ÚvodČeská nejMezinárodní a významné dnySvětový den Braillova písma
Mezinárodní a významné dny

Světový den Braillova písma

Proč si připomínáme světový den Braillova písma právě 4. ledna? Ten den se v roce 1809 narodil Francouz Louis Braille (1809–1852), jeho vynálezce. Písmo pro nevidomé, které se čte pouze pomocí hmatu, se začalo používat již za jeho života.
Louisův tatínek Simon-René Braille byl sedlář a podobně jako náš malíř Josef Lada si i malý Louis v otcově dílně poranil oko ostrým šídlem nebo nožem. Infekce se postupně rozšířila na obě oči a Louis oslepl. V deseti letech nastoupil do pařížského ústavu pro slepou mládež, kde posléze působil jako učitel. Když mu bylo šestnáct, školu navštívil starší vojenský kapitán a seznámil žáky se starou a už nepoužívanou tajnou vojenskou abecedou, určenou ke čtení potmě, například v noci v zákopech. Systém, který pracoval se systémem dvanácti vystouplých teček, Louise inspiroval k vytvoření vlastního písma.

Každý znak Braillova písma tvoří šest bodů uspořádaných do mřížky, kdy na každém místě může být vytlačen vypouklý bod. První publikace v Braillově písmu vyšla v roce 1829 a používá se dodnes, i když se postupně z papíru přenáší do moderních technologií. Nevidomí pracují se speciálními hmatovými displeji, které jim po připojení třeba k iPhonu nebo iPadu umožní přečíst obsah, využívají také digitální čtecí zařízení s hlasovým výstupem. Braillovým písmem se sice nedá převést grafika, ale dokáže zaznamenat i noty.

Připomeneme vám také Mezinárodní den nevidomých, který připadá každý rok 13. listopadu.
Mezinárodní den nevidomých

Mezinárodní den nevidomých

Mezinárodní den nevidomých si připomínáme každý rok 13. listopadu. Ten den se totiž narodil francouzský pedagog Valentin Haüy (1745–1822), zakladatel Institutu pro nevidomou mládež, historicky první školu pro nevidomé v Paříži. Jejím absolventem byl také Louis Braille (1809–1852), tvůrce celosvětově známého a využívaného bodového písma pro nevidomé.

Tichá stezka Klokočskými skalami – stezka nevídaná Příroda

Tichá stezka Klokočskými skalami – stezka nevídaná

Naučná stezka s názvem "Tichá stezka Klokočskými skalami, stezka nevídaná" je určená neslyšícím návštěvníkům, kterým zpřístupňuje formou videí ve znakovém jazyce tuto zajímavou lokalitu. Návštěvníkům jsou k dispozici speciální QR kódy.

Malé muzeum Bible v Pelhřimově Kultura

Malé muzeum Bible v Pelhřimově

I když má soukromé muzeum ve Starém Pelhřimově v názvu slůvko malé, najdete v něm přes tři sta šedesát Biblí různých výtisků v 59 jazycích, vydaných od 16. století až po současnost. V Česku unikátní sbírka byla zapsána i do České knihy rekordů.

Hmatová expozice nejen pro nevidomé v Anežském klášteře Kultura

Hmatová expozice nejen pro nevidomé v Anežském klášteře

Hmatová expozice odlitků sochařských děl českého středověkého umění. Haptická expozice je umístěna v severním křídle křížové chodby kláštera sv. Anežky České. Zrakově postižení se však díky výstavě přesto mohou alespoň zprostředkovaně s tvorbou sochařů a řezbářů období českého středověku seznámit.

Zahrada smyslů v Olomouci Příroda

Zahrada smyslů v Olomouci

Zahrada smyslů je určena především nevidomým a slabozrakým návštěvníkům. Přístup k záhonu je bezbariérový, takže je kromě nevidomých určen i pro vozíčkáře či maminky s dětmi.

Naučná stezka Ludvíka Očenáška – první stezka pro nevidomé Příroda

Naučná stezka Ludvíka Očenáška – první stezka pro nevidomé

Mezi Plasy a Dolní Bělou na Plzeňsku objevíte naučnou stezku věnovanou mimo jiné významnému místnímu rodákovi Ludvíku Očenáškovi. Informační panely stezky jsou upraveny také pro slepce.

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy Památky

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně i raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, založený snad ve 40. letech 13. století jako strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.

Mezinárodní den znakových jazyků a Mezinárodní den neslyšících

Mezinárodní den znakových jazyků a Mezinárodní den neslyšících

Na celém světě existuje asi šest až sedm tisíc jazyků, a mezi ně musíme připočítat také několik stovek jazyků znakových. Jejich vývoj byl složitý, a v současné době většina zemí užívá svůj vlastní. Mezinárodní den znakových jazyků se slaví každý rok 23. září. Stejný den slavíme Mezinárodní den neslyšících jako připomínku založení Světové federace neslyšících.

Závišův kříž – jedna z nejcennějších středověkých zlatnických prací v Česku

Závišův kříž – jedna z nejcennějších středověkých zlatnických prací v Česku

Závišův kříž je unikátní zlatnické dílo, které už zhruba 800 let opatrují cisterciáci v klášteře ve Vyšším Brodě. Hodnota kříže, který byl zhotoven ve 13. století, je podle historiků srovnatelná s českými korunovačními klenoty. Klášteru je podle pověsti daroval Záviš z Falkenštejna, který byl po popravě pohřben v kapitulní síni kláštera.

Cestování bez bariér: nejlepší tipy ze všech regionů ČR

Cestování bez bariér: nejlepší tipy ze všech regionů ČR

Nevíte, kam bezpečně na výlet? Vyberte si z tipů na výlety bez bariér z celé České republiky. Naše nabídka vás provede hrady, zámky, přírodními bezbariérovými stezkami, rozhlednami i zajímavými expozicemi bez bariér. Turisticky atraktivní místa přístupná pro vozíčkáře, nevidomé nebo neslyšící turisty doporučily krajské destinační společnosti.

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze Příroda

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze

Stezka nabízí třicet sloupků s braillovým písmem a informacemi pro vidící. Sloupky jsou v blízkosti rostlin nebo stromů, takže si nevidomý může exponát také osahat.

Brána do pravěku v Pasíčkách Příroda

Brána do pravěku v Pasíčkách

Nahlédněte do pravěkého světa, který se nacházel na území Národního geoparku Železné hory a v jeho blízkém okolí. Unikátní expozice nabízí možnost seznámit se se zkamenělým světem zcela netradiční formou. Sahání na exponáty je v expozici dovoleno, naopak je to nezbytná nutnost.