ÚvodČeská nejDopravníNejstarší provozuschopná tramvaj – tramvaj "primátorský vůz" v Plzni
Dopravní

Nejstarší provozuschopná tramvaj – tramvaj "primátorský vůz" v Plzni

Nejstarší tramvaj v Čechách se nachází v Plzni. Tramvaj "primátorský vůz" zahajovala 29. června 1899 tramvajový provoz v Plzni.
Pro zahájení tramvajového provozu v roce 1899 navrhl ing. František Křižík motorové tramvaje, které pak v počtu 20 kusů dodala Brožíkova továrna v Plzni. Tramvaje měly již elektrické osvětlení a na čele vozu nasazovací reflektor. První vozy tedy dostaly čísla 1 – 20. A byl to právě dodnes dochovaný vůz č. 18, který slavnostně vyzdobený zahajoval tramvajový provoz 29. června 1899.

Jednoduchá skříň vozu měla již tehdy uzavřené plošiny a podélně uspořádaná sedadla. Tramvaj poháněly dva motory po 11 KW výkonu, ovládané vertikálními kontroléry Křižík. Současně s dodávkou pěti motorových vozů byly zakoupeny od firmy V. Brožík čtyři vozy vlečné. Krátká skříň s otevřenými plošinami měla rovněž podélná sedadla a mohla pojmout 14 sedících a 12 stojících cestujících. Po dvou letech bylo dodáno ještě pět takových vozů, ale s výkonějšími motory (18,4kW).

Tramvajový vůz č. 18 je od roku 1955 veden jako historický. V osmdestých letech byl vůz č 18 použit při natáčení německého filmu Pavučina. Za zmínku také stojí účast "osmnáctky" při slavnostním otevření tramvajové trati do Bolevce, tedy úsek Frunzeho (Mozartova) – Bolevec, dne 25. 5. 1990. V červnu 1999 proběhly oslavy 100. let městské hromadné dopravy v Plzni a od té doby vůz č. 18 vyjíždí při občasných víkendových jízdách, zejména při historických víkendech v červnu. Osmnáctka se také objevuje na objednaných jízdách např. pro svatby.
Vznik samostatného československého státu bude Plzeň slavit celý den

Vznik samostatného československého státu bude Plzeň slavit celý den

V pátek 28. října se v Plzni bude již tradičně slavit Den vzniku samostatného československého státu a ve městě zdarma či za symbolickou cenu 28 korun ožijí památky. Lákat bude k návštěvě muzeí, podzemí, pivovaru, zoologické zahrady nebo některých sportovišť. Nabídne také prohlídky radnice, synagogy, Měšťanské besedy, zajímavých zahrad anebo jízdu historickým autobudem. V podvečer se na náměstí Republiky bude konat také slavnostní ohňostroj. Do areálu DEPO2015 navíc festival pouličního jídla do Plzně přiveze stánky rychlého občerstvení z celého světa.

Příběh českého Edisona – Františka Křižíka

Příběh českého Edisona – Františka Křižíka

Plánici, městečko v malebném Pošumaví, znají zejména ti, kteří jezdí na dovolenou k blízkému rybníku Hnačov a milovníci technických památek. Právě tady se narodil proslulý elektrotechnik a vynálezce František Křižík (8. července 1847, Plánice – 22. ledna 1941, Stádlec u Tábora). Vynalezl obloukovou lampu se samočinnou regulací, světelnou fontánu, zdokonalil elektrické tramvaje a další zařízení.

Pronájem historické tramvaje v Plzni Zážitky

Pronájem historické tramvaje v Plzni

Hledáte něco mimořádného? Využijte unikátní možnosti pronájmu historické tramvaje v Plzni a zpestřete tak svou svatbu, podnikovou oslavu, reklamní akci či jinou příležitost, která si žádá něco opravdu výjimečného.

Jak dobře znáte města, kde jezdí tramvaje?

Jak dobře znáte města, kde jezdí tramvaje?

Znáte odpověď na oblíbenou otázku z vědomostních soutěží, ve kterých českých městech jezdí tramvaje? Pro milovníky vlaků a tramvají hračka, pro ostatní hádanka. Navíc s pořádným chytákem: na Prahu, Plzeň, Ostravu, Liberec, Brno nebo Olomouc si vzpomene kdekdo, ale na Jablonec, Most či Litvínov se většinou zapomíná.

Oslavy vzniku republiky proběhnou v Plzni

Oslavy vzniku republiky proběhnou v Plzni

Devadesáté páté výročí vzniku samostatného Československa si město Plzeň připomene oslavami, které proběhnout v rámci celého města ve dnech 27. a 28. října. Program bude opravdu pestrý a řada pamětihodností bude přístupných za symbolických 28 korun nebo zdarma, mezi nimi například nově zrekonstruovaná Stará synagoga, radnice, Měšťanská beseda nebo okázalé Loosovy interiéry.

V Plzni se během státního svátku otevře řada památek za symbolických 28 korun

V Plzni se během státního svátku otevře řada památek za symbolických 28 korun

Plzeň si jako každý rok připomene výročí vzniku samostatného československého státu celodenním programem, do kterého se zapojí na tři desítky památek, muzeí i technických objektů. Prohlídky budov a zajímavých míst s průvodcem, exkurze, návštěvy zahrad, okružní jízdy historickými vozy veřejné dopravy, festival pouličního jídla, sousedské procházky nebo sportovní aktivity mají společné pojítko, kterým je vstup za symbolických 28 korun nebo zdarma. Akce vyvrcholí ohňostrojem na náměstí Republiky. Ještě předtím vyjde z náměstí T. G. Masaryka Průvod světel, kterému bude předcházet setkání u Památníku národního osvobození.