ÚvodČeská nejKulturníAntonín Mánes – malíř a zakladatel české krajinářské školy
Kulturní

Antonín Mánes – malíř a zakladatel české krajinářské školy

Zakladatelem české krajinářské školy 19. století byl malíř a kreslíř Antonín Mánes (3. listopadu 1784, Praha – 23. července 1843, Praha). Byl profesorem pražské Akademie výtvarných umění, kde několik let vedl krajinářskou školu. Jako jeden z prvních malířů místo do ateliéru chodíval malovat do plenéru. Díky Mánesovu vlivu také mnozí z jeho následovníků místo módních alpských a exotických krajin dávali přednost motivům z českých luhů a hájů.
Zakladatel rozvětvené malířské dynastie Mánesů Antonín pocházel z mlynářského rodu, jeho otec František přišel do Prahy snad z Plzeňska nebo Nymburska. Antonína lákalo malířství, ale jeho rodiče neměli na jeho studia dost peněz. K malířství se proto musel dopracovat vlastní pílí. Přivydělával si jako malíř nádobí ve smíchovské porcelánce a s pomocí Šternberků začal ve dvaadvaceti letech navštěvovat nově založenou krajinářskou školu pražské Akademie výtvarných umění. Tam se později stal profesorem. Jako jeden z prvních malířů-krajinářů místo do ateliéru chodíval malovat do plenéru, ale stal se také zakladatelem rozvětvené malířské rodiny. Oženil se v roce 1815 s dcerou pražského truhlářského mistra Magdalenou Schwidnerovou (1794–1851) a postupně se jim narodilo pět dětí. Dvě zemřely, tři zbyly: Josef Mánes (1820–1871) byl malíř, ilustrátor, grafik a designér, jeden z nejvýznamnějších představitelů českého romantismu. Díky obrazům Quido Mánesa (1828–1880) víme, jak vypadaly pražské poutě, fidlovačky, matějské, svatojánské i prokopské, na krajinomalbu se zaměřovala i Amalie Mánesová (1817–1883). Otec všem předával své zkušenosti a dovednosti, a brával je s sebou nejen na své malířské cesty po venkově, ale i na letní pobyty. Během letních akademických prázdnin jezdíval na šlechtická sídla, kde děti z aristokratických rodin vyučoval základům kreslení. Žádné z jeho dětí se ale neoženilo a neprovdalo, a dynastie Mánesů tak zanikla. Dnes je připomíná výtvarný spolek Mánes, Mánesův most v Praze anebo lázeňská léčebna MánesKarlových Varech.

Díla Antonína Mánesa a jeho dětí můžete vidět v řadě našich muzeí a galerií, například v Národní galerii a v Národním muzeuPraze, v Muzeu hlavního města Prahy, v Oblastní galerii v Liberci a Galerii výtvarného umění v Ostravě, v Moravské galerii v Brně anebo na hradě a zámku Český Krumlov.
 
Cesty za uměním: krajinářská škola a malířská rodina Antonína Mánesa

Cesty za uměním: krajinářská škola a malířská rodina Antonína Mánesa

Jak vypadaly hrady Okoř, Kokořín a Křivoklát, zámky Jezeří a Obříství anebo skály mezi Braníkem a Podolím na přelomu 18. a 19. století? S námi na Kudy z nudy nepotřebujete stroj času, stačí se vypravit po stopách starých českých mistrů krajinomalby. Jejím zakladatelem byl malíř a kreslíř Antonín Mánes (1784–1843).

Cesty za uměním: užijte si pět schůzek s Josefem Mánesem napříč Českem

Cesty za uměním: užijte si pět schůzek s Josefem Mánesem napříč Českem

Josef Mánes (1820–1871) byl malíř, ilustrátor, grafik a designér, člen malířské dynastie Mánesů. Jeho umění můžete obdivovat například na orloji Staroměstské radnice a v Národní galerii v Praze, ale také na zámku v Čechách pod Kosířem. Vypravte se s Kudy z nudy po stopách jeden z nejvýznamnějších představitelů českého romantismu!

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově Památky

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově

Malostranský hbitov patří k unikátním památkám na území Prahy a celé České republiky. Jsou zde pohřbeni význační představitelé národního obrození i význační architekti, sochaři a malíři.