stavbu Ještěda získal Cenu Augusta Perreta, kterou mu v roce 1969 udělil Mezinárodní svaz architektů. Kvůli tehdejším politickým poměrům ale Hubáček nemohl vycestovat do Argentiny k jejímu převzetí.

Karel Hubáček po gymnáziu musel nastoupit na nucené práce do Německa, odkud se vrátil do Prahy a na obrněném vlaku se zúčastnil Pražského povstání v květnu 1945. Poté vystudoval Fakultu architektury a pozemního stavitelství ČVUT. Svou profesní dráhu spojil s Libercem, kam v roce 1951 nastoupil do tehdejšího Stavoprojektu. V letech 1994 až 1997 působil Karel Hubáček jako vedoucí katedry architektury Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci. 

Karel Hubáček se v hlasování o nejvýznamnější osobnost české architektury minulého století umístil na čtvrtém místě. V roce 1994 se stal čestným občanem Liberce (je i čestným občanem Prahy – udělené in memoriam v roce 2016). Prezident Václav Havel mu v roce 2011 udělil Medaili za zásluhy II. stupně. V roce 2005 mu byla udělena Pocta České komory architektů. Liberecký kraj vyhlašuje architektonickou soutež pojmenovou po Karlu Hubáčkovi.

V prosinci 2023 získalo Severočeské muzeum do správy Dům Karla Hubáčka. K dispozici je virtuální prohlídka domu a plánuje se jeho rekonstrukce, aby se mohlo otevřít veřejnosti.
10 tipů na zajímavé stavby architekta Karla Hubáčka

10 tipů na zajímavé stavby architekta Karla Hubáčka

Karel Hubáček, rodák z pražských Nuslí (23. 2. 1924 – 23. 11. 2011), se proslavil zejména stavbou vysílače na Ještědu, za kterou obdržel jako jediný český architekt Perretovu cenu. Dal však osobitou podobu mnoha dalším stavbám, například pražské meteorologické stanici v Libuši nebo kulturnímu domu v Teplicích. Nezapomeňme také dodat, že patřil k zakladatelům slavného ateliéru Sial, který dokázal za normalizace reagovat na nejmodernější evropskou architekturu. Obliba tohoto architekta světového významu, který byl navíc velmi laskavým člověkem, se odráží v hlasování o nejvýznamnější osobnost české architektury, kde Karel Hubáček skončil na čtvrtém místě.

Příběh odvážného architekta Karla Hubáčka a jedné neobvyklé hory

Příběh odvážného architekta Karla Hubáčka a jedné neobvyklé hory

Majestátní hora Ješted (1 012 m) odedávna přitahovala strašidla, dobrodruhy a turisty. Víme, kdy byl na vrcholku vztyčen první kamenný kříž, kdy na vrcholek vystoupal kníže Rohan, kdy vznikla první chata s občerstvením a kdy byla postavena první rozhledna. Jenže v roce 1963 Ještěd o svou dominantu přišel.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování Památky

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Ještěd se navrací do své původní podoby z roku 1973

Ještěd se navrací do své původní podoby z roku 1973

Hotel Ještěd postupně získává původní podobu ze sedmdesátých let. Hotel a restaurace se tak pozvolna vracejí do své původní podoby. Stavba Ještědu vzbudila obrovský ohlas u nás i ve světě, a to nejen kvůli svému jedinečnému tvaru, ale také pro svá unikátní technická řešení. Při stavbě v 70. letech autoři použili několik úplně nových technologií a materiálů. Interiéry stavby včetně veškerého mobiliáře navrhnul architekt Otakar Binar. Restauraci vybavil autorským nádobím výtvarník Karel Wünsch. Rekonstrukce Ještědu má vyjít na 500 milionů korun.

#světovéČesko a Ještěd: velká stříbrná raketa připravená k letu

#světovéČesko a Ještěd: velká stříbrná raketa připravená k letu

Zatímco svět s pobavením, touhou i nedočkavostí sleduje kosmické dostihy Elona Muska a plány na osídlení Marsu, Češi – a zejména ti ze severu – zůstávají v klidu. Muskova raketa Starship se teprve chystá, na Liberecku už svou kosmickou loď mají: je zaparkovaná na Ještědu. A proč ostatně letět na Mars, když tu Marťani už přistáli. Nevěříte? Pojďte se přesvědčit.

Obchodní středisko Ještěd v Liberci – zaniklá stavba od architekta Karla Hubáčka

Obchodní středisko Ještěd v Liberci – zaniklá stavba od architekta Karla Hubáčka

Pravděpodobně nejosobitější stavba svého druhu v České republice stála až do roku 2009, kdy byla barbarsky zbořena přes protesty laické i odborné veřejnosti, aby uvolnila místo fádnímu velkokapacitnímu obchodnímu centru Forum.

Kulturní dům Teplice Památky

Kulturní dům Teplice

Dům kultury v Teplicích projektoval Karel Hubáček mezi lety 1977 až 1980, stavba pak probíhala od roku 1981 do roku 1986. Stavba se nachází v historickém jádru města a je spojena s kolonádou.

Kino Máj v Doksech Památky

Kino Máj v Doksech

Autorem architektonického projektu je Ing. arch. Karel Hubáček, který též vykonával autorský dozor. Jedná se o mimořádně hodnotný a kvalitní příklad architektury tzv. bruselského stylu a zároveň jedno z vrcholných děl Karla Hubáčka, potažmo ateliéru SIAL.

Vodárenská vyrovnávací věž na Dívčích hradech v Praze Památky

Vodárenská vyrovnávací věž na Dívčích hradech v Praze

Výraznou dominantu smíchovského břehu Vltavy tvoří vyrovnávací věž Děvín, kterou postavil roku 1977 slavný český architekt Karel Hubáček. Vodárenská věž stojí na vrchu Děvín, v lokalitě Dívčí Hrady, na hranici Hlubočep a Radlic.

Malé divadlo Liberec Kultura

Malé divadlo Liberec

Malé divadlo Liberec bylo po přestavbě, na které se podílel architekt Karel Hubáček, otevřeno v roce 1989 jako volná scéna Divadla F. X. Šaldy. Nachází se nedaleko centra ve Zhořelecké ulici.

Bytový dům Wolkerova v Liberci Památky

Bytový dům Wolkerova v Liberci

Na severním okraji Liberce, v blízkosti ulice Wolkerova, vznikl v 60. letech ojedinělý obytný solitér. Je jím z dálky viditelný bytový dům neobvykle tvarovaný do oblouku, známý pod jménem Wolkerák. Stavba je dílem architektů Karla Hubáčka, Jaromíra Vacka a Václava Vody.

Libušská meteorologická observatoř ČHMÚ Památky

Libušská meteorologická observatoř ČHMÚ

Bývalý meteorologický radar v Praze 4 – Kamýku je mezi lidmi znám jako Meteorologická věž Libuš. Od roku 1979 až 2000 sloužila ke sledování oblačnosti, jednalo se zároveň o první takový radar u nás. Dnes už věž slouží jako lokální meteorologická stanice a působí zde i mobilní operátoři.