ÚvodAktualityStaré časy jsou zpět – na výlet parní lokomotivou či motoráčkem
Zážitky

Staré časy jsou zpět – na výlet parní lokomotivou či motoráčkem

  • 12. července 2014
Také patříte k milovníkům železnic, které přitahuje kouzlo historických vlaků, opuštěných nádražíček v lesích nebo expresů svištících po stříbrných nitkách do neznáma? Pokud máte chuť poznávat Českou republiku z vagonu taženého parní lokomotivou nebo pozorovat ubíhající krajinu za okny historického motoráčku, nechte se inspirovat tipy portálu Kudy z nudy, které vás vtáhnou do nostalgického vzpomínání na čas dětství či dobu našich babiček.

Nostalgie s párou

Kolínská řepařská drážkaKrajinou se žene hustý kouř, mezi kopci vykukuje parní lokomotiva, která táhne pár dobových vagónů. Parní vlak, věčný symbol železnice, má stále co nabídnout i dnes. Znovuobnovená část trasy nejstarší polabské řepařské drážky nabízí příjemný výlet vlakem taženým parní nebo dieselovou lokomotivou po úzkorozchodné trati. Dráha vedla z Kolínského cukrovaru do Jestřábí Lhoty. Od roku 1894 sloužila téměř 70 let. Dnes je na železničce pravidelný víkendový provoz od května do druhého víkendu v říjnu. Výchozím bodem drážky je stanice Kolín – Sendražice. V nádražní budově můžete navštívit také muzeum věnované historii cukrovarnictví. V areálu nádraží je k vidění dvoukolejná výtopna a expozice úzkorozchodných vozidel.

Lužná u RakovníkaKouzlu parního vlaku propadnete také každou srpnovou sobotu, kdy vás na trati Lužná u Rakovníka – Krupá – Kolešovice svezou zvláštní parní vlaky. Trať z roku 1883 sloužila především pro dopravu cukrové řepy, uhlí a chmele. Celých 17 km tak pojedete krajinou známou sběrem chmele, která u starších ročníků třeba probudí vzpomínky na chmelovou brigádu. Trať prochází řadou chmelnic a Kněževsí, která byla o sklizních domovem tisíců česáčů chmele. Právě v Kněževsi je možné udělat si zastávku a prohlédnout si výstavu historických drážních vozidel a exponátů Klubu historie kolejové dopravy, která je největší výstavou tohoto druhu v Čechách, na Moravě a Slezsku. V Lužné u Rakovníka si nenechte ujít prohlídku Železničního muzea ČD.

Na výlet rovinatou krajinou můžete vyrazit také na kole, podél trati Kolešovky a po polních i lesních cestách vede cyklostezka značená symbolem mašinky na žlutých značkách, která je vhodná zejména pro rodiny s dětmi. Jednu cestu je tak možné jet vlakem a zpátky na kole.
 

Motoráčkem po nejkrásnějších tratích

Parní vlakČeská republika patří k nemnoha evropským státům, kde se dodnes zachovala železniční síť prakticky ve stejné podobě, v jaké existovala počátkem 20. století. I dnes se tak můžete projet pravidelnými osobními vlaky po téměř zapomenutých tratích s malebnými přírodními scenériemi a pitoreskními nádražíčky. K těm nejmalebnějším patří úzkorozchodná trať Jindřichův Hradec – Nová Bystřice v oblasti zvané Česká Kanada. Až přijedete do stanice Kaproun, osamocené uprostřed lesa, bude se vám zdát, že jste se ocitli v jiném století. Nejmenší vlakovou stanici označovala dříve jen cedule na stromě, dnes zastávku zdobí stylová lampa. Od zastávky vede množství turistických tras, například na hrad Landštejn. Pokud se do Nové Bystřice vypravíte s kolem, které vám Jindřichohradecké místní dráhy rády přepraví, udělejte si výlet hustými pohraničními lesy až do Třeboně. Zajisté vás potěší, že celá trasa povede z kopce.

OzubniceJen málokterá železnice se může pyšnit tolika "nej" jako jizerskohorsko-krkonošská železniční trať Tanvald – Harrachov, která byla dokonce prohlášena národní kulturní památkou. Trať dlouhá 12 km  se dodnes pyšní dochovanou dvoupásovou Abtovou ozubnicí na sedmikilometrovém úseku Tanvald – Kořenov, překonávajícím výškový rozdíl 235 metrů maximálním stoupáním až 58 promile, které je největším v České republice. Ve stanici Harrachov můžete navštívit malé muzeum a poté pokračovat pěšky na výlet do Harrachova k Mumlavským vodopádům a do hornického muzea či například po obou stranách řeky Jizery.

ŠumavaNádherné přírodní scenérie si užijete z vlaku uhánějícího šumavským národním parkem. Mezi nejkrásnější trasy patří trať z Horní Plané do Nového Údolí, kdy místní lokálka projíždí tichou krajinou okolo Vltavského luhu. V Novém Údolí navíc objevíte nejkratší mezinárodní železnice na světě s muzeem umístěným v historickém chladícím vagónu z  20. let 19. století. V letní sezóně a při různých příležitostech se můžete po trati svézt replikou parní lokomotivy zvané s nadsázkou "Gigant". 

