ÚvodČeská nejHistorickéPolyxena z Lobkovic – dáma, která dala Čechům Pražské Jezulátko
Historické

Polyxena z Lobkovic – dáma, která dala Čechům Pražské Jezulátko

Polyxena z Lobkovic (1566 – 24. května 1642, Praha) byla česká šlechtična z rodu Pernštejnů. Roku 1628 věnovala klášteru bosých karmelitánů u kostela Panny Marie Vítězné v Praze vzácnou voskovou sošku Pražského Jezulátka, kterou její matka přivezla z rodného Španělska.
Polyxena byla jedním z jednadvaceti dětí Vratislava II. z Pernštejna řečeného Nádherný (1530–1582), nejvyššího kancléře Království českého, a jeho manželky, španělské šlechtičny Marie Manrique de Lara y Mendoza (1534–1608). Vedli přepychový, ale velmi nákladný život, takže na výhodné sňatky jejich dětí chyběly peníze. Polyxenu poprvé provdali v roce 1587 za Viléma z Rožmberka (1535–1592). Ženich sice byl o 31 let starší, ale nepožadoval věno.

V šestadvaceti Polyxena ovdověla; Vilém jí odkázal výnosné roudnické panství, takže netrpěla nouzí. Byla úspěšná, oblíbená a velmi společenská, její salon patřil k nejvýznamnějším společenským centrům tehdejší Prahy.

Jejím druhým manželem se stal nejvyšší kancléř Zdeněk Vojtěch Popel z Lobkovic (1568–1628), jemuž byla podle dobových svědectví rovnocennou partnerkou i v debatách o složitých politických problémech. Měla jediné dítě; syn Václav Eusebius Popel z Lobkovic, předek všech současných příslušníků rodu Lobkoviců, se narodil až v roce 1609.

Během stavovského povstání v roce 1618 zůstala věrná katolické straně, i když to nepřinášelo vždy jen výhody. Ve svém domě Polyxena poskytla azyl místodržícím Slavatovi a Martinicovi, obětem třetí pražské defenestrace, současně ale finančně pomáhala manželkám účastníků odboje a vyhnancům. Východně kupovala panství zkonfiskovaná účastníkům stavovského povstání, v roce manželovy smrti pak klášteru bosých karmelitánů u kostela Panny Marie VítěznéPraze na Malé Straně věnovala vzácnou voskovou sošku Pražského Jezulátka, kterou její matka dostala jako svatební dar před cestou do Čech. Polyxena rovněž podporovala církevní řády a v Roudnici nad Labem založila kapucínský klášter s kostelem sv. Václava, kde zřídila rodinnou hrobku. Právě tam je také pochovaná po boku svého manžela.
 
7 věcí, které nevíte o… Pražském Jezulátku a jeho příbuzných

7 věcí, které nevíte o… Pražském Jezulátku a jeho příbuzných

Jedna z hlavních pamětihodností Prahy. Magnet pro věřící a poutníky z celého světa. Fascinující světový fenomén, leckde známější než Jan Nepomucký, české pivo, Hradčany nebo Antonín Dvořák. Tím vším je Pražské Jezulátko, drobná soška opředená mnoha mýty.

Lobkowiczký palác na Pražském hradě Kultura

Lobkowiczký palác na Pražském hradě

Lobkowiczký palác v areálu Pražského hradu doposud vlastní starobylý panský rod Lobkowiczů. Vystřídalo se zde mnoho členů rodu a několikrát byl palác rodině odebrán. Po jeho navrácení zde Lobkowiczové zřídili rodinné muzeum, které je díky své povaze nejen českým, ale i evropským unikátem.

7 věcí, které nevíte o… Pernštejnech

7 věcí, které nevíte o… Pernštejnech

Páni z Pernštejna patřili zejména v 16. století společně s Rožmberky k nejmocnějším a také nejbohatším rodům českého království. Vlastnili rozsáhlá panství, zakládali rybniční soustavy a dokonce ze všech českých rodů jedině Rožmberkové a Pernštejnové mohli vybudovat své paláce v areálu Pražského hradu, sídla králů. Oba rody také provázela řada legend a dokonce oba měly svou vlastní bílou paní.

Pražské Jezulátko – nejznámější český náboženský symbol

Pražské Jezulátko – nejznámější český náboženský symbol

Proslulá soška malého Ježíška prý přináší zázraky a vyslyšení poutníků a je jako věčný symbol nevinnosti a čistoty uctívána katolíky po celém světě. Do Prahy se dostala ze Španělska v 17. století jako svatební dar a poté byla darována do kostela Panny Marie Vítězné na Malé Straně.

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné Památky

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Světoznámá soška Pražského Ježíška v kostele, zasvěceném Panně Marii Vítězné a svatému Antonínovi Paduánskému, je každoročně cílem statisíců věřících z Čech i z celého světa. Kostel je zároveň kulturní a uměleckou památkou světového významu.