ÚvodČeská nejMezinárodní a významné dnySvětový den životního prostředí
Mezinárodní a významné dny

Světový den životního prostředí

Oslavte přírodu a udržitelnost v Česku! Světový den životního prostředí, který připadá na 5. června, je globální oslavou přírody a udržitelnosti. Tento den je příležitostí nejen k zamyšlení nad stavem naší planety, ale také k aktivnímu zapojení do ochrany životního prostředí. V České republice se při této příležitosti koná celá řada akcí a aktivit, které můžete navštívit a podpořit tak dobrou věc.

Historie a význam

Světový den životního prostředí byl vyhlášen Organizací spojených národů (OSN) v roce 1972 a od té doby se stal jedním z nejdůležitějších dnů pro zvyšování povědomí o ekologických problémech. Každý rok je zaměřen na určité téma, které reflektuje aktuální environmentální výzvy.
 

Věděli jste že?

Plasty mají výrazný dopad na naši planetu i na naše zdraví. Jejich nadměrné používání a nevhodné zpracování způsobuje znečištění životního prostředí a oceánů. Plasty se rozkládají velmi pomalu, často trvá stovky let, než se rozloží, což vede k hromadění odpadů a mikroplastů ve vodních ekosystémech a potravinovém řetězci. Navíc mnohé plasty obsahují škodlivé chemikálie, které mohou migrovat do potravin a vody, a tak ohrožovat lidské zdraví. Je důležité snižovat spotřebu plastů a hledat ekologičtější alternativy, abychom chránili životní prostředí a zdraví nás samotných.
 

Zapojte se!

Řiď se zásadami 4 R – redukuj, opětovně používej, recykluj a obnovuj (z aj. Rethink, Reuse, Reduce, Recycle). Každý z nás může přispět k ochraně planety tím, že se zaměří na minimalizaci používání plastů a aktivně se zapojí do opatření na ochranu životního prostředí.

1. Redukuj: můžete snižovat spotřebu plastů tím, že například nakupujete u lokálních prodejců na trzích, kde se často používá méně obalů. Můžete také preferovat obchody, které nabízejí možnost nakupovat s vlastními obaly nebo taškami a omezit tak používání jednorázových plastových obalů tzv. bezobalové obchody.

2. Opětovně používej: Využívat opakovaně láhve na vodu nebo kávu. Můžeme také podporovat obchody, které nabízejí výrobky s možností doplnění na váze nebo do vlastního obalu

3. Recykluj: V Česku loni každý průměrně vytřídil 42 kilogramů papírů, plastů, skla, kovů a nápojových kartonů, což nás řadí na 6. místo v EU. Země má více než 272 tisíc barevných kontejnerů na třídění, které jsou v průměru vzdálené necelých 100 metrů od domova, což představuje jen dvě minuty chůze. Statistiky ukazují, že 72 % Čechů třídí odpad, což ročně představuje více než 700 tisíc tun odpadu a zachrání zhruba 25 kilometrů čtverečních přírody. Češi jsou především dobří v třídění papíru, kde více než 90 % končí ve správném kontejneru, což je nad standardem EU, který požaduje jen 60 %. Sklo, plasty a kovy jsou také úspěšně recyklovány, přičemž zpracováno je 75 % skla, 69 % plastů a 55 % kovů.

4. Obnovuj: Zapoj se můžeš jako dobrovolník do řady iniciativ jako je např. Týden pro krajinu či "Sázíme Česko", která se zaměřuje na vysazování stromů a obnovu české krajiny. Další možností je účastnit se plogingu, což je aktivita spojující běhání s úklidem přírody. Plogging se může praktikovat v lesích, parcích nebo na venkovních trasách po celém Česku.

Česká republika je domovem několika úžasných ekocenter
 
10 tipů na výlety za ekologií aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na výlety za ekologií aneb ve stínu i na výsluní

Chcete žit ekologicky a v souladu s přírodou? Baví vás všechno, co souvisí s péčí o životní prostředí a svět kolem nás, přírodu a zvířata? Pak se nechte pozvat tam, kde má ekologie zelenou – do domů přírody, ekocenter a zahrad, na ekologické farmy a na zajímavé výlety v Čechách a na Moravě.

Cestujte eko! Navštivte krásné české lokality s pozitivním přístupem k přírodě

Cestujte eko! Navštivte krásné české lokality s pozitivním přístupem k přírodě

Snad každý chce být v dnešní době aspoň trochu „eko“. Vyrazte proto s dětmi tam, kde na to také dbají. Užijte si setkání se zvířaty, experimenty s přírodními jevy, ekologické zemědělství anebo chůzi naboso. Obdivovat přírodní scenérie, cítit vůni čerstvých i sušených bylinek a naslouchat zvukům lesa mohou díky těmto místům všichni členové rodiny společně. Oslavte také Světový den životního prostředí, který každý rok připadá na 5. června a jeho cílem je rozšířit obecné povědomí o ekologických otázkách a upoutat pozornost světové veřejnosti na zásadní ekologické výzvy současnosti. Tématem letošního roku je obnova půdy, desertifikace a odolnost vůči suchu.

