ÚvodČeská nejDopravníTrať Tanvald – Harrachov – jediná ozubnicová trať v České republice
Dopravní

Trať Tanvald – Harrachov – jediná ozubnicová trať v České republice

Naše jediná ozubnicová trať spojuje Tanvald s Harrachovem. Celkem měří 12 km a největší stoupání činí 58 ‰. Dnes je v provozu 12 kilometrů trati z Tanvaldu do Harrachova, které se mezi lidmi říká kořenovská Zubačka nebo také Polubenka.
Trať mezi TanvaldemHarrachovem je jednou z posledních normálně rozchodných ozubnicových železnic v Evropě a nejstrmější železnicí v České republice. Trať se honosí mnoha zajímavými umělými stavbami, mimo jiné pěti tunely, z nichž nejdelší měří 940 metrů, dodnes dochovanou 4,43 km dlouhou dvoupásovou Abtovou ozubnicí v ose koleje na sedmikilometrovém úseku TanvaldKořenov, překonávajícím výškový rozdíl 235 metrů maximálním stoupáním až 58 promile, které je největším v České republice. Zajímavostí je také to, že se zde točil film Věry Chytilové Kalamita.

Z památkově chráněného kořenovského nádraží (701 m.n.m.) železnice pokračuje táhlým obloukem ve tvaru podkovy přes 26 metrů vysoký most nad řekou Jizerou, kterým přechází z Jizerských hor do Krkonoš. Dále již osiřelé koleje pokračují z dnešní konečné v harrachovské místní části Mýtiny (740 m.n.m.) přes Novosvětský průsmyk (885 m.n.m.) dalších 15 km do polského lázeňského města a krkonošského střediska Szklarska Poreba. Odkud jezdí elektrické osobní vlaky Polských státních drah dalších 32 km do města Jelenia Góra. Trať byla postavena v letech 1899-1902 jako důležité spojení průmyslové oblasti Liberecka a Jablonecka se západní oblastí Slezska, jejímž významným střediskem bylo město Hirschberg (Jelenia Góra).

Muzeum ozubnicové dráhy se nachází v budově bývalé železniční stanice Kořenov. Vchod do muzea je z vestibulu nádražní budovy. Expozice tohoto muzea je z větší části zaměřena na ozubnicovou trať Tanvald – Kořenov, její pestrou ale často pohnutou historii, zvláštnosti provozu a zde nasazovaná vozidla.

Výtopna Kořenov se nachází v západní části nádraží Kořenov a je přístupná pouze s průvodcem. Ve Výtopně Kořenov jsou vystavena historická železniční vozidla a probíhá tu jejich údržba. Vidět tu můžete unikátní ozubnicovou lokomotivu T426.0 přezdívanou „Rakušanka“, motorové lokomotivy T435.0111 „Hektor“ a T211.037 „Zapalovač“, motorové vozy M­240.056 „Singrovka“ a M152.0453 „Orchestrion“ či historickou drezínu Vm 32.003 „Hermoch“.
Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba Zážitky

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Muzeum ozubnicové dráhy na nádraží v Kořenově je otevřeno do konce roku

Muzeum ozubnicové dráhy na nádraží v Kořenově je otevřeno do konce roku

V Muzeu ozubnicové trati z Tanvaldu do Kořenova a Harrachova uvidíte několik unikátů. Asi nejcennějším exponátem je kus kolejí i s ozubnicí a ozubeným kolem z lokomotivy. Více než stoletou historii technického unikátu připomínají také fotografie a dokumenty. Nejstrmější železnice v ČR se stala v posledních letech vyhledávanou turistickou atrakcí regionu. Otevřeno je od 27. do 31. prosince 2023 denně od 10:00 do 16:00 hodin.

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově Kultura

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově

Nejstrmější železnice v ČR se stala vyhledávanou turistickou atrakcí regionu. Její příznivci se těší na každou z nostalgických jízd – na příležitost svézt se vagóny tlačenými historickou ozubnicovou lokomotivou. Samotné muzeum naleznete v budově bývalé železniční stanice Kořenov.

Výtopna Kořenov Památky

Výtopna Kořenov

Kořenovská výtopna byla vybudována v roce 1903 jako součást technického zázemí ozubnicové železniční tratě z Tanvaldu do Kořenova a dále do Hirschbergu v Dolním Slezsku (dnes Jelenia Góra).

Staré časy jsou zpět – na výlet parní lokomotivou či motoráčkem

Staré časy jsou zpět – na výlet parní lokomotivou či motoráčkem

Také patříte k milovníkům železnic, které přitahuje kouzlo historických vlaků, opuštěných nádražíček v lesích nebo expresů svištících po stříbrných nitkách do neznáma? Pokud máte chuť poznávat Českou republiku z vagonu taženého parní lokomotivou nebo pozorovat ubíhající krajinu za okny historického motoráčku, nechte se inspirovat tipy portálu Kudy z nudy, které vás vtáhnou do nostalgického vzpomínání na čas dětství či dobu našich babiček.

Projeďte se parním vlakem – v Kořenově se bude slavit Den zubačky

Projeďte se parním vlakem – v Kořenově se bude slavit Den zubačky

Sobota 27. června bude na Zubačce patřit parní lokomotivě T426.001 "Rakušanka". Těšit se také můžete na zvláštní vlaky s ozubnicovou lokomotivou či ukázku hasičské techniky. V Kořenově je možné navštívit Muzeum ozubnicové dráhy a Výtopnu Kořenov, svézt se tu můžete vláčkem Důlní železnice či historickým autobusem na Jizerku nebo do Příchovic. Centrem oslav bude železniční stanice Kořenov, kde je připraven také doprovodný program.