ÚvodČeská nejKulturníVarhany sv. Mořice v Olomouci – největší varhany – největší varhany na Moravě
Kulturní

Varhany sv. Mořice v Olomouci – největší varhany – největší varhany na Moravě

Olomoucký gotický proboštský farní kostel má největší varhany na Moravě. Postavil je známý varhanář ze slezské Wroclawi Michael Engler a poprvé zahrály v předvečer svátku svatého Mořice 21. září 1745. Varhany mají pět manuálů, 95 rejstříků a 7884 píšťal.
Michal Engler postavil unikátní a špičkový nástroj, který nejen co do velikosti, ale i co do kvality patří mezi nejlepší v Evropě. Sochařská výzdoba varhan je z hlavní části dílem Filipa Sattlera. Se stavbou varhan bylo započato již na počátku třicátých let 18. století a původně měly být dílem olomouckého varhanáře  J. Heintzlera, která ovšem již v roce 1736 zemřel. Podobně i další, kroměřížský varhanář Krištof Klement záhy v roce 1738 zemřel a Giannini (probošt) se obrátil na vratislavského stavitele varhan Michala Englera.

Vlastní stavba byla ještě pozdržena událostmi slezských válek a ke skutečnému uvedení nových varhan došlo až v předvečer svátku sv. Mořice 22. 9. 1745. Michal Engler postavil nesporně unikátní a špičkový nástroj, který nejen co do velikosti, ale i co do kvality patří mezi nejlepší v Evropě. Sochařská výzdoba varhan je z hlavní části dílem Filipa Sattlera, především v řezbářské a štukové figurální složce. Sattler ovšem zemřel již v roce 1738 a vlastní kompletizaci sochařské výzdoby spolu s rozsáhlou realizací zvláště řezbářského detailu provedl v závěru výstavby varhan jeho tovaryš přebírající vedení dílny Jan Antonín Richter.


Nejcennější památky svého druhu na našem území

Přes 249 let slouží Englerovy varhany veřejnosti a jako jediné přežily i druhou světovou válku, zatímco všechny ostatní nástroje M. Englera v počtu 287 byly zničeny Proto tehdejší československá vláda zařadila roce 1959 tyto varhany mezi nejcennější památky svého druhu na našem území a rozhodla, že celý nástroj bude nejen konzervován a petrifikován, ale také zvětšen tak, aby na něm mohla být interpretovaná i vysoce náročná díla,soudobých skladatelů.

V letech 1959 – 1971 byly varhany restaurovány, vlastní nástroj byl rozšířen o další rejstříky a doplněn pětimanuálovým hracím stolem. Tato obnova a modernizace ještě zvýšila výrazové hudební možnosti klasického barokního nástroje. Hrací stůl varhan byl v roce 1999 modernizován počítačem.
Varhany: kde uslyšíte ty nejstarší a největší?

Varhany: kde uslyšíte ty nejstarší a největší?

Varhanní festivaly a koncerty jsou skvělou příležitostí k prozkoumání pozoruhodných hudebních nástrojů, které, ač jsou téměř v každém kostele, často přehlížíme. Jak vlastně varhany vznikly, odkud k nám varhanní tradice přišly a kde objevíte skutečně unikátní nástroje?

Noc kostelů: navštivte kostely a chrámy ve večerní atmosféře

Noc kostelů: navštivte kostely a chrámy ve večerní atmosféře

V pátek 9. června se otevřou brány kaplí a kostelů v nezvyklou dobu – bude se konat oblíbená Noc kostelů. Letošní, již devátý ročník, nabídne pestrý kulturně-duchovní program, který organizují tisíce dobrovolníků z jednotlivých farností. Jen v Praze a Středočeském kraji se otevřou téměř tři stovky kostelů. Těšit se můžete na komentované prohlídky, koncerty, workshopy i prohlídky jindy nepřístupných prostor. Pojďte se s portálem Kudy z nudy toulat nocí!

Kostel sv. Mořice v Olomouci Památky

Kostel sv. Mořice v Olomouci

Kostel svatého Mořice je pozdně gotický trojlodní kostel s křížovou klenbou. Kostel má dvě nesymetrické hranolové věže a největší varhany na Moravě, pocházející z roku 1745. Nově zrekonstruovaný kostel sv. Mořice otevřel v roce 2021 vyhlídkovou věž.