ÚvodČeská nejDopravníNejkratší a nejstrmější kabinová lanovka v České republice – Lanovka v Moravském Krasu
Dopravní

Nejkratší a nejstrmější kabinová lanovka v České republice – Lanovka v Moravském Krasu

Nejkratší a nejstrmější kabinová lanovka spojuje Punkevní jeskyně s okrajem propasti Macocha v Moravském krasu. Lanovka na dráze 249 metrů a je denně využívána asi patnácti sty turisty. Lanová dráha má převýšení sto čtyřicet metrů a je tak nejstrmější v celé České republice.
Nejexponovanější část Moravského krasu (Pustý a Suchý žleb) jsou uzavřeny pro veškerou automobilovou dopravu. Namísto ní zde návštěvníkům slouží ekologické dopravní prostředky (silniční vláček a kabinová lanovka). Visutá lanová dráha Punkevní jeskyněMacocha, jezdící od roku 1997, je s délku 249 m nejkratší kabinovou a druhou nejkratší visutou lanovkou (po Zoo Praha) v ČR. Unikátně řešená je pohonná jednotka v dolní stanici, která se nachází ve 40° sklonu.

Lanovka v Moravském krasu je nejstrmější lanovou dráhou v Česku. Na trase dlouhé přibližně 300 metrů jezdí dvě kabiny. Při jízdě překonávají v prudkém stoupání z Pustého žlebu převýšení přes 130 metrů. Jízda sice trvá pouhé dvě minuty, přesto je lanovka vyhledávanou atrakcí.

Lanovka na Macochu je pokládána za jeden z nejšetrnějších druhů dopravních prostředků a navíc, je-li navíc účelně a šetrně umístěna ve svém přírodním prostředí, nelze pochybovat o jejím významu. Za více jak 20 let provozu zde byly bezpečně přepraveny statisíce návštěvníků. Je alternativou pro všechny návštěvníky Moravského krasu, kteří nechtějí či nemohou chodit pěšky. Její trasa vede v blízkosti vápencových skal a je tedy zárukou atraktivní vyhlídky. Od května 20204 je lanovka na horní i dolní stanici zcela bezbariérová.
 

Technické parametry

  • Přepravní kapacita: 353 osob/hod 
  • Šikmá délka: 249 m  
  • Vodorovná délka: 207 m
  • Dolní stanice: 362 m.n.m.Punkevní jeskyně
  • Horní stanice: 493 m.n.m.Macocha
  • Převýšení: 131 m
  • Výkon hlavního pohonu: 45 kW
  • Průměr dopravního lana: 41 mm 
  • Maximální dopravní rychlost: 2,5 m/s
Co nevíte o českých lanovkách? Nejstarší, nejmladší, zrušené i nedokončené

Co nevíte o českých lanovkách? Nejstarší, nejmladší, zrušené i nedokončené

Lanovky jsou báječný vynález. Do kopců a do hor vyvážejí lyžaře, cyklisty i pěší turisty, neobejdou se bez nich letní ani zimní sporty. Lanovky samozřejmě najdete i na Kudy z nudy – sedačkové, kabinové, zkrátka lanovky v horách i ve městech. Pojďte se s nimi seznámit zblízka!

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky Příroda

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu Příroda

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

10 tipů na výlety do jeskyní aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na výlety do jeskyní aneb ve stínu i na výsluní

Jsou jeskyně, které zná doslova každý a kde vás čekají fronty a dlouhé čekání. Punkevní jeskyně s propastí Macocha a podzemní řekou Punkvou si proto dobře naplánujte. Zájem o prohlídky je takový, že si je většinou musíte objednat hodně dlouho dopředu. Pokud si však chcete užít krásný podzemní svět bez davů, front a čekání, zato třeba s netopýry, zajímavými expozicemi a tajemnými příběhy, vyberte si některé z méně známých a neobjevených míst. Navštivte podzemní prostory v Čechách a na Moravě, kde v nepřízni počasí najdete prima úkryt a v horku zase příjemný chládek. Krása jeskynní výzdoby se během roku nemění stejně jako stálá teplota vzduchu. Naše přístupné jeskyně se mohou pyšnit mnoha superlativy. Vyberte si z nabídky těch nejkrásnějších, nejunikátnějších a opředených zajímavými legendami a zkazkami. Užijte si s Kudy z nudy cestu za zážitky do stínu i na výsluní!

Jeskyně Moravského krasu hlásí: otevřeno máme i v zimě!

Jeskyně Moravského krasu hlásí: otevřeno máme i v zimě!

V Moravském krasu začala zima a návštěvníky v jeskyních vystřídali ti, kteří tam jsou doma: netopýři. Kvůli jejich nerušenému přezimování se uzavřely jeskyně Balcarka a Kateřinská, kam se podíváte zase až od března. Někde ale zůstalo otevřeno i nadále!

