ÚvodČeská nejHistorickéSlovanské hradiště v Mikulčicích – nejrozsáhlejší slovanské hradiště v České republice
Historické

Slovanské hradiště v Mikulčicích – nejrozsáhlejší slovanské hradiště v České republice

Areál raně středověkého slovanského hradiště v Mikulčičích o rozloze 10 ha je nejrozsáhlejším a unikátně zachovaným slovanským archeologickým nalezištěm. Hradiště patřilo mezi významná velkomoravská mocenská a kulturní centra.
Hledáme-li počátky české státnosti, musíme na Moravu. Lépe řečeno na Velkou Moravu. Slovanské hradiště v Mikulčicích je národní kulturní památkou s bohatými a cennými archeologickými nálezy. Nachází se tu stálá expozice archeologických nálezů ze 7. – 9. století. Jedná se o významné místo počátků naší státnosti, mocenské centrum v době Velké Moravy – prvního státního útvaru západních Slovanů. Je možné, že zde působili slovanští věrozvěsti sv. Konstantina – Cyril a sv. Metoděj. V areálu se podíváte do dvou muzejních expozic a venku vás pak ještě čeká pěší prohlídka slovanského hradiště se základy kostelů a knížecího paláce.

Expozici „Knížecí hrad v údolní nivě řeky Moravy“ hledejte v návštěvnickém centru. Nejnovější poznatky archeologů se zhmotnily do propracovaném modelu a vy si tak nemusíte lámat hlavu, jak bylo hradiskuspořádáno. Pak nahlédněte na areál z ptačí perspektivy a vystoupejte o 30 metrů výš na vyhlídkovou věž.

Expozicí II je „Druhý kostel a sakrální architektura knížecího hradu“. V ní uvidíte autentický nálezový stav základů kostela i hrobové jámy s pohřby. Emotivní prožitek umocní spojení mluveného slova, hudby a 3D projekce s prohlídkou muzejních exponátů – kvalitních kopií šperků a maket původních staveb.

Areál národní kulturní památky se nachází přímo v centru přírodního parku Mikulčický luh, který se snaží zachovávat charakter místní krajiny, tedy lužních lesů a nivních luk s bohatou florou a faunou. Procházkou po značeném okruhu v areálu hradiště, okolo kopií základů prastarých kostelních staveb a zbytků obranné zdi nasajete atmosféru českých národních dějin... Zvýšenou ochranu si rovněž zaslouží přírodní rezervace Skařiny, místo hnízdění čápa bílého a volavky popelavé. Jejich zdejší kolonie patří k největším na Moravě. Tešně u hradiště se nachází také turistický most přes řeku Moravu (2019) k blízké kapli sv. Markéty u Kopčan na Slovensku.
Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země Památky

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejstarší a nejvzácnější archeologické nálezy

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejstarší a nejvzácnější archeologické nálezy

Venuše, hlava Kelta, kel z Pavlova, náušnice z Velké Moravy, mumie egyptské princezny anebo meteorit z Opavy: muzea v České republice pečují o řady archeologických skvostů. Podívejte se na Kudy z nudy na prastaré skvosty archeologie, které si můžete prohlédnout v muzeích, archeoparcích či v místech, kde byly poklady nalezeny. Některé z nich jsou starší více než 10 000 let!

Vraťte se do dob starých Slovanů v Mikulčicích

Vraťte se do dob starých Slovanů v Mikulčicích

Jihomoravské Mikulčice se mohou pochlubit jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v České republice. Odkryté pozůstatky slovanského hradiště a sídliště v lokalitě Valy ukázaly, že zde působili slovanští věrozvěstové sv. Cyril a Metoděj. Projděte se místy, kudy kráčely naše nejstarší dějiny, a nechte na sebe působit genia loci.

Vychutnejte si Slovácko: nejlepší elixír pro všechny milovníky pohody

Vychutnejte si Slovácko: nejlepší elixír pro všechny milovníky pohody

Ve zvlněném kraji vinohradů, starodávných poutních míst a krajových kulinářských specialit zregenerujete tělo i duši. Čeká vás pohostinnost a dobří lidé. Někoho okouzlí projížďka lodí po Baťově kanálu, jiného zase lidové písně, kroje, tance, slavnosti a tradiční řemesla. Stovky kilometrů značených vinařských stezek vábí cyklisty k prověření výkonnosti. V bohaté nabídce nechybí poutní místo Velehrad, hrad Buchlov, zámky v Buchlovicích nebo Bojkovicích, zoologická zahrada v Hodoníně, strážnický skanzen s bohatým folklorním programem, nevšední archeologický skanzen v Modré, anebo letecké muzeum v Kunovicích.