Kalendář 2024: Udržitelné kulturní akce, festivaly a téma ekologie

Kalendář 2024: Udržitelné kulturní akce, festivaly a téma ekologie

Kulturní scéna v Česku se stále výrazněji věnuje ekologickým tématům. Ekologický přístup pořadatelů akcí ukazuje, jak se skvěle bavit i plánovat akce šetrné k přírodě. V přehledu festivalů a dalších zajímavých akcí pro rok 2024 najdete tipy na zážitky, které si kladou za cíl vyprodukovat co nejméně odpadu a snížit i ekologickou zátěž a zároveň přispět k lepší a méně znečištěné planetě Zemi. Bavte se udržitelně!

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Rádi cestujete a zajímáte se o přírodu, kulturu, historii a průmyslové dědictví? Pak vám určitě nebudou cizí způsoby zodpovědného cestování, spojeného s podporou místních komunit a ochranou přírody. Na Kudy z nudy se snažíme jít příkladem, prosazovat změny a pomáhat vytvořit laskavější a zodpovědnější cestování pro všechny. Přidáte se k nám v kampani zaměřené na zodpovědné cestování?

Věda a historie není nuda: proč je důležité 22. dubna slavit Den země?

Věda a historie není nuda: proč je důležité 22. dubna slavit Den země?

Naše planeta slaví svůj svátek každý rok 22. dubna. I kdyby ale slavila Den Země denně od začátku ledna až do konce prosince, bylo by to málo. Hýčkejme si ji, pečujme o ni a náležitě se o ni starejme: žádné jiné místo, kam bychom se mohli přestěhovat, ve vesmíru neexistuje. Anebo ano?

Kampus Hybernská Životní styl

Kampus Hybernská

Kampus Hybernská je komplex domů a dvůr v Hybernské ulici č. 4, kde se setkává kreativita, umění, inovace a akademický svět. Probíhají zde přednášky, performance, koncerty, výstavy, projekce, diskuze a další akce pro širokou veřejnost.

Tradice: móda, módní salony a oděvní návrháři aneb od salonu Hany Podolské až k The Owners

Tradice: móda, módní salony a oděvní návrháři aneb od salonu Hany Podolské až k The Owners

Co spojuje jména Beata Rajská, Hana Podolská, Josefina Bakošová, Oldřich Rosenbaum, Klára Nademlýnská či Blanka Matragi? Je to móda, styl odívání a šaty. Jak se lidé oblékali před sto lety? Kdo udával styl odívání za první republiky, kdo tehdy byl módní ikonou a jak se móda vyvíjela? A kdo světu módy kraluje dnes?

Stellplatz Uhelna ve Víru Ubytování

Stellplatz Uhelna ve Víru

V areálu bývalé továrny Rotter ve Víru, v části nazvané Uhelna, se nachází oficiálním "stellplatz“ pro karavany a obytné vozy.

Rady a tipy pro karavanisty: jak cestovat udržitelně a ekologicky

Rady a tipy pro karavanisty: jak cestovat udržitelně a ekologicky

Baví vás cestování a občas z okolí slyšíte, že je neekologické? Pojďte se s Kudy z nudy podívat na cestovní ruch i udržitelný turismus přes čísla a statistiky. Nad udržitelností své dovolené přemýšlí každý rok více lidí. Možná vás překvapí, že právě dovolená v obytných vozech patří k nejšetrnějším druhům cestování.

Cirkulární centrum Jaroměř Zážitky

Cirkulární centrum Jaroměř

V Jaroměři můžete objevovat umění upcyklace v našich kreativních dílnách.

Tradice: biopotraviny, gastronomie, ubytování a výlety ve stylu bio

Tradice: biopotraviny, gastronomie, ubytování a výlety ve stylu bio

Kupujete biopotraviny a toužíte po opravdu dobrém jídle, připraveném z místních produktů? A chcete poznat vesnici, kde se skutečně žije ekologicky, v souladu s přírodou? Pojeďte s námi na několik výletů za tradicemi, které vám budou vonět i chutnat. Zastavíme se v několika restauracích, navštívíme biofarmy i místa, kde se vyrábí čistě přírodní kosmetika a čaje, a nakonec se vypravíme do Hostětína, vesnici v Bílých Karpatech. Tam je totiž bio téměř úplně všechno.

Václav Smil – jeden z nejvýznamnějších světových myslitelů v oblasti dějin vývoje

Václav Smil – jeden z nejvýznamnějších světových myslitelů v oblasti dějin vývoje

Václav Smil (* 9. prosince 1943, Plzeň) je kanadský vědec českého původu, emeritní profesor University of Manitoba ve Winnipegu. Věnuje se historii technologického a ekonomického vývoje lidstva, energetice a ekologii. Ve všech svých pracích zdůrazňuje, že je nutné používat fakta, čísla a statistiky.

Česká síťovka Netty Životní styl

Česká síťovka Netty

Český vynález z 20. let minulého století je retro hit, který se přizpůsobuje i aktuálním módním vlnám. Stále větší množství Čechů si pořizuje vlastní tašky a síťovka se opět dostává do hledáčku pozornosti.

Ubytování a restaurace

Ubytování
Penzion U Můrinek

Penzion U Můrinek

Jindřichovice pod Smrkem, Liberecký kraj
Ubytování
Horský apartmán Smrček

Horský apartmán Smrček

Nové Město pod Smrkem, Liberecký kraj
Ubytování
Penzion Na kopečku Lázně Libverda

Penzion Na kopečku Lázně Libverda

Lázně Libverda, Liberecký kraj
Ubytování
Hotel Lučina

Hotel Lučina

Bílý Potok, Liberecký kraj
Ubytování
Selský dvůr v Raspenavě

Selský dvůr v Raspenavě

Raspenava, Liberecký kraj