Mezinárodní a významné dny

Svátek Tří králů

Tři krále neboli svátek Zjevení Páně slavíme každý rok 6. ledna. Končí vánoční období a ve většině domácnosti se odstrojuje vánoční stromeček. V Česku každý rok probíhá dobročinná Tříkrálová sbírka, kdy koledníci v kostýmech tři králů chodí od domu k domu a koledují i v ulicích. Vybrané peníze pak pomáhají těm, kteří potřebují naši pomoc.
Svátek Tří králů připomíná starou legendu o mudrcích z východu, kteří prý z hvězd vyčetli, že se v Betlémě má narodit židovský král. Přišli právě v den, kdy se Ježíšek narodil, dítěti se poklonili a k nohám mu složili nejvzácnější dary, které lidé v té době znali, myrhu, zlato a kadidlo. Zlato bylo symbolem bohatství. Myrha je keř, jehož voňavá pryskyřice se používá při výrobě léků, olejů, pleťových vod a parfémů. Byla nesmírně drahá, a tak ji časem vystřídalo levnější kadidlo, vonná pryskyřice z kadidlovníku. Když se pálí na rozžhaveném dřevěném uhlí, vzniká voňavý kouř. Dnes se používá hlavně při bohoslužbách a obřadech v kostelech k navození slavnostní atmosféry, dřív se ale hojně používalo při morových epidemiích, kde se s ním vykuřovaly domy a dezinfikoval se tak vzduch.

Figurky tří králů najdete téměř v každém vánočním betlémě. Když ale koledníci na dveře domů křídou píšou písmena K+M+B a letopočet, nejde o počáteční písmena jejich jmen Kašpar, Melichar a Baltazar. Jde o zkratku latinského Christus mansionem benedicat, Kristus požehnej tomuto domu. Písmena se nemažou, ale zůstávají na domech až do dalšího roku. Někde ale hned po odchodu koledníků lidé utíkali smazat Kašpara aneb písmeno K: věřili totiž, že když to neudělají, slepice nebudou snášet dost vajec.

Svátkem Tři králů začíná více než osm týdnů dlouhá doba masopustu, radovánek, zabijaček, hostin, svateb a namlouvání, tancovaček a bálů. Lidé hodují, jedí, pijí a radují se. Užívají si až do Popeleční středy: tehdy začíná čtyřicetidenní půst, končící Velikonocemi.
Znáte české svaté patrony?

Znáte české svaté patrony?

Víte, kolik máme českých svatých patronů? Všichni bychom nejspíš vyjmenovali sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Anežku Českou nebo sv. Ludmilu. Celkem je jich sedmnáct – znáte například sv. Radima nebo sv. Kosmu? Vydejte se spolu s námi po místech spojených historií i legendami s českými svatými patrony, známými i neznámými.

7 věcí, které nevíte o... vzácných relikviích a relikviářích

7 věcí, které nevíte o... vzácných relikviích a relikviářích

Když se řekne relikviář, většina z nás si představí relikviář sv. Maura, uložený na zámku v Bečově nad Teplou: nádherně zdobenou truhlu, která tvarem připomíná domeček. Schrány na relikvie ale mohou vypadat docela jinak, ostatně i samotné relikvie bývají různě velké. Pojďme společně prozkoumat tajemný svět relikvií a relikviářů a poodhalit tak tajemství předmětů, které lidem pomáhaly překonávat bolesti a strasti pozemského života.

My tři králové jdeme k vám: rozlučte se s Vánoci za účasti Kašpara, Melichara a Baltazara

My tři králové jdeme k vám: rozlučte se s Vánoci za účasti Kašpara, Melichara a Baltazara

Průvody Tří králů, turistické pochody, tříkrálové koledy a novoroční koncerty, takový bude tříkrálový program v novém roce 2024. Rozlučte se s vánočním časem a vydejte se s portálem Kudy z nudy za Kašparem, Melicharem a Baltazarem do Prahy, Kouřimi či Českého Krumlova. Většina akcí se koná v pátek 5. a v sobotu 6. ledna.

Nastává svátek Tří králů – konec oslav Kristova zrození

Nastává svátek Tří králů – konec oslav Kristova zrození

Víte, proč Tři králové obchází domy a přejí krásný nový rok? Co se skrývá za touto tradicí? Nahlédněte s námi více do hloubky tradice Tří králů, která připadá na 6. ledna. Objevíte nejen význam písmen K, M, B, ale i čarování se svíčkami nebo tradici ledové koupele.

Tradice: spiritualita a srdce křesťanské Evropy anebo čas masopustů a karnevalů

Tradice: spiritualita a srdce křesťanské Evropy anebo čas masopustů a karnevalů

Je čas masopustu! Čas veselí a dobrého jídla, tancovaček a bláznivých maškar, čas magických lidových obřadů a starodávných pověr. Zkrátka čas tradic, které po staletí provázely životy našich předků a nepochybně si je užijí i naše děti, vnoučata a další generace. V časech se sice obyčeje mění, ale to nejlepší zůstává. A právě to máme na tradicích rádi!

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

#světovéČesko a Lidový rok: zimní svátky a tradice od Tří králů přes Hromnice až po masopust

#světovéČesko a Lidový rok: zimní svátky a tradice od Tří králů přes Hromnice až po masopust

Jednou z českých lidových tradic oceněných značkou UNESCO jsou masopusty. Nejsme v tom sami, zimní slavnosti plné bujaré hudby, masek, tance a dobrého jídla zdaleka nejsou jen výsadou Čech, Moravy a Slezska. Masopustní obchůzky z východních Čech, zapsané na seznamu nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO, tak mají leccos společného například se slavným benátským karnevalem.

7 věcí, které nevíte o… jízdách králů

7 věcí, které nevíte o… jízdách králů

Lidový obyčej, zapsaný v roce 2011 na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO, fascinuje svým tajemným poselstvím. Obřady provázející svátek zvaný letnice se dřív odehrávaly na mnoha místech, dnes se zvyk udržuje už jen v několika vesnicích na Slovácku a na střední Moravě.