ÚvodČeská nejOsobnostBořek Šípek – světoznámý architekt, designér a sklář
Osobnost

Bořek Šípek – světoznámý architekt, designér a sklář

V zahraničí uznávaný architekt a designér, v Česku hlavně známý sklář a zakladatel sklářské firmy Ajeto: to je Bořek Šípek (14. června 1949, Praha – 13. února 2016, Praha), uznávaný pedagog, kosmopolitní vizionář a postmodernista, ale také vynikající kuchař a obdivovatel asijské kultury.
V sedmi letech přišel o otce, v patnácti letech mu zemřela i maminka. Jeho poručníkem se stal významný český sklářský výtvarník René Roubíček, a právě on ovlivnil jeho vztah ke sklu. Bořek Šípek vystudoval nábytkový design na Umělecko-průmyslové střední škole v Praze a v roce 1968 emigroval se svou sestrou do Německa. Vystudoval architekturu v Hamburku a poté filozofii ve Stuttgartu, řadu let učil na univerzitách v Hannoveru, Essenu a posléze po návratu z emigrace v Praze.

Jeho prvním výrazným úspěchem byl skleněný dům v Hamburku, který navrhl pro svou sestru a za který dostal v roce 1984 cenu za architekturu German Architecture Prize. To mu otevřelo svět a Šípek se odstěhoval do Amsterdamu, kde založil vlastní architektonické a designové studio Aletrego. V 80. let začal spolupracovat s italskou designovou firmou Driade, která mu zajistila raketový vzestup v kariéře. Výrazný a neopakovatelný Šípkův rukopis je patrný například na Muzeu moderního umění v Den Bosch v Nizozemí, opeře v japonském Kyotu nebo obchodním domě Ginza v Tokiu. Navrhl také pavilon automobilky Škoda v německém Wolfsburgu.

V roce 1990 se vrátil do Prahy, byl jmenován profesorem architektury a designu na VŠUP, v roce 1999 byl jmenován profesorem na Vysoké škole užitých umění ve Vídni. Od roku 2005 byl děkanem na fakultě architektury a environmentálního designu Technické univerzity v Liberci, kde založil zcela nový studijní obor Environmental Design. Jako hlavní architekt Pražského hradu v letech 1992 až 2002 navázal na tradici architekta masarykovské éry Jože Plečnika, pro reprezentativní prostory Hradu navrhl unikátní lustry a další svítidla, vázy, soubory nápojového skla, skleněné součásti nábytku a další interiérové vybavení. Řadu artefaktů navrhl pro svého přítele Václava Havla, který byl v té době prezidentem.

Šípkova díla najdete v galeriích v New Yorku, Soulu, Paříži, Londýně i v Bejrútu. V zahraničí získal řadu ocenění, mimo jiné navrhoval butiky pro Carla Lagerfelda. Za svou tvorbu získal řadu cen, kromě jiného je Rytířem umění a literatury Francouzské republiky. Společně s Petrem Novotným postavil v Lindavě u Nového Boru sklářskou huť Ajeto.

Bořek Šípek zemřel na rakovinu, stejně jako oba jeho rodiče, a je pochován na Olšanských hřbitovech v Praze.
 
Budova pošty v Novém Boru Památky

Budova pošty v Novém Boru

Poštu a spořitelnu v Novém Boru realizoval českolipský architekt a stavitel Emil F. Ruehr mezi lety 1903–1905. Stavba byla v pozdějších letech doplněna přístavbou, dále bylo změněno zastřešení. Secesní objekt pošty je velmi hodnotným příkladem rané moderny.

#světovéČesko a Severočeské muzeum v Liberci: lvi, design, sklo, příroda a hrací strojky

#světovéČesko a Severočeské muzeum v Liberci: lvi, design, sklo, příroda a hrací strojky

Chystáte se do Liberce? Pak byste vedle zoologické zahrady, novorenesanční radnice nebo Ještědu měli do výletního programu zařadit i prohlídku Severočeského muzea. Sídlí v budově, která vypadá jako zámek, je jednou z dominant Masarykovy třídy a hlídají ho lev a lvice.