Železničních rarit je na Šumavě ale víc – jednou z nich představuje železniční stanice Kubova huť, která je nejvýše položenou zastávkou v České republice. Kubova huť je ideálním výchozím místem, třeba k pralesu Boubín. Pokud vyrazíte na Šumavu autem, můžete zdarma zaparkovat na nádraží Zátoň, odkud vyjedete do Kubovy Huti vlakem.

Posázavský pacifik"Živoucí" legendou mezi vlaky se stal Posázavský pacifik, který unášel trampy už na počátku 20. století za hranice všedních dní jen pár kilometrů od Prahy. Projeďte se i vy nádhernou divočinou s rozervaným kaňonem řeky Sázavy, kde hučí peřeje a po skalnatých úbočích se vinou křivolaké stezky k dřevěným srubům. Posázavský Pacifik tudy jezdí už více než sto let. Máte-li chuť na nevšední výlet, vydejte se pacifikem do Týnce nad Sázavou, kde si můžete v půjčovně kousek od nádraží pronajmout kánoi a vyrazit s ní do Pikovic dolů po řece. Cesta jednou z nejhezčích vodáckých tras zabere asi pět hodin. Nakonec vás čeká stoupání k zastávce vlaku Petrov-Chlomek, kde si vás pacifik vyzvedne a zaveze zpět do Prahy.

Švestková dráhaPořádnou dávku romantiky si užijete na trati Lovosice – Třebenice v krásné krajině Českého středohoří. Malebné lokálce se přezdívá Švestková dráha, v minulosti zde bývalo velké množství švestkových sadů a alejí, z nichž do dnešních dnů zůstaly pouze nepatrné zbytky. Okolí Švestkové dráhy nabízí spoustu možností pro pěší turisty i vyznavače cykloturistiky, kteří mohou své "stroje" přepravit ve všech osobních vlacích Švestkové dráhy. Nedaleko zastávky Třebenice, kde se nalézá muzeum českého granátu, stojí hrad Hazmburk, nepřehlédnutelná dominanta Dolního Poohří. Cyklisté se zase mohou z Třebenic vydat do Vlastislavi a po cyklotrase č. 25 pokračovat až do Mostu. V letošním roce je Švestková dráha v provozu v úseku Lovosice – Třebívlice. Z Třebívlic do Mostu je zavedena náhradní autobusová doprava.
 

Semmeringem v Praze, Krušných horách i Jeseníkách

Pražský semmeringNezvyklé pohledy na známá i méně známá zákoutí hlavního města nabízí nostalgická trať č. 112, zvaná Pražský semmering. Historická trať o celkové délce 19 kilometrů byla vybudována již v roce 1868 a svůj romantický ráz si uchovala dodnes. Historický motoráček z 50. let vás odveze z pražského Hlavního nádraží Vinohradským tunelem, nejdelším dvoukolejným tunelem u nás, po železničním mostě přes řeku Vltavu s výhledy na Vyšehrad a Pražský hrad na Smíchov. Odtud budete stoupat pražským semmeringem po impozantním hlubočepském viaduktu, mezi skalními zářezy Žvahova budete mít celou Prahu na dlani a po příjezdu přírodním parkem Košíře – Motol vystoupíte ve stanici Praha – Zličín, odtud můžete dále pokračovat přípojným vlakem do Hostivic. Ve vlaku lze využít nejen běžné klasické tramvajenky, ale i jízdenky Pražské integrované dopravy. Pražský motoráček jezdí pravidelně v období od 7. května do 30. října každou sobotu, neděli a ve státní svátky.

Krušnohorský semmeringDalší český semmering najdete v Krušných horách. Trať se pyšní titulem druhé nejvýše položené železniční tratě v České republice a vede z Karlových Varů do Johanngeorgenstadtu, kde na 15kilometrovém úseku z Nejdku – Nových Hamrů a Perninku překonává výškový rozdíl 365 m pomocí tří tunelů a novohamerské smyčky. Největší atrakcí trasy je úsek mezi zastávkami Pernink a Oldřichov, kde se motorový vlak otáčí do protisměru obloukem o poloměru 180 metrů. Z vlaku se můžete kochat nádhernými dalekými výhledy a pohledy na říčku Rolavu. Výhledy do ještě větší dálky nabízí také rozhledna na Tisovském vrchu, ke které se nejlépe dostanete ze stanice Nejdek-Sejfy po žluté turistické značce.

Nezapomenutelné zážitky nabízí také okolí Horní Blatné, kde mimo rozhledny na Blatenském vrchu objevíte také Vlčí jámy – propadliny středověkých dolů, kde se po celý rok drží sníh a led. Sníh z Vlčích jam posloužil v říjnu roku 1813 k ošetření vojáků zraněných při bitvě národů u Lipska. Volským spřežením trval převoz tenkrát šest dní. V dobách, kdy ještě neexistovaly ledničky, se sem jezdilo pro led a sníh až z Karlových Varů, objednávaly si jej lázeňské hotely a cukrárny.

