ÚvodČeská nejKulturníTalián – pivní pochoutka s českým původem
Kulturní

Talián – pivní pochoutka s českým původem

Když se řekne talián, může jít o hovorové označení Itala. Když ovšem tohle slovo padne v souvislosti s Prahou, patrně se jedná o masovou specialitu, která přišla na svět v 19. století ve staroměstském řeznictví pana Emanuela Uggého – a to byl, jak jméno napovídá, skutečný Talián.
Navzdory jméno byl ovšem Emanuel Uggé (1835–1907) rodák z Prahy. Syn italského obchodníka Alexandra Uggého a jeho ženy Marie, sám pražský měšťan, zapálený činovník Sokola a přítel Jindřicha Fügnera, spoluzakladatele sokolského hnutí, byl především známý pražský uzenář. Podle vlastní receptury začal ve svém řeznictví a uzenářství v Rybné ulici na Starém MěstěPraze vyrábět takzvanou Uggého pivní pochoutku. Právě to jsou dnešní pověstní taliáni.

Správný talián vypadá jako uzenka, ovšem s uzením výrobní postup nemá nic společného. Pan Uggé je nakládal do láku a zákazníkům je nabízel teplé i studené. Mlsní Pražané jim říkali užovky nebo taliáni, protože se na ně chodilo k Uggému aneb „k Taliánovi“ – a tento název se uchytil. Talián s pivem a křupavým rohlíkem býval tak oblíbenou svačinkou, že se dokonce dostal i na filmové plátno – například ve filmu Adéla ještě nevečeřela si na nich pochutnává herec Rudolf Hrušínský.

Recept, výrobní postup i směs koření sice pan Uggé tajil, ale protože si výrobek nenechal patentovat, Prahu záhy zaplavily výrobky dalších uzenářů. Taliáni se vyrábějí dodnes, a to podobně jako kdysi, ze směsi telecího, mladého hovězího i vepřového masa. Původní hovězí střívka už často nahradila umělá, ovšem kouzlo taliánů spočívalo v detailu, a tím bylo a dodnes zůstává koření. Uggé prý na své originální taliány používal pepř, zázvor, kardamom a česnek, jiní řezníci přidávali ještě citronovou kůru, jiní zase nedali dopustit na směs tymiánu a koriandru.

Někteří uzenáři vyrábějí i zauzené taliány, které jsou trvanlivější, jinak jsou ovšem nejlepší samozřejmě čerstvé. Ohřívají se stejně jako párky, jen delší dobu a na mírnější stupeň. Taliána pak stačí svléknout ze střívka a podobně jako dřív ho doplnit křenem, hořčicí, rohlíkem nebo chlebem a hlavně dobrým pivem.
 
České pivo – nejlepší pivo na světě

České pivo – nejlepší pivo na světě

Prastaré receptury i prvotřídní kvalita domácích surovin včetně regionálních pramenů lahodné vody jsou zárukou vynikajících vlastností výrobků více než 100 českých pivovarů. Průměrná roční spotřeba piva se České republice již delší dobu drží nad hranicí 160 litrů (tedy 320 půllitrů piva) na osobu, což je nejvíce na celém světě.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: dobré pivo z dobrých minipivovarů anebo kde a na čem si pochutnáte

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: dobré pivo z dobrých minipivovarů anebo kde a na čem si pochutnáte

Hledáte pivovary, které vaří opravdu kvalitní pivo? Kde si vyberete z mnoha pivních druhů a stylů a téměř se stoprocentní jistotou najdete něco, co vám zachutná? Nechali jsme si poradit od odborníků a připravili pro vás výběr podniků, kde nebudete vědět, co ochutnat dřív.

Pět nových minipivovarů: které pivo vám bude chutnat víc?

Pět nových minipivovarů: které pivo vám bude chutnat víc?

Počet českých pivovarů stále stoupá. Ačkoli odborníci tvrdili, že se jich uživí nanejvýš 250, nyní byste ve všech krajích napočítali celkem 44 velkých podniků s výstavem nad 10 000 hektolitrů ročně a 302 minipivovarů. Portál Kudy z nudy vám představí pět novinek v pivním světě.

Luxusní zážitek pro gurmány: restaurace, kde ochutnáte skvělé steaky a maso

Luxusní zážitek pro gurmány: restaurace, kde ochutnáte skvělé steaky a maso

Milujete maso ve všech úpravách, chutích a podobách? Nechte se pozvat do několika restaurací, kde na vaše oči, nosy i jazyky čeká nefalšovaný festival zážitků: ochutnejte brazilské speciality, pochoutky z dokonale vyzrálého bizoního masa, hovězí z plemene Aberdeen Angus anebo ryby chované v krasových vodách Moravského krasu.