ÚvodČeská nejOsobnostVáclav Havel – poslední československý a první český prezident
Osobnost

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel (5. října 1936 Praha – 18. prosince 2011 Vlčice-Hrádeček) byl spisovatel a dramatik, jeden z prvních mluvčích Charty 77, vůdčí osobnost politických změn v listopadu 1989, poslední prezident Československa a první prezident České republiky po Sametové revoluci. Svými postoji v letech totality si získal postavení uznávané morální autority. Hloubkou názorů na problémy soudobé civilizace a promyšleností jejich formulací se stal i v nové ústavní funkci respektovanou osobností, mezi politiky ojedinělou.
Václav Havel vyrůstal ve známé pražské podnikatelsko-intelektuálské rodině, spjaté s českým kulturním a politickým děním dvacátých až čtyřicátých let. Tento fakt se stal důvodem, proč mu komunistická moc po ukončení povinné školní docházky v roce 1951 nedovolila dále studovat. V první polovině 50. let proto nastoupil do učení v oboru chemický laborant a zároveň večerně vystudoval gymnázium.

Kulturní tradice rodiny orientovala Václava Havla k humanistickým hodnotám české kultury. Po návratu z vojny pracoval jako jevištní technik, nejprve v Divadle ABC a od roku 1960 v Divadle Na zábradlí. V letech 1962 až 1966 studoval dálkově dramaturgii na Divadelní fakultě Akademie múzických umění a svá studia zakončil komentářem ke hře "Eduard", který se později stal základem hry "Ztížená možnost soustředění". V Divadle Na zábradlí byly uvedeny jeho první divadelní texty, mezi nimiž měla zásadní místo hra "Zahradní slavnost".

Po potlačení Pražského jara obsazením Československa vojsky Varšavské smlouvy, vystupoval Václav Havel proti politické represi, příznačné pro léta komunistické normalizace. V roce 1975 napsal otevřený dopis prezidentu Husákovi, v němž upozornil na nahromaděné rozpory v československé společnosti. Vyvrcholením jeho činnosti však bylo v lednu 1977 publikování Charty 77, textu, který propůjčil název i charakter hnutí protestující části československých občanů. V druhé polovině 80. let byli občané ČSSR stále méně ochotni přijímat represivní politiku komunistického režimu, a zatímco Chartu 77 podepsalo původně pouze několik set lidí, k petici Několik vět, jejímž spoluautorem byl i Václav Havel, se v roce 1989 již přihlásily desetitisíce občanů.

17. listopadu 1989 začala rozehnáním studentské demonstrace tzv. Sametová revoluce, která ukončila čtyřicet let komunistického režimu v Československu. Václav Havel se 19. listopadu zúčastnil založení Občanského fóra (OF), protitotalitního hnutí sdružujícího reformní a demokratické síly české části federace, a od počátku patřil k jeho nejvlivnějším představitelům. 29. prosince 1989 byl jako kandidát Občanského fóra zvolen Federálním shromážděním československým prezidentem.

Po vzniku samostatného českého státu (1993) se Václav Havel stal jeho prvním prezidentem a zůstal v této funkci dvě funkční období, tedy maximální ústavou povolenou dobu. Poprvé byl zvolen 26. ledna 1993, podruhé 20. ledna 1998. Svou funkci opustil 2. února 2003 a jeho nástupcem se stal Václav Klaus. Václav Havel zemřel v neděli 18. prosince 2011 po dlouhodobých zdravotních problémech na své chalupě na Hrádečku na Trutnovsku.
Výstavy, místa a akce, kam se v listopadu podíváte zadarmo nebo za symbolické vstupné

Výstavy, místa a akce, kam se v listopadu podíváte zadarmo nebo za symbolické vstupné

Až se zima zeptá, co jste dělali v listopadu, můžete se pochlubit, že šetřili. Portál Kudy z nudy vám přináší spousty zajímavých míst, kam se podíváte zadarmo nebo za symbolické vstupné. Určitě vás potěší i volný vstup na řadu akcí a speciální nabídka k výročí 17. listopadu.

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Na rozdíl od Spojených států a jiných zemí, kde má prezident jasně určené sídlo, si naše hlavy státu mohou svůj domov vybrat. Jako první se samozřejmě nabízí Pražský hrad, ale z našich prezidentů tam bydleli jen někteří. Víte, která místa zvolili a kam jezdili na letní byty? A který dům nejčastěji sloužil jako soukromé prezidentské sídlo?

Dílo Václava Havla je volně přístupné v digitálním archivu

Dílo Václava Havla je volně přístupné v digitálním archivu

Dopisy, které psal Václav Havel své manželce Olze z vězení nebo divadelní hra Odcházení jsou nově volně přístupné v digitálním archivu Knihovny Václava Havla. Kromě digitálního archivu lze využít i katalog knih.

Třicet let svobody: jak budeme letos slavit 30. výročí sametové revoluce?

Třicet let svobody: jak budeme letos slavit 30. výročí sametové revoluce?

Třicet let od pádu komunismu v roce 1989 sice budeme slavit až v listopadu, ale už nyní si stojí za to připomenout některé zajímavé akce a výstavy, které budou výročí tří desítek let svobody doprovázet. Těšit se můžete na výstavy, festivaly, průvody a koncerty.

