ÚvodČeská nejKulturníWillibald Russ – sochař, keramik a autor Krásenské rozhledny
Kulturní

Willibald Russ – sochař, keramik a autor Krásenské rozhledny

V roce 1933 se na Krásenském vrchu na Karlovarsku začala stavět neobvyklá vyhlídková věž, Krásenská rozhledna. Je nejznámějším dílem akademického sochaře a keramika Willibalda Russe (7. července 1888, Krásno – 27. července 1974, Merkershausen, Německo), který se řadí k největším osobnostem města Krásna v celé jeho historii.
Výtvarného nadání Willyho Russe si všiml další rodák z Krásna, Wilhelm Gerstner, profesor Odborné keramické školy v Teplicích. Willy na této škole mohl studovat díky stipendiu místní nadace, ve studiích pak pokračoval na Umělecko-průmyslové škole ve Vídni. Tam si také v roce 1910 vybudoval svůj první ateliér a oženil se s rodačkou z Krásna Annou Ruppertovou; společně měli jedinou dceru Marii.

Byl autorem řady zakázek pro rodinu průmyslníka Adolfa Kruppa, spolupracoval na proslulé keramice Serapis-Fayence a vytvářel secesní dekorativní reliéfy pro fasády vídeňských domů. V roce 1920 se s rodinou vrátil do Krásna; zřídil tu keramickou dílnu a sochařský ateliér. Z řady Russových pomníků a soch se dochoval jen zlomek, například náhrobky na krásenském hřbitově, památník s ukřižovaným Ježíšem před kostelem sv. Petra a Pavla ve Žluticích nebo socha Johanna Wolfganga GoethaLokti. Bronzový pomník sedící Goetha v Mariánských Lázních takové štěstí neměl, v roce 1941 básníka obětovali pro potřeby německého zbrojního průmyslu; na stejném místě dnes najdete novější Goethovu sochu od Vítězslava Eibla.

Nejznámějším Russovým dílem je pozoruhodná spirálová Krásenská rozhledna, pětadvacet metrů vysoká věž, vystavěná místními nezaměstnanými v době velké hospodářské krize v letech 1933 až 1935 z kamenů posbíraných na okolních pastvinách. Neobvyklá rozhledna je inspirovaná slavným minaretem u Velké mešity v iránském městě Samarra, která bývá přirovnávaná ke slavné Babylonské věži. Návrh Russ vypracoval společně s architektem Fritzem Hoffmannem.

Posledním velkým dílem Williho Russe byla mohutná, tři metry dlouhá a tři metry široká kachlová kamna, určená pro Národopisné muzeum v Chebu. Umělec na nich pracoval v letech 1941 až 1944, kdy na celkem šestnácti reliéfech zobrazil lidové zvyky, svátky a slavnosti z oblasti tehdejšího Chebska. Kamna byla po druhé světové válce vystavena v muzejní expozici na hradě Lokti, jenže je poničili návštěvníci: například odlámali hlavičky většiny z celkem 336 figurek. Protože Russ byl po druhé světové válce odsunut do Německa, nálepku „ideologické závadnosti“ dostala i kamna. Naštěstí nebyla úplně zničena, po pádu komunistického režimu je restaurovala Sylva Antony Čekalová a dnes jsou ozdobou stálé expozice Muzea Cheb.

V Německu se Russ mohl věnovat tvůrčí práci až na sklonku života, zemřel 27. července 1974 v Merkenshausenu. Pomníkem neprávem zapomínaného umělce Willyho Russe tak je hlavně Krásenská rozhledna, která opakovaně a s přehledem vítězí v anketách o nejhezčí rozhlednu České republiky a patří k nejoblíbenějším výletním místům Slavkovského lesa.
Rozhledna na Krásenském Vrchu Příroda

Rozhledna na Krásenském Vrchu

Pár kilometrů od obce Krásno, uprostřed Slavkovského lesa stojí jedna z nejpozoruhodnějších rozhleden u nás. Unikátní tvar pětadvacetimetrové věže, jejíž spirálovité schodiště se neobvykle vine po vnějším obvodu, může připomínat babylonský zikkurat.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí, nejzajímavější a nejnovější rozhledny, otevřené celoročně a zdarma

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí, nejzajímavější a nejnovější rozhledny, otevřené celoročně a zdarma

Že je Česko země plná rozhleden je známá věc. Víte však, že rozhledny mezi sebou soutěží? Že každý podzim mají svátek a že Klub přátel rozhleden pořádá každoroční anketu Rozhledna roku? Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat nejenom na osvědčená místa, otevřená celoročně a zdarma, ale i na novinky, málo známé vyhlídkové věže, rarity a kuriozity.

#světovéČesko a výlet k babylonské věži

#světovéČesko a výlet k babylonské věži

Krásno je místo, které láká k návštěvě samotným názvem: výlety sem zkrátka nemohou být jiné než krásné. Potvrzuje to i rozhledna, která zanedlouho oslaví rovnou stovku a pravidelně vítězí v soutěžích o nejhezčí vyhlídkovou věž Česka. Její stavitelé se prý inspirovali až v dalekém Iráku.

Krásno

Krásno

Město leží na náhorní planině Slavkovského lesa, vysoko nad údolím říčky Teplé a přímo ve středu proslulého lázeňského trojúhelníku, který tvoří města Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. K návštěvě zve rozsáhlé Hornické muzeum a půvabná rozhledna na Krásenském vrchu.

1. 11.31. 3.
Zimní prohlídky na hradě Loket

Zimní prohlídky na hradě Loket

Loket, Karlovarský kraj
14. 12.15. 12.
Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2024

Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2024

Loket, Karlovarský kraj
21. 11.
Cyklus besed „Tváře naší doby“- Nekecej a šlapej

Cyklus besed „Tváře naší doby“- Nekecej a šlapej

Karlovy Vary, Karlovarský kraj
21. 11.
O prasátku Arturovi

O prasátku Arturovi

Karlovy Vary, Karlovarský kraj
27. 11.
Živý Betlém

Živý Betlém

Karlovy Vary, Karlovarský kraj
28. 11.
Cyklus besed „Tváře naší doby“ – Fit with Hany

Cyklus besed „Tváře naší doby“ – Fit with Hany

Karlovy Vary, Karlovarský kraj
11. 11.31. 12.
Krajka v trojúhelníku

Krajka v trojúhelníku

Karlovy Vary, Karlovarský kraj