ÚvodČeská nejHistorickéAntonín Zápotocký – druhý československý „dělnický prezident“
Historické

Antonín Zápotocký – druhý československý „dělnický prezident“

Druhý československý „dělnický prezident“ Antonín Zápotocký (19. prosince 1884, Zákolany – 13. listopadu 1957, Praha) pocházel ze skromných poměrů, z rodiny průkopníka českého dělnického hnutí a spoluzakladatele české sociálně-demokratické strany Ladislava Zápotockého.
Antonín Zápotocký, rodák ze Zákolan, se vyučil kameníkem, do první světové války působil jako funkcionář sociální demokracie na Kladensku. Jako voják Rakousko-uherské armády prošel několika bojišti první světové války, po vzniku Československa se stal jedním ze zakladatelů levice v sociální demokracii. Po smrti Klementa Gottwalda ho 21. března 1953 vystřídal ve funkci prezidenta. K nejkontroverznějším krokům jeho prezidentského úřadu patří měnová reforma z roku 1953; ještě pár dní před ní veřejnost ujišťoval, že „naše měna je pevná a měnová reforma nebude, všechno jsou to fámy, které šíří naši třídní nepřátelé“.

Úřad zastával až do své smrti v roce 1957 v 72 letech. Je pochovaný v rodinném hrobě u strašnického krematoria. Zápotockého známe také jako autora několika románů, díla Vstanou noví bojovníci a Rudá záře nad Kladnem byla v 50. letech zfilmována.
Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Na rozdíl od Spojených států a jiných zemí, kde má prezident jasně určené sídlo, si naše hlavy státu mohou svůj domov vybrat. Jako první se samozřejmě nabízí Pražský hrad, ale z našich prezidentů tam bydleli jen někteří. Víte, která místa zvolili a kam jezdili na letní byty? A který dům nejčastěji sloužil jako soukromé prezidentské sídlo?

Tradice: švestkové knedlíky, buřty s cibulí a voda z Islandu aneb oblíbená jídla našich prezidentů

Tradice: švestkové knedlíky, buřty s cibulí a voda z Islandu aneb oblíbená jídla našich prezidentů

I hlavy státu jsou jen lidé a mají své chutě. Co se servírovalo na Pražském hradě a v Lánech a jaká jídla si oblíbili naši prezidenti? Kdo měl rád obyčejné prosté jídlo a kdo si naopak potrpěl na exotiku? Vydejte se s námi po stopách prezidentských chutí a upečte si také originální dort President podle receptu renomované české kuchařky!

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože její základní kámen byl položen roku 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?

Bunkr v hotelu Jalta v Praze – Muzeum studené války v protiatomovém bunkru Památky

Bunkr v hotelu Jalta v Praze – Muzeum studené války v protiatomovém bunkru

Hotel Jalta je symbolem luxusu. Málokdo ale ví, že stojí na protiatomovém krytu pro zhruba 150 osob. I dnes to po otevření pancéřových dveří vypadá, jakoby odtud agenti StB odešli teprve včera.

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů Památky

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Od sezóny 2023 je zámek Lány veřejnosti přístupný. Navštívit můžete také zámecký park.