ÚvodČeská nejKulturníKrtek – nejznámější česká pohádková postavička
Kulturní

Krtek – nejznámější česká pohádková postavička

Kreslený krteček patří k našim nejznámějším pohádkovým hrdinům. Večerníčky a knížky s krtkem provázejí generace českých dětí už desítky let. Autorem krátkých animovaných filmů, v nichž kreslená postavička společně se svými zvířecími kamarády prožívá nejrůznější příhody, je výtvarník Zdeněk Miler (1921–2011).
Kreslený Krtek se zrodil v roce 1956, když Zdeněk Miler vyrazil na procházku do lesů za Kladnem a cestou zahlédl krtiny. V té době pracoval na filmu, který měl dětem vysvětlit technologii průmyslové výroby látek. Protože příběhem měla malé diváky provázet zábavná figurka, zkusil načrtnout krtka. Slavný kreslený film Jak krtek ke kalhotkám přišel byl hotový za rok a v témže roce si z filmového festivalu v Benátkách přivezl dvě hlavní ceny a záhy získal další cenu na festivalu v Montevideu.

Když se o pár let později objevil film Krtek a raketa, nikdo nemohl tušit, že po necelých padesáti letech se Krteček posadí do skutečné rakety. Plyšová figurka Krtečka vyrobená z nehořlavých materiálů se v roce 2011 stala symbolem vesmírné mise raketoplánu Endeavour, která propagovala vědu a vesmírný výzkum. Krtečka s sebou do vesmíru vzal americký astronaut A. J. Feustel, jehož manželka Indira Devi Bhatnagarová má po své mamince české kořeny. Podruhé Krtek s Feustelem cestoval do vesmíru 21. března 2018, kdy se pro změnu proletěl v Sojuzu a dělal přes půl roku společnost osazenstvu Mezinárodní vesmírné stanice. Na rozdíl od ostatních astronautů byl Krteček takový frajer, že cestu do kosmu zvládl dokonce bez skafandru!
 
Zdeněk Miler – výtvarník a autor slavného Krtečka

Zdeněk Miler – výtvarník a autor slavného Krtečka

Krteček patří k našim nejznámějším pohádkovým postavičkám a provází děti už více než šedesát let. Výtvarník Zdeněk Miler (21. února 1921, Kladno – 30. listopadu 2011, Nová Ves pod Pleší) věnoval příběhům s Krtkem většinu své tvorby, asi padesát filmů z celkových sedmdesáti. Svými nezaměnitelnými ilustracemi doprovodil také desítky dalších dětských knížek.

Zámek Dobříš zve na novou multimediální expozici

Zámek Dobříš zve na novou multimediální expozici

Zámek Dobříš vkročil do nové turistické sezony 2024. V jižním křídle zámku vznikla nová moderní multimediální expozice, která mapuje historii rodů Colloredo a Mannsfeld. Prostřednictvím muzejních historických exponátů, multimediálních tabulí i autentických fotografií či nahrávek představuje prohlídková trasa dějiny dvou starodávných rodů a historii rokokového panství s důrazem na bouřlivé dějiny 20. století.

Seznamte se: nejlepší čeští ilustrátoři a jejich kreslení a animovaní hrdinové

Seznamte se: nejlepší čeští ilustrátoři a jejich kreslení a animovaní hrdinové

Kocour Mikeš, Mach a Šebestová, Krteček anebo Broučci: nebýt nejlepších českých ilustrátorů, neexistovali by. Neznali bychom ani secesní krásky Alfonse Muchy nebo pravěké krajiny Zdeňka Buriana – a to by byla rozhodně škoda!

Kladenský zámek Památky

Kladenský zámek

Kladenský zámek, který se nachází v Zádušní ulici, je jednou z nejstarších staveb města, umělecko-historickou památkou i kulturní institucí. Navštívit zde můžete stálou expozici Zdeňka Milera, galerii výtvarného umění, kabinet fotografie nebo zámeckou zahradu s medvědáriem.

Expozice Zdeňka Milera v Kladně Kultura

Expozice Zdeňka Milera v Kladně

V kladenském zámku naleznete expozici "Zdeněk Miler nejen Krtek" věnovanou zdejšímu rodákovi, výtvarníkovi Zdeňku Milerovi a jeho bohaté tvorbě, které zasvětil celý svůj život. Na konci roku 2020 zde zde otevře také autentická pracovna Zdeňka Milera.

Oranžérie na zámku Dobříš Památky

Oranžérie na zámku Dobříš

Budova Oranžérie je součástí Francouzského parku. Jedná se o bývalý zámecký skleník, který prošel obrovskou revitalizací a v současné době v něm najdete interaktivní výstavy pro celou rodinu. Nachází se zde i Galerie Zdeňka a Emilie Milerových, na kterou navazuje expozice zámeckého zahradnictví.

Muzeum výroby dřevěných hraček Detoa Zážitky

Muzeum výroby dřevěných hraček Detoa

Detoa v Albrechticích v Jizerských horách je jedním z posledních výrobců dřevěných hraček v České republice, ale i v Evropě. V areálu můžete navštívit prohlídkovou trasu, na níž můžete vidět, jak se obyčejný špalík mění v dřevěný vláček, korále nebo oblíbenou postavičku Krtečka.

#světovéČesko a slavný Krteček Zdeňka Millera: slavný kosmonaut, cestovatel a objevitel uhlí

#světovéČesko a slavný Krteček Zdeňka Millera: slavný kosmonaut, cestovatel a objevitel uhlí

Kdo by neznal slavného Krtečka? Slaví úspěchy po celém světě a dokonce se dvakrát podíval do vesmíru. Jeho autor Zdeněk Miler, výtvarník, režisér animovaných filmů a ilustrátor dětských knížek, se narodil právě před sto lety, 21. února 1921 v Kladně.

100 let: abeceda stovkových výročí roku 2021

100 let: abeceda stovkových výročí roku 2021

Haškův Švejk, český volejbal, Millerův krteček, československé legie, Jiráskova stezka, chata Prašivá, národopisná slavnost Slovácký rok – to je jen malý výběr ze všech stovkových oslavenců. Portál Kudy z nudy všem přeje vše nejlepší a úspěšnou další stovku, ale hlavně nabízí podrobnější seznámení se všemi stovkovými jubilanty. Pojďte se s nimi seznámit do stovkové abecedy!

Krteček letí do vesmíru!

Krteček letí do vesmíru!

"Druhým českým kosmonautem po Vladimíru Remkovi se stane Krteček. Legenda českého animovaného filmu z pera kreslíře Zdeňka Milera poletí spolu s astronautem Andrewem Feustelem při posledním letu raketoplánu Endeavour do vesmíru. Astronaut si Krtečka veze s sebou jako maskota, ačkoli si do vesmíru může vzít jen 20 předmětů s celkovou hmotností 700 gramů. "