ÚvodČeská nejOsobnostAlexander Dubček – populární politik a tvář Pražského jara 1968
Osobnost

Alexander Dubček – populární politik a tvář Pražského jara 1968

Celá generace Čechů a Slováků vzpomíná na politika Alexandera Dubčeka (27. listopadu 1921 Uhrovec – 7. listopadu 1992 Praha) jako na politika, který v roce 1968 ztělesňoval snahu o reformu vládního režimu v Československu. Pokus nastolit „socialismus s lidskou tváří“ ale v srpnu ukončila ozbrojená vojenská intervence a Dubček téměř na dvacet let nuceně zmizel z veřejného života. Na politickou scénu se vrátil až po pádu komunistického režimu v roce 1989.
Alexander Dubček se narodil 27. listopadu 1921 v Uhrovci v místní škole, ve stejném domě jako Ľudovít Štúr. Dětství a rané mládí prožil v Sovětském svazu, kam se jeho rodiče odstěhovali jako členové družstva Interhelpo. Na Slovensko se rodina vrátila až v roce 1938. Alexander Dubček se vyučil strojním zámečníkem, v roce 1939 vstoupil do tehdy ilegální Komunistické strany Slovenska a pracoval ve zbrojovce v Dubnici nad Váhom. V roce 1944 se připojil ke Slovenskému národnímu povstání a byl dvakrát zraněn; jeho bratr Július padl. Po válce působil v různých politických funkcích, absolvoval Vysokou školu politickou a získal akademický titul doktora sociálně-politických věd. V letech 1955–1958 v Moskvě studoval politické vědy současně s Michailem Gorbačovem. Na vrchol mocenské pyramidy vystoupal v lednu 1968, kdy nahradil tehdejšího prezidenta Antonína Novotného ve funkci prvního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Československa.

V následujících měsících, později označovaných jako Pražské jaro, se právě Dubček stal symbolem reformního procesu, uvolnění a demokracie. Vše skončilo v noci z 20. na 21. srpna, kdy do Československa vtrhla vojska Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem a postupně se zmocnila kontroly nad celým státem.

Ve funkci Dubček setrval do dubna 1969, kdy byl sesazen z postu prvního tajemníka ÚV KSČ a odvolán ze všech stranických funkcí. Několik měsíců působil jako velvyslanec v Turecku, v roce 1970 ale byl vyloučen z komunistické strany a odvolán ze všech funkcí. Zdálo se, že to je konec jeho politické kariéry: až do důchodu pracoval jako dělník a technický úředník, žijící pod dohledem Státní bezpečnosti, účast na disidentských akcích odmítal.

Na politickou scénu se populární slovenský politik vrátil po pádu komunismu na podzim 1989. Byl vážným kandidátem na funkci prezidenta republiky, nakonec ale ustoupil ve prospěch hlavní tváře sametové revoluce Václava Havla. Dubček se poté ujal křesla předsedy parlamentu a v březnu 1992 se stal předsedou Sociálně demokratické strany Slovenska. Po rozpadu federace by se s nejvyšší pravděpodobností stal prvním prezidentem samostatné Slovenské republiky, ale jejího vzniku se už nedožil: v září 1992 jeho služební vůz havaroval na 88,9 km dálnice D1. Dubček utrpěl těžká zranění, kterým 7. listopadu 1992 podlehl.
 
Den boje za svobodu a demokracii: připomeňte si místa spojená se 17. listopadem

Den boje za svobodu a demokracii: připomeňte si místa spojená se 17. listopadem

17. listopad, který je Dnem boje za svobodu a demokracii, současně také Mezinárodním dnem studentstva, si každoročně připomínáme řadou zajímavých akcí. Svátek však můžete pojmout také jako skvělou příležitost k návštěvě historicky významných míst, kudy se doslova ubírala historie – jsou jimi například Václavské náměstí, Albertov, Národní třída... a řada dalších. Mnoho zajímavých míst objevíte také mimo Prahu – znáte jihlavské klíče anebo Disidentskou stezku v Krkonoších?

100 let: abeceda stovkových výročí roku 2021

100 let: abeceda stovkových výročí roku 2021

Haškův Švejk, český volejbal, Millerův krteček, československé legie, Jiráskova stezka, chata Prašivá, národopisná slavnost Slovácký rok – to je jen malý výběr ze všech stovkových oslavenců. Portál Kudy z nudy všem přeje vše nejlepší a úspěšnou další stovku, ale hlavně nabízí podrobnější seznámení se všemi stovkovými jubilanty. Pojďte se s nimi seznámit do stovkové abecedy!

S osobností na procházku: Prahou a Libní s Bohumilem Hrabalem

S osobností na procházku: Prahou a Libní s Bohumilem Hrabalem

Ulice Na Hrázi, Náměstí Bohumila Hrabala, stará synagoga, divadlo anebo Automat Svět: tam všude narazíte na stopy Bohumila Hrabala (1914–1997), spisovatele s osobitým a nezaměnitelným vypravěčským stylem. Jeho dílo bylo přeloženo do tří desítek jazyků a už za svého života byl vedle Milana Kundery a Jaroslava Haška světově nejznámějším českým prozaikem. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit na procházku Hrabalovskou Prahou.

Z Brna do Prahy po D1 – zajímavosti, které uvidíte cestou

Z Brna do Prahy po D1 – zajímavosti, které uvidíte cestou

Peklo, nuda a stres, to jsou nejčastější zážitky z jízdy po dálnici D1 od doby, kdy se začal modernizovat první úsek. Práce by měly trvat deset let, takže to ještě nějakou dobu potrvá. I jízda peklem ale může mít své půvaby a při stání v kolonách alespoň máme čas rozhlédnout se po okolí.