ÚvodČeská nejHistorickéBratranci Veverkové – vynález ruchadla
Historické

Bratranci Veverkové – vynález ruchadla

Rolník z Rybitví, František Veverka, neměl žádné vyšší vzdělání, ale spolu se svým bratrancem kovářem, Václavem Veverkou, zdokonalili pluh tak, že dokázal půdu nejen obracet, ale i kypřit a drobit. Bratranci poprvé s ruchadlem orali v roce 1827 poblíž Lhoty pod Libočany na Královéhradecku. V Rybitví tuto událost připomíná unikátní pomník.
V roce 1827 dostalo ruchadlo správný tvar a díky svým kvalitám se začalo šířit po okolí. První brázdu novým ruchadlem vyorali bratranci za kovárnou v Rybitví v roce 1827. Chytrý nápad F. Veverky spočíval ve spojení obou oradel – háku i pluhu. Nově válcově vyklenutá radlice sestrojená podle háku umožňovala vyorat hlubokou brázdu, konstrukce pluhu zase ruchadlo učinila lehčím a ovladatelnějším. Ruchadlo se tak hodilo k orání v lehkých půdách, kde dobře zeminu kypřilo a obracelo.

Oradla do té doby půdu pouze rozrušovala a musela se v patřičné hloubce v zemi udržovat silou oráče. Vhodně tvarovaný a na kolečkách upevněný pluh bratranců Veverkových půdu odkrajoval, rozrušoval, drolil a obracel. Hloubka orby se navíc dala řídit na hřídeli opřeném o kolečka vpředu.

Bratranci Veverkové netušili, že jsou autoři skvělého vynálezu, jehož patentování a obchodní využití by jim pomohlo vyřešit jejich špatnou finanční situaci. Byli to obyčejní venkovští lidé. Nikdo jim neřekl, že by si svůj nápad mohli patentovat. A tak zatímco na ruchadle bohatli jiní, oni umřeli v bídě.
Expozice Zemědělství v Národním zemědělském muzeu na Letné

1. 1.31. 12.
Expozice Zemědělství v Národním zemědělském muzeu na Letné

Najdete tu unikátní sbírkové předměty včetně mnoha preparátů hospodářských zvířat, poslechnete si příběhy našich předků, seznámíte se s historií zemědělství i koloběhem hospodářského roku.

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze Kultura

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.

Výlet Bohdanečskem  – od bratranců Veverkových k Bohdanečským rybníkům Příroda

Výlet Bohdanečskem – od bratranců Veverkových k Bohdanečským rybníkům

Víte, že nedaleko Pardubic naleznete rodný dům jednoho z vynálezců ruchadla? Při projížďce jižním Bohdanečskem se zastavte v obci Rybitví. 13.4.1796 se zde narodil Václav Veverka, který se se svým bratrancem Václavem zapsal do historie jako vynálezce ruchadla, kterému se dlouho přezdívalo veverče.

Rodný dům bratranců Veverkových v Rybitví Památky

Rodný dům bratranců Veverkových v Rybitví

Rodný dům bratranců Veverkových, vynálezců ruchadla, se nachází na kraje obce Rybitví na nedaleko Pardubic. Objekt rodného domu je v současnosti dočasně uzavřen, prohlédnout si lze pomník ruchadla v blízkosti bývalé kovárny.

Vesnické muzeum Antonína Vaňka v Halži Kultura

Vesnické muzeum Antonína Vaňka v Halži

Muzeum potěší všechny příznivce starých zemědělských strojů, k vidění jsou také ukázky ze života v 18. století. Při své návštěvě nemusíte sahat hluboko do kapsy, vstupné do muzea je dobrovolné.