ÚvodČeská nejArchitektonickéKarel Hubáček – architekt Ještědu a jediný český laureát Ceny Augusta Perreta
Architektonické

Karel Hubáček – architekt Ještědu a jediný český laureát Ceny Augusta Perreta

Významný český architekt Karel Hubáček (23. 2. 1924, Praha – 23. 11. 2011, Liberec) proslul především díky stavbě hotelu s vysílačem na Ještědu. Tato stavba mu přisoudila jako jedinému Čechovi prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů. Tu získal v roce 1969, kdy porota ocenila Ještěd za eleganci a praktické využití moderních technologií.
Hubáček však nebyl architektem pouze Ještědu, patřil k zakladatelům slavného ateliéru Sial. Dal osobitou podobu mnoha dalším stavbám, například pražské meteorologické stanici v Libuši, vodárenské vyrovnávací věži v Praze – Dívčích hradechkulturnímu domu v Teplicích, Malému divadlu Liberec, kinu Máj v Doksech, nebo obchodnímu středisku v Liberci, které bylo v roce 2009 zbořeno.

Za stavbu Ještěda získal Cenu Augusta Perreta, kterou mu v roce 1969 udělil Mezinárodní svaz architektů. Kvůli tehdejším politickým poměrům ale Hubáček nemohl vycestovat do Argentiny k jejímu převzetí.

Karel Hubáček po gymnáziu musel nastoupit na nucené práce do Německa, odkud se vrátil do Prahy a na obrněném vlaku se zúčastnil Pražského povstání v květnu 1945. Poté vystudoval Fakultu architektury a pozemního stavitelství ČVUT. Svou profesní dráhu spojil s Libercem, kam v roce 1951 nastoupil do tehdejšího Stavoprojektu. V letech 1994 až 1997 působil Karel Hubáček jako vedoucí katedry architektury Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci. 

Na přelomu padesátých a šedesátých let navrhl montovaný dům, který měl konkuroval panelákovým bytům. Byl však vyroben pouze jeden a v něm nakonec žil desítky let sám architekt s rodinou. Od roku 2024 mají zájemci možnost do Domu Karla Hubáčka nahlédnout během pravidelných prohlídek Severočeského muzea.

Karel Hubáček se v hlasování o nejvýznamnější osobnost české architektury minulého století umístil na čtvrtém místě. V roce 1994 se stal čestným občanem Liberce (je i čestným občanem Prahy – udělené in memoriam v roce 2016). Prezident Václav Havel mu v roce 2011 udělil Medaili za zásluhy II. stupně

V roce 2005 mu byla udělena Pocta České komory architektů. Liberecký kraj vyhlašuje architektonickou soutež pojmenovou po Karlu Hubáčkovi.
 
10 tipů na zajímavé stavby architekta Karla Hubáčka

10 tipů na zajímavé stavby architekta Karla Hubáčka

Karel Hubáček, rodák z pražských Nuslí (23. 2. 1924 – 23. 11. 2011), se proslavil zejména stavbou vysílače na Ještědu, za kterou obdržel jako jediný český architekt Perretovu cenu. Dal však osobitou podobu mnoha dalším stavbám, například pražské meteorologické stanici v Libuši nebo kulturnímu domu v Teplicích. Nezapomeňme také dodat, že patřil k zakladatelům slavného ateliéru Sial, který dokázal za normalizace reagovat na nejmodernější evropskou architekturu. Obliba tohoto architekta světového významu, který byl navíc velmi laskavým člověkem, se odráží v hlasování o nejvýznamnější osobnost české architektury, kde Karel Hubáček skončil na čtvrtém místě.

Obchodní středisko Ještěd v Liberci – zaniklá stavba od architekta Karla Hubáčka

Obchodní středisko Ještěd v Liberci – zaniklá stavba od architekta Karla Hubáčka

Pravděpodobně nejosobitější stavba svého druhu v České republice stála až do roku 2009, kdy byla barbarsky zbořena přes protesty laické i odborné veřejnosti, aby uvolnila místo fádnímu velkokapacitnímu obchodnímu centru Forum.

Dům Karla Hubáčka v Liberci Památky

Dům Karla Hubáčka v Liberci

Montovaný dům, navržený předním českým architektem Karlem Hubáčkem, představuje bezesporu nejzajímavější realizaci v oblasti individuálního bydlení na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století.

