ÚvodČeská nejOsobnostBohuslav Balbín – jezuita, spisovatel, vlastenec a osobnost českého baroka
Osobnost

Bohuslav Balbín – jezuita, spisovatel, vlastenec a osobnost českého baroka

Kněz, zeměpisec a pedagog Bohuslav Balbín (3. prosince 1621 Hradec Králové – 28. listopadu 1688 Praha) se svým obsáhlým historickým, vlastivědným i literárním dílem řadí mezi přední obránce českého jazyka a národnosti. Shromáždil řadu informací o českých zemích, které posloužily jako základy osvícenského a obrozeneckého dějepisu. Jeho dílo pomohlo zachovat znalosti o naší historii a inspirovalo řadu následovníků.
Bohuslav Balbín pocházel z měšťanské katolické rodiny a již v dětství projevoval značný zájem o historii. Už při studiích procestoval velkou část českých zemí: v devíti letech nastoupil do školy k benediktinům v Broumově, pak pokračoval ve studiu na jezuitských školách v Jičíně, Praze, Olomouci, Brně a Kladsku. V patnácti letech vstoupil do řádu, od roku 1639 studoval v pražském Klementinu, nejstarší jezuitské koleji v českých zemích. Za svou vlast dokonce prolil krev, a to za třicetileté války, když se studentskou legií bránil Karlův most proti Švédům. Po získání bakalářského titulu v roce 1645 učil na jezuitských školách v Praze a Třeboni, v roce 1649 získal kněžské svěcení.

Pro jeho práci byla důležitá cesta, při níž na cestách po Čechách doprovázel španělského jezuitu Rodriga Arriagu, který přijel do Prahy učit teologii. Mladý Balbín tak poznal známá, neznámá i pamětihodná místa českých zemí, navíc z knihoven a archivů získal řadu materiálů, které později využil ve své práci.
Své práce psal latinsky, avšak celé jeho dílo prostupuje láska k vlasti, její kultuře a jazyku, a také zájem o vše české. Za své vlastenecké názory měl opakované konflikty nejenom s představiteli jezuitského řádu, ale – byť byl pravověrný katolík – i se zemskými úředníky. Vystřídal řadu míst, kde učil na jezuitských gymnáziích (Český Krumlov, Jičín, Jindřichův Hradec), pro studenty napsal řadu učebnic i několik divadelních her pro praktickou výuku rétoriky. Psal také o pramenech a mariánských poutních místech, například o Svaté Hoře u Příbrami a Tuřanech u Brna. V knize Svaté Čechy shromáždil zprávy o 134 českých světcích, blahoslavených a mučednících, během pobytu v Brně se zajímal o prozkoumání Moravského krasu a jeskyní Křtinského údolí.

Když mu jezuité v roce 1661 z nejasných důvodů zakázali vyučovat, dostal Balbín za úkol sepsat historii jezuitského řádu v Čechách. Dílo sice nedokončil, místo toho ale začal pracovat na Rozmanitostech z historie Království českého (měl v plánu celkem 30 svazků) a v letech 1663 až 1666 při pobytu v Klatovech sepsal Obranu jazyka slovanského, zvláště českého / Dissertatio apologetica pro lingua Slavonica, praecipue Bohemica. Hájí v něm právo národů na vlastní jazyk, odsuzuje odrodilou šlechtu a nesouhlasí s vládní politikou, která odstraňuje český jazyk z úřadů, škol i kostelů. Dnes nejznámější Balbínův spis byl vydán teprve sto let po jeho smrti latinsky a anonymně, česky v plném znění vyšel teprve roku 1869.
Na sklonku života Balbín téměř oslepl a po několika záchvatech mrtvice mohl v práci pokračovat jen s pomocí písaře. Zemřel 28. listopadu 1688 v nedožitých 67 letech a je pochován v kryptě kostela Nejsvětějšího Salvátora v areálu Klementina.

Ve městech, kde působil, po něm jsou pojmenovány ulice, jeho působení připomínají i pamětní desky v Klementinu nebo v tuřanském kostele. K jeho odkazu se rovněž hlásí Balbínova poetická strana, kterou v roce 2002 založila malá skupinka recesistů z vinohradské Balbínovy poetické hospůdky.
 
Balbínův pramen v Mariánských Lázních Lázně a wellness

Balbínův pramen v Mariánských Lázních

Balbínův pramen se původně jmenoval Rašeliništní. Pramení totiž na okraji rašeliniště – asi kilometr západně od Mariánských Lázní.

Minerální voda Deštěnka Příroda

Minerální voda Deštěnka

Jméno Deštné v jižních Čechách rozšířila radioaktivní minerální voda zvaná "Deštěnka", u jejíhož pramene byly založeny lázně, v minulosti hojně navštěvované.

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

Vydejte se s Kudy z nudy do světa krásných knih, chytrých knihoven, knihovních rarit a kuriozit! Zjistíme, jak vznikla tradice března coby Měsíce knihy, společně se podíváme do nejkrásnější knihovny na světě, odhalíme tajemství knih držených na řetězech a vydáme se i po stopách zajímavého knižního objevu.

#světovéČesko a Klementinum – nejkrásnější knihovna na světě a nejstarší záznamy o počasí v Evropě

#světovéČesko a Klementinum – nejkrásnější knihovna na světě a nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Klementinum, bývalá jezuitská kolej, je po Pražském hradu druhým nejrozsáhlejším komplexem barokních budov Praze a nachází se blízko Karlova mostu na Starém městě přímo na Královské cestě. Nádherná barokní knihovna patří k nejkrásnějším historickým knihovnám na světě. Observatoř v barokní astronomické věži Klementina, která uchovává nejstarší záznamy o počasí v Evropě, je jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera Památky

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli Památky

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

Blaničtí rytíři, praotec Čech, hrdinný kůň Šemík, česká verze krvavé paní z Čachtic, zlý rybníkář Krčín anebo slavná bílá paní rožmberská. Máte dojem, že o nich už bylo napsáno úplně všechno a slyšeli jste to přinejmenším stokrát? Přesvědčíme vás, že ještě pořád se zpod nánosu „kdysi“, „prý“ a „možná“ dá vykutat leccos zajímavého.