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

Říjen klepe na dveře a za nimi už čeká Designblok, největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Pojďte si s portálem Kudy z nudy připomenout zajímavé projekty, úspěchy a nápady českých sklářů: s jejich díly se setkáte nejenom na designových přehlídkách, ale také leckde ve světě.

České značky: vydejte se po skleněných stopách do Nového Boru

České značky: vydejte se po skleněných stopách do Nového Boru

Na severu Čech najdete kraj, kde se již po staletí snoubí jedinečná příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo. Jedním z jeho srdcí je Nový Bor: středověké sklářské hutě jako vystřižené z pohádek tu už sice nenajdete, ale můžete navštívit větší i menší sklářské manufaktury, dílny a sklářské galerie. Dokonce tu mají i Sklářské muzeum.

Tradice: křehké, krásné a skleněné aneb kalendář sklářských akcí a výstav na jaro a léto 2022

Tradice: křehké, krásné a skleněné aneb kalendář sklářských akcí a výstav na jaro a léto 2022

Sklo patří k nejdůležitějším a nejvšestrannějším materiálům v historii. Provází nás po staletí a do našich životů vnáší jas, světlo a krásu. Pokud se chcete vypravit na sklářské slavnosti a trhy, výstavy ve sklářských muzeích či dny otevřených dveří v malých i velkých sklárnách a sklářských dílnách, prostudujte si náš originální skleněný kalendář.

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova Zážitky

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů evropské a zároveň světové scény dává nahlédnout do své sklárny v Kunraticích u Cvikova, která vznikla rekonstrukcí staré strojní a traktorové stanice a byla otevřena v roce 2015 přímo vedle tamního kostela.

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

Název složený z českých slov pro lásku a světlo. Dokonalé řemeslo, moderní technologie, inspirativní design a světelné instalace, dělané na míru pro dané místo a konkrétního zákazníka. Světlo, které vytváří jedinečnou atmosféru, často umí měnit barvu a reagovat na hudbu či pohyb. Sklářské klenoty, které obdivují lidé v desítkách zemí po celém světě: to všechno je Lasvit, český designér a výrobce zakázkových světelných instalací, sbírek ready-to-shine a skla pro architekturu. Seznamte se.

České sklo žije! Staňte se na chvilku sklářem díky Ajeto v Lindavě

České sklo žije! Staňte se na chvilku sklářem díky Ajeto v Lindavě

Sklárna Ajeto ve spolupráci se svými věrnými partnery připravila již osmý Ajetofest. Tato letní akce je určena pro celou rodinu. Letošní Ajetofest se koná už v sobotu 25. srpna 2018 od 10:00 do 24:00 hodin v areálu sklárny.

Havlova lavička na Maltézském náměstí v Praze Zážitky

Havlova lavička na Maltézském náměstí v Praze

Havlova lavička je památník tvořený lípou prorůstající kulatým stolem obklopeným dvěma křesly, který vytvořil známý český architekt Bořek Šípek, který pro něj také vybral místo na Maltézském náměstí.

Havlova lavička v Hradci Králové Památky

Havlova lavička v Hradci Králové

Havlovu lavičku v Hradci Králové naleznete před královéhradeckou městskou knihovnou. Hradec se tak stal šestým městem ve světě, které si takto připomíná osobnost a především Havlovy demokratické ideály.

Lavička Václava Havla v Čeladné Památky

Lavička Václava Havla v Čeladné

Lavička se nachází na zahradě Restaurace Na Rozcestí a byla slavnostně odhalena starostou obce, Pavolem Lukšou, 17. listopadu 2019 k výročí 30. let od Sametové revoluce.

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Trofej pro vítěze Tour de France se vyrábí v Lasvitu (od roku 2011) navrhuje ji designér Peter Olah ze Škody Auto, která je dlouhodobým partnerem unikátního závodu. Křišťálová, ručně vyráběná trofej má už tradičně stejný tvar, liší se ale broušením.

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace Kultura

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Eli Gallery v Liberci – prodejní galerie v domě Bořka Šípka Kultura

Eli Gallery v Liberci – prodejní galerie v domě Bořka Šípka

Eli Gallery je srdce v centru Liberce, které tepe pro umění. Prodejní galerie vystavuje umělce zvučných jmen, ale i začínající tvůrce. Spojuje lidi dohromady a dává prostor k předávání autentických zkušeností.