ÚvodČeská nejKulturníMezinárodní den znakových jazyků a Mezinárodní den neslyšících
Kulturní

Mezinárodní den znakových jazyků a Mezinárodní den neslyšících

Na celém světě existuje asi šest až sedm tisíc jazyků, a mezi ně musíme připočítat také několik stovek jazyků znakových. Jejich vývoj byl složitý, a v současné době většina zemí užívá svůj vlastní. Mezinárodní den znakových jazyků se slaví každý rok 23. září. Stejný den slavíme Mezinárodní den neslyšících jako připomínku založení Světové federace neslyšících.
Zatímco Braillovo písmo je rozšířené po celém světě, mezinárodní znakový jazyk neexistuje. Znakové jazyky z celého světa sice mají společné rysy, které umožňují komunikaci alespoň na základní úrovni, ale národní znakový jazyk má každá země svůj. Navíc i znakové jazyky mají své dialekty a nářečí, jinak znakují starší lidé a jinak teenageři. Podobně jako mluvený jazyk se i znaková řeč vyvíjí, objevují se nové výrazy a starší zanikají.

Znakový jazyk je starší než jazyk mluvený, protože přirozené posunky provázely již naše pravěké předky. Nejstarší zmínky o znakových jazycích či prstové abecedě pocházejí ze starých klášterů, kde se tímto způsobem dorozumívaly řádové komunity, zavázané slibem trvalého mlčení. První zmínka o použití prstové abecedy pro neslyšící se objevuje ve spisech španělského mnicha Melchora de Yebra (1526–1586). V roce 1620 vyšla první kniha o vyučování neslyšících, v roce 1776 pak Abbé l´Epée (1712–1789), považovaný za Otce neslyšících, vydal první knihu o znacích a prstové abecedě společně s metodou vyučování neslyšících. Český znakový jazyk je nejbližší francouzskému. Ve Francii totiž vznikla první škola pro neslyšící, kde se učili vzdělavatelé z Čech a Německa. Záznam o první škole pro neslyšící u nás pochází z roku 1786, a patrně šlo o pátý ústav svého druhu na světě.

Znakový jazyk vyžaduje kromě dobré vizuální paměti i pohybové schopnosti, protože velkou roli hraje mimika, obličejové svaly a ruce. Kurzy znakového jazyka nabízejí kromě některých jazykových škol í i místní organizace České unie neslyšících a Svazu neslyšících a nedoslýchavých. Podle odborníků se základy znakového jazyka dají osvojit za dva roky, pokud ale student chce s jazykem pracovat třeba jako tlumočník, vyžaduje to minimálně pět let studia. Neslyšící mají jiný svět a jinou kulturu než slyšící, takže je nutné se s jejich komunitou sžít.

Ve znakovém jazyce vysílá Česká televize zpravodajství a některé vánoční pohádky.
Tichá kavárna – pražská kavárna s neslyšící obsluhou Gurmánská turistika

Tichá kavárna – pražská kavárna s neslyšící obsluhou

Tichá kavárna je první pražskou kavárnou, kde pracuje neslyšící obsluha. Kavárnu naleznete na Praze 8 – Kobylisích. Nabízí vám příjemné posezení v nekuřáckém a bezbariérovém prostředí, jehož součástí je také dětský koutek.

Cestování bez bariér: nejlepší tipy ze všech regionů ČR

Cestování bez bariér: nejlepší tipy ze všech regionů ČR

Nevíte, kam bezpečně na výlet? Vyberte si z tipů na výlety bez bariér z celé České republiky. Naše nabídka vás provede hrady, zámky, přírodními bezbariérovými stezkami, rozhlednami i zajímavými expozicemi bez bariér. Turisticky atraktivní místa přístupná pro vozíčkáře, nevidomé nebo neslyšící turisty doporučily krajské destinační společnosti.

Světový den Braillova písma

Světový den Braillova písma

Proč si připomínáme světový den Braillova písma právě 4. ledna? Ten den se v roce 1809 narodil Francouz Louis Braille (1809–1852), jeho vynálezce. Písmo pro nevidomé, které se čte pouze pomocí hmatu, se začalo používat již za jeho života.

Tipy na prohlídky pro neslyšící – hrady, zámky, muzea a zajímavé trasy

Tipy na prohlídky pro neslyšící – hrady, zámky, muzea a zajímavé trasy

Ne všem byl dán do vínku dar řeči. Pro všechny rodinné příslušníky a kamarády, kteří žijí v tichém světě existují speciální prohlídky hradů a zámků, díky nimž si užijí výlet ještě více! Na zámku Lednice a Hluboká nad Vltavou se provádí ve znakové řeči, na ostatních památkách jsou pro neslyšící návštěvníky připraveny speciální průvodce v tabletech, které jsou k dispozici na pokladnách. Tvoří je videonahrávky ve znakovém jazyce – soubor krátkých filmů, který byl natáčen v konkrétním sále či pokoji, kudy se prohlídka ubírá. A kam se na takovou příjemnou prohlídku vydat? To vám poradí Kudy z nudy.

Tichá stezka Klokočskými skalami – stezka nevídaná Příroda

Tichá stezka Klokočskými skalami – stezka nevídaná

Naučná stezka s názvem "Tichá stezka Klokočskými skalami, stezka nevídaná" je určená neslyšícím návštěvníkům, kterým zpřístupňuje formou videí ve znakovém jazyce tuto zajímavou lokalitu. Návštěvníkům jsou k dispozici speciální QR kódy.

V Klokočských skalách se otevřela Tichá stezka

V Klokočských skalách se otevřela Tichá stezka

V rámci Evropského týdne geoparků se v neděli 10. června slavnostně otevřela nová geoturistická trasa. "Tichá stezka Klokočskými skalami, stezka nevídaná", je určena také sluchově a zrakově hendikepovaným návštěvníkům.