ÚvodČeská nejKulturníKnihovna Strahovského kláštera – jediná na světě, stavěná na míru knihovním skříním
Kulturní

Knihovna Strahovského kláštera – jediná na světě, stavěná na míru knihovním skříním

Překrásná knihovna Strahovského kláštera v Praze je druhou nejstarší církevní knihovnou v Čechách. Ve dvou sálech a dalších prostorách je uloženo 280 000 titulů, z toho 3 000 rukopisů a 1 500 prvotisků. Jeden ze sálů provází zajímavý příběh: jako jediný na světě vznikl na míru pro již hotové knihovní regály. Týká se to nynějšího Filosofického sálu, přistavěnému ke staršímu Teologickému sálu na konci 18. století.
Knihovna Strahovského kláštera existovala už ve 12. století krátce po vzniku kláštera. Starší Teologický sál byl postaven za opata Jeronýma Hirnhaima (1671–1679) podle projektu architekta Jana Dominika Orsiho. Druhý Filosofický sál se v poslední čtvrtině 18. století rozhodl vybudovat opat Václav Mayer (1779–1800) pro četné knižní přírůstky. Sál byl částečně postaven již v roce 1783, ale právě v té době byl výnosem císaře Josefa II. zrušen premonstrátský Loucký klášter ve Znojmě s čerstvě dokončenou impozantní knihovnou. Dvoupatrové skříně a regály, galerii s balustrádou (kam vedou „neviditelná“ spirálovitá schodiště v rozích sálu, maskovaná falešnými hřbety knih) a vykládané sloupy, vše zdobené reliéfy, nádhernými řezbami a dukátovým zlacením, přes deset let vyráběl klášterní truhlář Jan Lahofer, rodák z Dobšic. Na nábytek tehdy padlo celé stromořadí zdravých a silných ořechových stromů na klášterních panstvích a práce vyšly celkem na 70 000 zlatých; jen vlastní pozlacení stálo 9 000 zlatých.

Opat Mayer se rozhodl knihovnu zachránit a převézt ze Znojemska do Prahy. Do Čech se ale kromě knih a nábytku stěhoval i Jan Lahofer: osobně dohlížel na rozmontování skříní v Louce, na konvoj stovky povozů s cenným nákladem i na opětovné smontování barokního interiéru na Strahově. Stavby nové části knihovny se ujal architekt Ignác Jan Palliardi, který pro nábytek na míru upravil nynější Filosofický sál. Celé dílo bylo dokončeno v roce 1794.

Nástropní freska vídeňského malíře Antona Maulbertsche se z jižní Moravy převézt nedala, a tak ji umělec musel malovat znovu. Starší verze z roku 1778 se v Louckém klášteře nedochovala, mladší verze z roku 1794 je k vidění na stropě Filosofického sálu.
 
#světovéČesko a knihovna Strahovského kláštera: jediná na světě, stavěná na míru knihovním skříním

#světovéČesko a knihovna Strahovského kláštera: jediná na světě, stavěná na míru knihovním skříním

Miliony stránek, příběhů a slov, tisíce vzácných svazků, leštěné dřevo barokních knihovních skříní a nádherné fresky: to je majestátní interiér knihovny Strahovského kláštera v Praze. Patří k nejkrásnějším svého druhu na světě, navíc se může pochlubit zajímavou historickou kuriozitou: jde o jedinou knihovnu na světě, která byla stavěná pro již hotové knihovní regály, nikoli naopak.

Šest míst, která milovníky knih naprosto okouzlí

Šest míst, která milovníky knih naprosto okouzlí

Historické klášterní knihovny, architektonické skvosty, domy předních českých spisovatelů. Místa, která vás uchvátí svou nezapomenutelnou atmosférou. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za knihami do nejstaršího premonstrátského kláštera v Čechách, knihovny Latinské školy, do muzea plného unikátních nástěnných maleb nebo do domu Karla Havlíčka Borovského.

Církevní řády: toulky po stopách premonstrátů

Církevní řády: toulky po stopách premonstrátů

Premonstráty přivedl do českých zemí olomoucký biskup Jindřich Zdík a první premonstrátský klášter v Čechách vznikl roku 1143 na Strahově; ten je dodnes hlavním centrem řádu. Brzy následovaly další kláštery, některé z nich existují dodnes a za běžné situace lákají na prohlídky, bohoslužby a další aktivity.

Památník národního písemnictví ČR Kultura

Památník národního písemnictví ČR

Památník národního písemnictví je zřízen za účelem získávat, shromažďovat, trvale uchovávat a zpřístupňovat veřejnosti sbírky muzejní povahy. Veřejnosti je otevřeno několik poboček PNP v Petschkově vile v Bubenči, kam se přestěhoval ze Strahova, v letohrádku Hvězda či v zámku Petrkov.

Strahovský klášter s historickou knihovnou Kultura

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

#světovéČesko a Praha: město jako památka UNESCO a jeho srdce Pražský hrad

#světovéČesko a Praha: město jako památka UNESCO a jeho srdce Pražský hrad

Praha, stověžaté město českých králů, patří k nejhezčím v Evropě. V roce 1992 to ocenil i svět a historické jádro našeho hlavního města bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Která místa patří do památkové zóny a která ne, co se vyplatí vědět a kde udělalo UNESCO výjimku?

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách Památky

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna kláštera premonstrátů na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven, sbírky čítají téměř na 300 000 svazků. Dělí se na dva sály – klasicistní filosofický a barokní teologický.