Severočeské muzeum v Liberci Kultura

Severočeské muzeum v Liberci

MUZA | Severočeské muzeum v Liberci prošlo mezi lety 2018 až 2020 nákladnou rekonstrukcí. Návštěvníkům se jeho prostory, a nové moderní expozice otevřely začátkem roku 2021. Naleznete zde expozice uměleckých řemesel a průmyslu, kterým je vyhrazeno celé jedno patro muzea.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování Památky

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Příběh odvážného architekta Karla Hubáčka a jedné neobvyklé hory

Příběh odvážného architekta Karla Hubáčka a jedné neobvyklé hory

Majestátní hora Ješted (1 012 m) odedávna přitahovala strašidla, dobrodruhy a turisty. Víme, kdy byl na vrcholku vztyčen první kamenný kříž, kdy na vrcholek vystoupal kníže Rohan, kdy vznikla první chata s občerstvením a kdy byla postavena první rozhledna. Jenže v roce 1963 Ještěd o svou dominantu přišel.

Do Liberce za objevy i unikátním výhledem

Do Liberce za objevy i unikátním výhledem

Pokud máte rádi interaktivní modely, hry a pokusy, kdy nejrůznější předměty nejenom vidíte a smíte se jich dotýkat, ale také je slyšíte, cítíte a v některých případech je dokonce můžete i ochutnat, pak si přijdete na své ve science centru. V České republice je takových míst zatím jenom několik a jedním z nich je liberecký iQpark.

Ještěd se navrací do své původní podoby z roku 1973

Ještěd se navrací do své původní podoby z roku 1973

Hotel Ještěd postupně získává původní podobu ze sedmdesátých let. Hotel a restaurace se tak pozvolna vracejí do své původní podoby. Stavba Ještědu vzbudila obrovský ohlas u nás i ve světě, a to nejen kvůli svému jedinečnému tvaru, ale také pro svá unikátní technická řešení. Při stavbě v 70. letech autoři použili několik úplně nových technologií a materiálů. Interiéry stavby včetně veškerého mobiliáře navrhnul architekt Otakar Binar. Restauraci vybavil autorským nádobím výtvarník Karel Wünsch. Rekonstrukce Ještědu má vyjít na 500 milionů korun.

#světovéČesko a Ještěd: velká stříbrná raketa připravená k letu

#světovéČesko a Ještěd: velká stříbrná raketa připravená k letu

Zatímco svět s pobavením, touhou i nedočkavostí sleduje kosmické dostihy Elona Muska a plány na osídlení Marsu, Češi – a zejména ti ze severu – zůstávají v klidu. Muskova raketa Starship se teprve chystá, na Liberecku už svou kosmickou loď mají: je zaparkovaná na Ještědu. A proč ostatně letět na Mars, když tu Marťani už přistáli. Nevěříte? Pojďte se přesvědčit.

Kulturní dům Teplice Památky

Kulturní dům Teplice

Dům kultury v Teplicích projektoval Karel Hubáček mezi lety 1977 až 1980, stavba pak probíhala od roku 1981 do roku 1986. Stavba se nachází v historickém jádru města a je spojena s kolonádou.

Kino Máj v Doksech Památky

Kino Máj v Doksech

Autorem architektonického projektu je Ing. arch. Karel Hubáček, který též vykonával autorský dozor. Jedná se o mimořádně hodnotný a kvalitní příklad architektury tzv. bruselského stylu a zároveň jedno z vrcholných děl Karla Hubáčka, potažmo ateliéru SIAL.

Vodárenská vyrovnávací věž na Dívčích hradech v Praze Památky

Vodárenská vyrovnávací věž na Dívčích hradech v Praze

Výraznou dominantu smíchovského břehu Vltavy tvoří vyrovnávací věž Děvín, kterou postavil roku 1977 slavný český architekt Karel Hubáček. Vodárenská věž stojí na vrchu Děvín, v lokalitě Dívčí Hrady, na hranici Hlubočep a Radlic.

Malé divadlo Liberec Kultura

Malé divadlo Liberec

Malé divadlo Liberec bylo po přestavbě, na které se podílel architekt Karel Hubáček, otevřeno v roce 1989 jako volná scéna Divadla F. X. Šaldy. Nachází se nedaleko centra ve Zhořelecké ulici.

Bytový dům Wolkerova v Liberci Památky

Bytový dům Wolkerova v Liberci

Na severním okraji Liberce, v blízkosti ulice Wolkerova, vznikl v 60. letech ojedinělý obytný solitér. Je jím z dálky viditelný bytový dům neobvykle tvarovaný do oblouku, známý pod jménem Wolkerák. Stavba je dílem architektů Karla Hubáčka, Jaromíra Vacka a Václava Vody.

Libušská meteorologická observatoř ČHMÚ Památky

Libušská meteorologická observatoř ČHMÚ

Bývalý meteorologický radar v Praze 4 – Kamýku je mezi lidmi znám jako Meteorologická věž Libuš. Od roku 1979 až 2000 sloužila ke sledování oblačnosti, jednalo se zároveň o první takový radar u nás. Dnes už věž slouží jako lokální meteorologická stanice a působí zde i mobilní operátoři.