Vykopávky v Mikulčicích jsou během novoročních svátků otevřeny

Vykopávky v Mikulčicích jsou během novoročních svátků otevřeny

Národní kulturní památka, která aspiruje o zápis na listinu Unesco, je přístupná návštěvníkům i během vánočních a novoročních svátků. V 8. a 9. století zde byl velkomoravský hrad s rozsáhlým podhradím na ostrovech v řečišti toku Moravy o celkové rozloze až 50 ha, významné místo počátků naší státnosti, místo možného působení slovanských věrozvěstů sv. Konstantina – Cyrila a sv. Metoděje. Místo nazývané Morava (grad Morava) nebo starobylé město Rasticovo (urbs antiqua Rastizi) vás okouzlí i v zimním období. Od 3. ledna 2020 bude opět možné dohodnout prohlídku v pracovní dny telefonicky nebo mailem. Areál je však i nadále volně přístupný k návštěvám, procházkám a prohlídce bez průvodce.

Výlet za příběhem misionářů ze Soluně

Výlet za příběhem misionářů ze Soluně

Velkomoravská říše je pevně spojená se jmény věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ač nás od doby, kdy žili, dělí jedenáct století, jejich příběh je dodnes živý. Svědčí o tom i fakt, že Cyril a Metoděj jsou hlavními patrony Moravy a v roce 1980 je papež Jan Pavel II. prohlásil za spolupatrony Evropy.

V Mikulčicích se otevřelo Návštěvnické centrum velkomoravského památníku

V Mikulčicích se otevřelo Návštěvnické centrum velkomoravského památníku

Výraznou dominantou Slovanského hradiště v Mikulčicích se stala vyhlídková 30 metrů vysoká věž, která je součástí rekonstruované budovy návštěvnického centra. Zkušební provoz byl zahájen již v úterý 14. dubna 2015. Až do 30. dubna si návštěvníci mohou hradiště prohlédnout z ptačí perspektivy zcela zdarma. Slavnostní otevření nové budovy se připravuje na začátek května.

Slovanské hradiště v Mikulčicích zve na zimní prohlídky i Den otevřených dveří

Slovanské hradiště v Mikulčicích zve na zimní prohlídky i Den otevřených dveří

Přestože skončila hlavní návštěvní sezóna, památník Mikulčice – Valy můžete navštívit v pracovní dny a navíc také při programových dnech o víkendu 17. 11. a 1. 12. i v zimním období měsíců listopad až březen. V sobotu 17. listopadu bude navíc v památníku Den otevřených dveří, kdy jsou zdejší expozice přístupné zcela zdarma!

Přírodní park Mikulčický luh Příroda

Přírodní park Mikulčický luh

Přírodní park se rozkládá na ploše 8 km² a představuje lužní krajinu s dochovanými zbytky přírody kolem řeky Moravy jihovýchodně od Mikulčic. Součástí území je přírodní rezervace Skařiny, která je jednou z posledních hnízdních kolonií volavek popelavých a čápů bílých u řeky Moravy.

Velkomoravské stezky Mikulčice Gurmánská turistika

Velkomoravské stezky Mikulčice

Rádi se účastníte cyklistických vyjížděk krásnou přírodou a současně chcete poznat novou krajinu a lidi spojené s ní?

Přírodní rezervace Skařiny u Mikulčic Příroda

Přírodní rezervace Skařiny u Mikulčic

Přírodní rezervace Skařiny o rozloze 13,24 ha se nachází na pravém břehu řeky Moravy, nedaleko obce Mikulčice v okrese Hodonín.

Most přes řeku Moravu v Mikulčicích Památky

Most přes řeku Moravu v Mikulčicích

Nový most, který byl postaven na podzim 2019, propojil slovanské hradiště v Mikulčicích a obec Kopčany na Slovensku, kde se nachází kostel z 9. století. Lávka tak spojí památky Velkomoravské říše, unikátní přírodní lokality a dvě národní sítě cyklostezek.

Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích Zážitky

Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích

Součástí návštěvnického centra v areálu velkomoravského památníku v Mikulčicích je 30 metrů vysoká vyhlídková věž. Všem návštěvníkům přináší možnost zhlédnout centrální část areálu Slovanského hradiště – areály Akropole, Předhradí i okolních Podhradí – z ptačí perspektivy.

Ubytování a restaurace