ÚvodČeská nejKulturníHroznová koza – originální vinařská tradice z jižní Moravy
Kulturní

Hroznová koza – originální vinařská tradice z jižní Moravy

Hroznová koza je magická bytost z pradávných časů, která společně s kozlem a kůzlaty chrání vinohrady, víno a vinaře na Znojemsku a v rakouském Weinviertelu. Má svou naučnou stezku, připomínají ji vinařské expozice u nás i v Rakousku a dokonce existuje i Spolek přátel Hroznové kozy.
Hroznová koza je vcelku milé a laskavé stvoření. Občas sice s vinaři trochu poťouchle špásuje, ale není zlá a neubližuje. Má na starosti všechno, co se během roku odehrává ve vinicích. Na konci léta prý s kozlem a kůzlaty prochází vinice a stará se, aby réva dobře dozrála a aby do vinohradů nechodili zloději. Na podzim mezi vinobraním a svatým Martinem bývalo zvykem obdarovat přátele Hroznovou kozou, nejlépe spletenou z révového proutí; do stavení takový dar přinášel zdraví a štěstí.

V zimě je ve vinohradech klid, Hroznová koza odpočívá a zbělal jí kožich, aby nebyla tak nápadná. Hroznový kozel zeslábl, jeho rohy zmizely, a tak ho svobodní mládenci chytili a odnesli do hospody. Tam se o něj dobře postarají, aby do jara nabral sil. Na jaře Hroznová koza zase vklouzne do hnědého kožíšku a čeká na Velikonoční pondělí, kdy se zpět do vinohradu symbolicky vrací odpočatý a znovuzrozený Hroznový kozel. Společně i s kůzlaty pak svědomitě pečují o úrodu, jen občas potrkají lenochy. A kůzlata? Ta podobně jako jiná mláďata tráví čas mezi povinnostmi a taškařicemi, kdy se například lidem zjevují v nejrůznějších šálivých podobách a různě s nimi špásují.

O Hroznovou kozu je na Znojemsku dobře postaráno. Jihomoravský kraj ji v roce 2021 zařadil na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury, ve Vrbovci pak věnovali Hroznové koze vinařskou naučnou stezku. Na přibližně pět kilometrů dlouhé trase se seznámíte se starými vinařskými tradicemi, okolními vinicemi i pověstnou sklepní ulicí, odpočinout si můžete v malém altánu s pěkným výhledem. Za hranicemi v Rakousku Hroznová koza vystupuje jako patronka úrody a ve vinných sklepech občas narazíte na její sošku.
 
S karavanem po Znojemsku a Podyjí

S karavanem po Znojemsku a Podyjí

Znojmo je synonymem pro tradiční moravská vína a také musíme zmínit tradiční okurky. Vinice se tu vinou nad klikatící se Dyjí v národním parku Podyjí, ale najdete je i na strmých svazích pod historickým centrem královského města Znojmo. Kde jsou vinice, nechybí ani vinné sklípky a vinotéky. Abyste mohli dosyta vychutnat jemné nuance viničních tratí, je lepší zvolit si pro karavan jednu základnu a okolí objevovat pěšky nebo kolmo.

10 důvodů, proč jet na výlet do národního parku Podyjí

10 důvodů, proč jet na výlet do národního parku Podyjí

Proč si právě teď vybrat Podyjí? Třeba proto, že nikdy jindy neulovíte barevnější fotografie než právě teď, kdy listnaté lesy nad údolím Dyje září jako vzácné šperky. A také proto, že do konce října ještě stihnete navštívit všechny tři zdejší zámky!

Kam za vínem do Podyjí?

Kam za vínem do Podyjí?

Překrásná příroda Znojemska a Podyjí zve k nejrozmanitější sportovní činnosti – od pohodlných výletů až po náročné túry, přes jezdectví až po cyklistiku. Objevíte zde malebnou krajinu a překrásná údolí několika řek. Tou nejslavnější je Dyje, kterou střeží několik mohutných hradů a romantických zámků. Kolem jejího hraničního toku se také rozkládá nejmenší a nejmladší národní park České republiky, Podyjí, s hustou sítí značených turistických cest. Milovníci vína se mohou vydat na jedinečné putování přes zdejší proslulé vinice a malebné vinné sklepy.

Vrbovecké sklípky Gurmánská turistika

Vrbovecké sklípky

Pro turisty působí atraktivně až exoticky vrbovecká sklepní ulička, lákající již zdaleka nízkými domky se sedlovými střechami, lemovanými pálenými cihlami. Nově provede turisty touto obcí vinařská naučná stezka Hroznové kozy.

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína Letní sporty

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky vás provedou na kole nebo pěšky malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena osmnácti okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských měst a obcí.

Vychutnejte si vinařský Vrbovec Gurmánská turistika

Vychutnejte si vinařský Vrbovec

V rovinách jihovýchodně od Znojma leží největší vinařská obec Znojemské vinařské podoblasti a devátá největší vinařská obec České republiky. Vinice se táhnou posvazích severně od obce, v oblasti česko-rakouských hranic kolem osady Hnízdo a bývalé zaniklé vsi Ječmeniště.

Vinařství Ampelos ve Vrbovci – nejstarší šlechtitelská stanice v ČR Gurmánská turistika

Vinařství Ampelos ve Vrbovci – nejstarší šlechtitelská stanice v ČR

Vinařství Ampelos je nejstarším šlechtitelským pracovištěm v České republice a jedním z nejstarších na světě. I v současné době se zabývá novošlechtěním odrůd révy vinné, které by byly ranné a dávaly hrozny s vysokou cukernatostí.

Vinařství Thaya v Havraníkách Gurmánská turistika

Vinařství Thaya v Havraníkách

Vinařství Thaya vzniklo transformací vinařství Trávníček a Kořínek, která měla svá místa na vinařské scéně světové i domácí. Jméno se mění, avšak filozofie a přístup zůstává. Nové vinařství navazuje na tradici zpracování vína a nepolevuje ze svých nároků na kvalitu vína.

16. 11.
Sv. Martin v Šaldorfských sklepech 2024

Sv. Martin v Šaldorfských sklepech 2024

Nový Šaldorf-Sedlešovice, Jihomoravský kraj
18. 1.
Zimní otevřené sklepy 2025 Nový Šaldorf a kopání písku

Zimní otevřené sklepy 2025 Nový Šaldorf a kopání písku

Nový Šaldorf-Sedlešovice, Jihomoravský kraj
10. 12.
Marie Rottrová

Marie Rottrová

Znojmo, Jihomoravský kraj
12. 12.
Rozhlas jede za vámi

Rozhlas jede za vámi

Znojmo, Jihomoravský kraj
16. 11.
Festival mladých vín Šatov 2024

Festival mladých vín Šatov 2024

Šatov, Jihomoravský kraj
26. 10.19. 1.
Barevný svět v Jihomoravském muzeu ve Znojmě

Barevný svět v Jihomoravském muzeu ve Znojmě

Znojmo, Jihomoravský kraj
31. 7.24. 11.
Znojmo a okolí akvarelem

Znojmo a okolí akvarelem

Znojmo, Jihomoravský kraj