Poznejte všechny zpřístupněné jeskyně v Česku

Poznejte všechny zpřístupněné jeskyně v Česku

V letním žáru či v podzimních plískanicích jsou jeskyně ideálním útočištěm. Každoročně je navštíví statisíce turistů různých cílových, zájmových a věkových skupin z domova i zahraničí. Jsou také často vyhledávaným objektem filmařů pro natáčení pohádek, dokumentárních pořadů apod. V současné době je u nás možné navštívit 14 jeskyní, které spadají do Správy jeskyní ČR. Některé jeskyně jsou otevřeny téměř celoročně, jiné se na zimní období zavírají. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do podzemí.

Macocha – propast s hůzostrašnou pověstí

Macocha – propast s hůzostrašnou pověstí

Prohlídka, za kterou se dřív platilo i životem, není dnes ničím nebezpečným. Jestli jste z Moravy, nemusíme vám Macochu představovat. Ale pokud bydlíte v jiném koutu Česka, možná jste o téhle propasti slyšeli jen ve zprávách v souvislosti se sebevrahy. Přitom je to hlavně úžasná atrakce, jejíž prohlídka je součástí okruhu nejnavštěvovanějších jeskyní u nás!

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Vzhůru dolů, do krasových jeskyní

Vzhůru dolů, do krasových jeskyní

Jeskyňářství je dnes možná jedním z posledních koníčků či povolání, kdy je ještě stále možné objevit nový kus světa, na kterém nikdo před vámi nestanul. U nás se to sice stává už jenom zřídka, protože naše jeskyně jsou velmi dobře zmapovány, ale stát se to může. Právě ta možnost neznámého, co se ukrývá ve tmě, tajemství prostor, o nichž nic nevíme, dělá z jeskyní vyhledávaný cíl výletů, jak rodin s dětmi, tak mladých. V jeskyni bydleli naši předkové a v jeskyni se ukrývají přírodní i naloupené poklady… Je to jeskyně, kterou popisuje Platón ve svém podobenství. Je kolem nich cosi, co nás přitahuje. Tak se nechte pozvat do těch nejkrásnějších z nich.

Seznamte se: znáte rekordy našich lanovek?

Seznamte se: znáte rekordy našich lanovek?

Také vás lákají představy léta na horách a výletů po hřebenech pěšky nebo na kolech? A říkáte si, že je to moc do kopce? Na Kudy z nudy jsme pro vás našli jednoduché řešení: lanovky. Sice jich nemáme tolik jako v Alpách, ale na našich horách jich přesto najdete dost. Do kopce vyvezou pěší turisty i cyklisty s koly, a pak už se před vámi otevírá horská krajina a spousta zážitků.

#světovéČesko a Karel Absolon: nejslavnější československý archeolog

#světovéČesko a Karel Absolon: nejslavnější československý archeolog

Karel Absolon: archeolog, geograf a speleolog, badatel a skvělý manažer. Jeho jméno bude navždy spojené s objevováním jeskyní, zpřístupněním dna propasti Macocha a vodní trasy po ponorné říčce Punkvě, nálezem Věstonické venuše či vybudováním Pavilonu Anthropos v Brně. Muž, který objevil řadu jeskyní a zasloužil se o vznik turistického ruchu v Moravském krasu, rozhodně stojí za seznámení zblízka!

#světovéČesko a Mezinárodní rok jeskyní: kuriozity, rarity a zážitky

#světovéČesko a Mezinárodní rok jeskyní: kuriozity, rarity a zážitky

Tajemné propasti, krápníky a kresba stará zhruba 6 300 let: to je jen malý výběr unikátů, které ukrývají naše jeskyně. Letos chystají spousty přednášek, komentovaných prohlídek, výstav a dalších zajímavých akcí: rok 2021 je totiž Mezinárodním rokem jeskyní a krasu.

#světovéČesko a Punkevní jeskyně s Macochou: cesta podzemím do propasti s hrůzostrašnou pověstí

#světovéČesko a Punkevní jeskyně s Macochou: cesta podzemím do propasti s hrůzostrašnou pověstí

Úžasná krápníková výzdoba, procházka po dně propasti Macocha a plavba na lodičkách po ponorné říčce Punkvě: to je dokonalý výlet do magického podzemního světa Punkevních jeskyní. Chybět by ale neměl ani pohled z opačné strany, a to z horního okraje propasti do hlubin. Závratí se bát nemusíte, vyhlídkové můstky jsou naprosto bezpečné. Bázeň a hrůzu vzbuzují spíš děsivé příběhy a pověsti, s Macochou spojené.

Přesně před 100 lety bylo dosaženo dna propasti Macocha

Přesně před 100 lety bylo dosaženo dna propasti Macocha

Punkva a Macocha – tato dvě slova známá po celém světě jsou bezprostředně spjata se jménem známého brněnského krasového badatele profesora Karla Absolona. Právě jemu se totiž podařilo složitými technickými zásahy zpřístupnit Punkevní jeskyně a propast Macochu suchou cestou. První člověk tak prostoupil volnou cestou z Pustého žlebu na dno propasti Macochy 30. ledna 1914.