ÚvodČeská nejDopravníVranovice a Rychaltice – první srážka vlaků a první automobilová nehoda kontinentální Evropy
Dopravní

Vranovice a Rychaltice – první srážka vlaků a první automobilová nehoda kontinentální Evropy

Když byla 7. července 1839 byla slavnostně otevřena první parní dráha v tehdejším Rakousku, spojující Brno s hlavním městem Vídní, došlo také k první srážce vlaků v kontinentální Evropě. Po několika desítkách let také na našem území došlo k první automobilové nehodě.
V červenci 1839 do Brna po více než čtyřhodinové jízdě přijely čtyři parní lokomotivy, Bruna, Herkules, Gigant a Bucefalus. Když se odpoledne vracely do Vídně, došlo kousek za městem, ve Vranovicích, ke srážce dvou souprav. Dobová černá kronika uvádí, že strojvůdce vlaku taženého strojem Gigant včas nezabrzdil a narazil do posledního vozu předchozího vlaku. Nehoda se obešla bez vážnějších zranění, nicméně první parní dráha v monarchii tak získala rovněž kuriózní prvenství první evropské srážky vlaků.

Smutné prvenství automobilové nehody, při které došlo ke smrtelnému zranění, drží Leopold Sviták (1856–1931), rodák z Frenštátu pod Radhoštěm a vynálezce, který v letech 1897–1898 sestavil první rakousko-uherský osobní automobil NW Präsident. Při jedné ze zkušebních jízd v roce 1900 Sviták havaroval v Rychalticích na mostě přes řeku. Jeden ze spolujezdců se na místě zabil, druhý utrpěl těžká zranění, pouze třetí vyvázl bez zranění. Poraněný byl i Sviták: část motoru mu rozdrtila nohu tak, že mu ji lékaři museli amputovat. Je pochovaný v Hukvaldech.

V roce 1977 v závodě TatraKopřivnici postavili podle původní technické dokumentace funkční repliku prvního automobilu; dnes je k vidění v kopřivnickém Technickém muzeu. Originál je vystavený v Národním technickém muzeu v Praze.

Obě nehody se týkají pouze kontinentální Evropy. Patrně vůbec první automobilová nehoda se stala v srpnu 1896 v Londýně, a zavinil ji automobil, který s řítil ulicemi závratnou rychlostí asi šest a půl kilometru za hodinu.
 
Areál MHD v Brně-Líšni – dočasně uzavřeno Kultura

Areál MHD v Brně-Líšni – dočasně uzavřeno

Veřejně přístupný depozitář městské hromadné dopravy (MHD) pod správou Technického muzea v Brně se nachází v městské části Brno-Líšeň, východně od centra Brna, v prostoru bývalého nádraží místní dráhy.

Ústřední autobusové nádraží Zvonařka v Brně Památky

Ústřední autobusové nádraží Zvonařka v Brně

Autobusové nádraží Zvonařka je tím prvním, co turista přijíždějící do Brna autobusem uvidí. Vyžilý a zanedbaný prostor se citlivou rekonstrukcí, která trvala od roku 2019-2021, změnil k nepoznání. Z potemnělého prostoru staré stavby ve stylu brutalismu se stal moderní dopravní terminál 21. století.

S osobností na procházku: Brnem s hercem Hugo Haasem

S osobností na procházku: Brnem s hercem Hugo Haasem

Hugo Haas, vysoký a štíhlý herec s výraznýma tmavýma očima, patřil za první republiky k nejpopulárnějším českým hercům: jeho postavy svobodných mládenců a středoškolských profesorů lámajících dívčí srdce měly mimořádný úspěch. Šel z filmu do filmu, dokud jeho kariéru nepřetrhla vynucená emigrace. Neztratil se ale ani v Americe: vystupoval na Broadwayi, točil filmy i v Hollywoodu a například jeho režijní debut Pickup označil časopis Variety za nečekaný šlágr.

Nejmladší železniční uzel v České republice – železniční uzel Havlíčkův Brod

Nejmladší železniční uzel v České republice – železniční uzel Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod je nejmladším železničním uzlem na nejmladší české železniční trati do Brna, zprovozněné v roce 1953.