Pamětní deska Václava Havla v Hrčavě Památky

Pamětní deska Václava Havla v Hrčavě

Kolik obcí se může pochlubit, že ji navštívil prezident? Hrčava ano, obec navštívil 15.června 1993 první prezident České republiky Václav Havel.

30 let od sametové revoluce: užijte si výstavy, koncerty, festivaly a studentský průvod

30 let od sametové revoluce: užijte si výstavy, koncerty, festivaly a studentský průvod

Chcete znovu (anebo poprvé?) zažít atmosféru sametové revoluce, projít se se studentským průvodem z Albertova až na Národní třídu anebo si v Olomouci užít Sametovou noc? Portál Kudy z nudy už nyní přináší přehled TOP podzimních akcí z Prahy i dalších měst. Nezůstávejte doma a užijte si je společně s ostatními, stejně jako tehdy před třiceti lety. Bude to velké a bude to skvělé!

Disidentská stezka v Malé Úpě Zážitky

Disidentská stezka v Malé Úpě

Na konci srpna 2018 se v Horní Malé Úpě otevřela zbrusu nová stezka, která byla vymyšlena jako připomenutí 40 let od setkávání českých a polských disidentů v Krkonoších a ukázka toho, že za svobodu se vždy muselo bojovat.

Havlova lavička v Hradci Králové Památky

Havlova lavička v Hradci Králové

Havlovu lavičku v Hradci Králové naleznete před královéhradeckou městskou knihovnou. Hradec se tak stal šestým městem ve světě, které si takto připomíná osobnost a především Havlovy demokratické ideály.

Sametová revoluce 1989 krok za krokem

Sametová revoluce 1989 krok za krokem

Rok 1989 byl plný změn, od lednového Palachova týdne přes listopadovou sametovou revoluci až do konce prosince. Pojďte se s portálem Kudy z nudy projít krok za krokem po místech, kde tehdy zápas o svobodu probíhal.

30 let od sametové revoluce: oslavy v Praze, v celém Česku i v cizině

30 let od sametové revoluce: oslavy v Praze, v celém Česku i v cizině

Vyvrcholením oslav kulatého výročí sametové revoluce budou akce na Albertově, Národní třídě a Václavském náměstí v Praze, po celé republice se ale budou konat stovky dalších výstav, koncertů, besed a happeningů. Ať už jste pamětníky sametové revoluce anebo si atmosféru listopadu 1989 připomenete poprvé, užijte si všechny akce stejně jako tehdy společně s ostatními.

Sametová revoluce slaví 30 let, vzpomínat se bude po celé zemi

Sametová revoluce slaví 30 let, vzpomínat se bude po celé zemi

Je tomu už zřicet let, co cinkot klíčů, davy na Václavském náměstí a český disent rozhodly o dalším politickém vývoji Československa. Oslavte s portálem Kudy z nudy výročí pádu komunistické strany a zavzpomínejte při akcích po celém Česku na legendární hesla sametové revoluce, písně Karla Kryla i studenty, kteří bojovali za svobodu.

Korzo Národní zve na oslavu 17. listopadu

Korzo Národní zve na oslavu 17. listopadu

Demokracie je v Česku už 35 let! Organizátoři ze spolku Díky, že můžem zvou na nedělní oslavy 17. listopadu 2024 Korzo Národní na Národní třídě multižánrovým programem. Jeho hlavním tématem je "Svoboda nás spojuje". Speciální součástí oslav bude premiéra krátkého filmu stejného názvu, který reflektuje vnímání svobody napříč generacemi. Tento film bude promítán jako vyvrcholení velkoformátové instalace z produkce kreativního studia 3dsense přímo na fasádách domů Národní třídy. Na něj naváže „Modlitba pro Martu“, tentokrát v podání herečky Anny Fialové. Celý slavnostní den nabídne řadu aktivit pro všechny věkové kategorie, včetně živě natáčených rozhovorů, podcastů a debat, výstav, hudebních vystoupení, edukativních programů, audiovizuálních instalací a oblíbeného Antonu VB nebo Obýváku Václava Havla.

Prezidentský domeček na Pražském hradě Památky

Prezidentský domeček na Pražském hradě

Prezidentský domeček, známý také jako Husákův domek, se nachází Královské zahradě na Pražském hradě a bydleli v něm všichni komunističtí prezidenti, ale také první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Expozice Knihovny Václava Havla Kultura

Expozice Knihovny Václava Havla

Václav Havel – český mýtus aneb Havel v kostce. Cílem expozice je představit celistvost života a osobnosti Václava Havla. Většina exponátů pochází od Václava Havla, některé dokumenty jsou zapůjčeny Památníkem národního písemnictví, Divadelním ústavem a Divadlem Na Zábradlí.

Hrádeček u Trutnova – místo které si zamiloval Václav Havel Životní styl

Hrádeček u Trutnova – místo které si zamiloval Václav Havel

Asi 200 m severně pod zříceninou hradu Břecštejn se nachází proslulá osada Hrádeček, kde měl svou milovanou chalupu exprezident Václav Havel. Za socialismu se zde scházeli chartisté i legendy undergroundu, později zde byly vítány i významné státní návštěvy.