Vlak JeseníkyK dalším malebným drahám patří Slezský Semmering v Jeseníkách a cestovat zde můžete společně se známým komiksovým výpravčím Aloisem Nebelem – ten je právě tady doma. Trasa vede přes zastávky Bludov, Ruda nad Moravou, Hanušovice, Branná, Ostružná, Ramzová, Horní Lipová, Jeseník a končí ve stanici Zlaté Hory. A jak je to vlastně s legendární stanicí Bílý Potok? Milovníky komiksu možná zklameme, ale ve skutečnosti ve Slezsku bohužel neexistuje. Autory inspirovala horská trať z Hanušovic do Jeseníku (v jízdním řádu označena číslem 292), konkrétně stanice Horní Lipová – malebná zastávka ukrytá v tichých lesích. Pokud patříte k milovníkům oblíbeného komiksu, nezapomeňte si stáhnout průvodce Aloise Nebela do svého mobilu!
S Nebelem po semmeringu v Jeseníkách Zážitky

S Nebelem po semmeringu v Jeseníkách

Vydejte se po nejkrásnější tuzemské železniční dráze po stopách Aloise Nebela. Cesta začíná ve známém železničním uzlu Zábřeh na Moravě a pokračuje jednotlivými zastávkami až do Zlatých Hor.

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy Zážitky

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy

Posázavský Pacifik je vyhlášenou železniční tratí z Prahy do Čerčan (č. 210) a z Čerčan do Světlé nad Sázavou (č. 212), která se vine cca 130 km podél řeky Sázavy. Jezdí po ní jak pravidelná osobní doprava, tak nostalgické vláčky a parní lokomotivy nebo víkendové turistické linky.

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově Kultura

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově

Nejstrmější železnice v ČR se stala vyhledávanou turistickou atrakcí regionu. Její příznivci se těší na každou z nostalgických jízd – na příležitost svézt se vagóny tlačenými historickou ozubnicovou lokomotivou. Samotné muzeum naleznete v budově bývalé železniční stanice Kořenov.

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří Zážitky

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně v rámci linky U10.

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR Kultura

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.

Kubova Huť – nejvýš položená železniční stanice ČR Památky

Kubova Huť – nejvýš položená železniční stanice ČR

V šumavské osadě pod vrchem Boubínem se v minulosti vyrábělo sklo. S rozvojem průmyslu vznikla v obci železnice, jejíž zastávka je nejvýše položenou stanicí České republiky. Dnes je Kubova huť ideálním místem pro zimní i letní rekreaci.

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem Památky

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček jezdí celoročně každou sobotu, neděli a ve státní svátky po tzv. Pražském semmeringu, po trati číslo 122 ze stanice Praha hlavní nádraží do stanice Praha-Zličín a zpět.

Pošumavská jižní dráha Nové údolí Zážitky

Pošumavská jižní dráha Nové údolí

Na břehu Studené Vltavy, v krásné přírodě přímo v srdci Národního parku Šumava, se nachází bývalá obec Nové Údolí. Chloubou tohoto místa je nejkratší mezinárodní železnice na světě překračující hranici právě v Novém Údolí.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba Zážitky

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Krušnohorský semmering – projížďka malebnou horskou krajinou Památky

Krušnohorský semmering – projížďka malebnou horskou krajinou

Horská část druhé nejvýše položené železniční tratě v České republice z Karlových Varů do Johanngeorgenstadtu překonává na 15 km úseku z Nejdku – Nových Hamrů a Perninku výškový rozdíl 365 m. Obloukem o poloměru 180 m se trať otáčí do protisměru a dosahuje nadmořské výšky 915 m n.m.

Ramzová – nejvýše položená vlaková stanice v Jeseníkách Památky

Ramzová – nejvýše položená vlaková stanice v Jeseníkách

Nejvýše položená vlaková stanice v Jeseníkách se nachází a Ramzovském sedle. Nádraží v Ramzové leží ve výšce 760 m n. m. a bývala nejvýše položenou rychlíkovou stanicí u nás, rychlíky zde však již nestaví.

Muzeum Slezského Semmeringu v Horní Lipové Kultura

Muzeum Slezského Semmeringu v Horní Lipové

Půvabné muzeum popisuje historii horského úseku Branná – Ostružná – Ramzová – Horní Lipová – Lipová Lázně na železniční trati Hanušovice – Jeseník, zprovozněné v roce 1888.

Železniční muzeum Kolešovka – vlečka Kněževes Památky

Železniční muzeum Kolešovka – vlečka Kněževes

Expozice historických železničních vozidel ze sbírky Klubu historie kolejové dopravy KHKD. Uvidíte zde jedenáct parních a tři motorové lokomotivy a motorové osobní a nákladní vozy. Expozice je otevřena jen v době jízd historických parních a motorových vlaků.