ÚvodČeská nejDopravníNejníže položená železniční zastávka v České republice – železniční zastávka Dolní Žleb
Dopravní

Nejníže položená železniční zastávka v České republice – železniční zastávka Dolní Žleb

Zastávka leží v údolí Labe na Děčínsku na trati vedoucí do Německa, a to v nadmořské výšce 117 m. Na nádraží v Dolním Žlebu je radost čekat na vlak. Když je pěkně, můžete se kochat výhledem na Labské pískovce. V nepříznivém počasí se v čekárně dočtete o velmi zajímavé historii zdejších nosových hodin. Jsou jediné tohoto druhu v Česku. Nachází se zvenku čekárny směrem k perónu a ozývá se z nich tiché tikání.
Ve vsi Dolní Žleb najdete cenné ukázky lidové architektury. Železniční zastávka je poslední na hranicích mezi Českem a Saskem. Ze železniční zastávky Dolní Žleb lze motoráčkem dojet na Děčínské hlavní nádraží. Zajímavá je i místní historie: když v polovině 19. století vznikala trať Drážďany-Praha, došly rakouskému státu finanční prostředky. Na základě vzájemné dohody proto úsek Podmokly-státní hranice dostavěly saské dráhy, které jej následně vlastnily a provozovaly až do roku 1945. Také železniční stanice Dolní Žleb byla tehdy saským majetkem, obsluhovaná saským personálem.
 

Jediné nosové hodiny v Česku

A mimo to zde objevíte jeden unikát – takzvané nosové nádražní hodiny (nasenuhr). Pocházejí z poloviny 19. století a jsou jediné svého druhu v České republice. Hodiny mají zdobné kování a dokonce i komínek, který v minulosti odváděl kouř z petrolejové lampy, která ciferník zevnitř osvětlovala. A proč nosové? Tvar jejich konzolové skříně totiž připomíná nos vystupující z fasády. Vyrobeny byly pravděpodobně v roce 1875. Na nádraží v Dolním Žlebu byly instalovány mezi lety 1910 a 1918.

V Dolní Žleb dále slouží přívoz přes řeku Labe. Mohou jej využít jak pěší turisté, tak cyklisté a motoristé s vozidly do 20 tun.
 
Přírodní bod s nejmenší nadmořskou výškou – Labe u Hřenska

Přírodní bod s nejmenší nadmořskou výškou – Labe u Hřenska

V okrese Děčín se nachází obec Hřensko, která je považována za vstupní bránu do NP České Švýcarsko. U Hřenska leží nejnižší přírodní bod v ČR, kdy Labe ve výšce 115 m n. m. opouští Českou republiku.

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

V Ústeckém kraji filmaři opakovaně využili romantické kulisy Českého Švýcarska, okouzlující krajinu vyhaslých sopek v Českém středohoří, údolí Labe s vinicemi, měsíční krajinu v Podkrušnohoří anebo půvabná zákoutí města Žatec. Krásy zdejší krajiny se otiskly například ve fantasy sérii Letopisy Narnie, hudební pohádce Tři bratři anebo v hudebním filmu Páni kluci.

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy Příroda

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě Příroda

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.

Přívoz Dolní Žleb Zážitky

Přívoz Dolní Žleb

Přívoz Dolní Žleb na Labi je nejseverněji a nejníže položeným přívozem v Česku. Převáží pěší, cyklisty, motocykly i automobily do hmotnosti 12 tun, a v provozu je celoročně. Jedná se o jeden z posledních unikátů u nás, přívoz s dolním vodičem.

7 věcí, které nevíte o… Evropském roku železnic a železničních kuriozitách

7 věcí, které nevíte o… Evropském roku železnic a železničních kuriozitách

Hádejte: který druh dopravy patří k nejbezpečnějším, zároveň je šetrný k životnímu prostředí a odborníci mu prorokují významnou úlohu v budoucnosti? Je to železnice, a právě na její podporu byl rok 2021 vyhlášen Evropským rokem železnic. Proč právě letos? Čeká nás totiž několik důležitých výročí, například 175 let od historicky prvního železničního spojení mezi dvěma hlavními městy Evropské unie z Paříže do Bruselu a také dvě výročí moderních vysokorychlostních vlaků, 40 let TGV a 30 let ICE.

Porta Bohemica – Česká brána do Českého středohoří Příroda

Porta Bohemica – Česká brána do Českého středohoří

Vulkanickou činností vzniklé čedičové a znělcové shluky kopců, osamocené masivy homolí a kup vytvářejí pestré členění špičatých vrcholů a hluboká romantická údolí.