ÚvodČeská nejDopravníVelorex – legendární motorová tříkolka
Dopravní

Velorex – legendární motorová tříkolka

Hadrák, hadraplán, hadrolet, husí stehno, montgomerák, velouš, chroust, netopýr nebo splašený stan: tak se přezdívalo legendárnímu vozítku značky Velorex. Přezdívky jsou možná směšné, kultovní vozítko si ale výsměch rozhodně nezaslouží: mnoha lidem sloužilo jako normální dopravní prostředek a dodnes je oblíbeným sběratelským artiklem. O jeho popularitu se postaral také tříkolový Velorex ve filmu Vrchní, prchni! anebo čtyřkolový kousek v dětské komedii Ať žijí duchové!
Vozítko značky Velorex patří mezi legendy československých silnic z let socialismu. Jediné homologované vozidlo s plátěnou karoserií na světě bylo spolu s trabantem zřejmě nejikoničtějším dopravním prostředkem bývalých socialistických zemí. Velorex sestrojili bratři František (1914–1954) a Mojmír (1924–2011) Stránští, jinak opraváři jízdních kol a rodáci z Veselí nad Moravou.

Maličkou tříkolku, která měla svou posádku chránit před rozmary počasí, začali vymýšlet už před druhou světovou válkou. První prototyp s trubkovým rámem potaženým koženkou sestavili v roce 1943 v Solnici. Výsledek pojmenovali Oskar, prý proto, že to byla KÁRa na OSe.

Poválečné plány bratrů Stránských škrtlo znárodnění průmyslu, takže se nakonec Velorexy začaly vyrábět až v padesátých letech v dílnách VeloHradci Králové. Bratrům se ale podařil dokonalý reklamní kousek, když tříkolku doprovodili reklamním heslem „Tělesně vadní do šťastné budoucnosti!“ a představili ji světu jako nejvhodnější vozítko pro invalidy. Z královéhradeckých dílen se posléze sériová výroba přesunula do větších prostor v Solnici, rozrůstající se výroba ale zaměstnala víc dílen. Dřevěné podlahy se dovážely z pily a truhlářství v Jedlové, blatníky se lakovaly v Novém Hrádku, pedály pocházely z Olešnice, další drobné díly se vyráběly v Lupenici a v Rychnově nad Kněžnou.

František Stránský v roce 1954 s prototypem Velorexu havaroval u Zacharovce nedaleko České Třebové a o dva dny později zemřel v ústeckoorlické nemocnici. Na místě tragické nehody Velorex club z České Třebové odhalil malý pomníček.

Starší Mojmír v roce 1955 z výrobního družstva odešel, v témže roce ale zkonstruoval ruční řízení automobilu, které se dalo použít ve všech typech tehdejších automobilů. Přestavbu si nechal patentovat a je známá jako systém Stránský. V dalších letech se věnoval především zpracování a výroby z laminátů a termoplastů, i v tomto oboru byl autorem několika patentů a zlepšovacích návrhů.

Legendární Velorexy se vyráběly více než dvacet let a dokonce se vyvážely do zahraničí. Poptávka byla rozhodně vyšší než výroba, která se pohybovala od 120 kusů v roce 1959 až po tisícovku vozítek v roce 1963. Celkem bylo vyrobeno přibližně patnáct tisíc tříkolek a necelých patnáct set čtyřkolových modelů. Hadráky, které mnoha lidem sloužily jako normální dopravní prostředky a staly se součástí jejich životního stylu, měly řadu výhod. O koženkové karoserií se například tvrdilo, že „nebourá, ale leští“. Rozbít se dalo jedině skleněné přední okno, zbývající byla z plexiskla. Fandové Velorexů začali záhy pořádat srazy, jichž se dodnes účastní stovky vozů; nejznámější z nich je jarní sraz VelorexůBoskovicích.
Seznamte se: české vynálezy baví, zachraňují a okouzlují svět

Seznamte se: české vynálezy baví, zachraňují a okouzlují svět

Používáme je každý den, jsou součástí našich životů a považujeme je za samozřejmost. Řeč je o vynálezech českých objevitelů, které odstartovaly ohromný technologický rozmach moderní doby. Čím vším Češi obohatili, pobavili a nadchli svět?

Kalendář 2024: Legendární Trabant v Česku – automuzea, akce, srazy a spanilé jízdy

Kalendář 2024: Legendární Trabant v Česku – automuzea, akce, srazy a spanilé jízdy

Trabant je auto, na které mnozí vzpomínají s dojetím a nostalgií. Vypráví se o nich spousta vtipů a legračních historek, existují muzea Trabantů a jejich příznivci se setkávají na pravidelných srazech a spanilých jízdách. Ty nejlepší vám právě nyní představíme; a připomeneme i další legendu jménem Velorex.

Městské muzeum Česká Třebová Kultura

Městské muzeum Česká Třebová

Expozice muzea nesou název Dopravní křižovatky aneb do České Třebové vlakem, Velorexem, letadlem i lodí. Název v sobě spojuje čtyři dopravní kanály, které jsou pro Českou Třebovou příznačné či nějak spjaté s její historií. Jde o dopravu železniční, silniční, lodní i vzdušnou.

Podél řeky Třebovky do České Třebové – za jednou z nejstarších památek  východních Čech Letní sporty

Podél řeky Třebovky do České Třebové – za jednou z nejstarších památek východních Čech

Krásná údolní cyklostezka probíhá přímo v srdci přírody – přírodním parkem Orlice. Čekají vás tak pohledy do svěží zeleně, energie šumící řeky a sympatický terén s minimálním převýšením, bez motorové dopravy.

Největší nákladová stanice v České republice – Železniční uzel Česká Třebová

Největší nákladová stanice v České republice – Železniční uzel Česká Třebová

Jedním z nejdůležitějších železničních uzlů a největší nákladní stanici je Česká Třebová. Nachází se zde rozsáhlé seřaďovací stanice, velké osobní nádraží, kde zastavují téměř všechny osobní vlaky, které přes něj projíždějí a Depo kolejových vozidel.

Ubytování a restaurace

Ubytování
Chata Maxe Švabinského v Kozlově

Chata Maxe Švabinského v Kozlově

Česká Třebová, Pardubický kraj
Ubytování
Hájenka Strakov

Hájenka Strakov

Litomyšl, Pardubický kraj
Ubytování
Hájenka Kozlov

Hájenka Kozlov

Litomyšl, Pardubický kraj
Ubytování
Hotel Uno v Ústí nad Orlicí

Hotel Uno v Ústí nad Orlicí

Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj
Ubytování
Hotel Poprad Ústí nad Orlicí

Hotel Poprad Ústí nad Orlicí

Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj