ÚvodČeská nejOsobnostEmil Filla – jeden z nejvyhledávanějších autorů českého trhu s uměním
Osobnost

Emil Filla – jeden z nejvyhledávanějších autorů českého trhu s uměním

Kubistický malíř, grafik a sochař Emil Filla (4. dubna 1882, Chropyně – 7. října 1953, Praha) patřil k významným osobnostem českého umění první poloviny 20. století. Připomenout si jej můžete v Peruci na Lounsku, kde měl v jednom z křídel zámku měl svůj byt a ateliér. Nyní se tu se chystá otevření rozsáhlé Fillovy galerie.
Emil Filla byl všestranný umělec: malíř a grafik působil rovněž jako sochař, znalec a sběratel umění, teoretik, redaktor, organizátor a diplomat. Narodil se v Chropyni na Hané v rodině železničního úředníka, dětství prožil v Brně a v roce 1903 se přestěhoval do Prahy, kde studoval monumentální malbu na pražské Akademii výtvarných umění. S několika spolužáky ale školu po třech letech opustil a rozhodl se hledat vlastní cestu.

Ovlivnilo jej dílo malíře Edvarda Muncha, který měl v roce 1905 v Praze výstavu, a stal se členem výtvarné skupiny Osma, která se hlásila k novým uměleckým směrům expresionismu a fauvismu. Záhy poté Filla vstoupil do Spolku výtvarných umělců Mánes, jehož členem byl s krátkou přestávkou až do své smrti v roce 1953.

Už před první světovou válkou často cestoval do Německa, Holandska, Belgie, Francie a Itálie, od roku 1911 hodně pobýval v Paříži. Tam jej zastihla první světová válka; více než šest let pak strávil v Nizozemí, kde se zařadil k uznávaným osobnostem mezinárodní umělecké avantgardy. Po válce se vrátil do Československa a opět se pustil do práce; známá jsou především jeho četná kubistická zátiší.

Před druhou světovou válkou patřil k těm, kteří aktivně varovali před rostoucím nebezpečím nacismu. Po vypuknutí války ho společně s dalšími osobnostmi svobodného Československa zatklo gestapo a následující roky strávil v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald. Na rozdíl od mnoha dalších měl Filla štěstí a ač s podlomeným zdravím, válku přežil. Mír v roce 1945 oslavil výstavou v pražském Mánesu, současně byl jmenován profesorem nově založené Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Kromě toho mu také stát propůjčil křídlo zámku v Peruci, kam Filla umístil část svých bohatých sbírek. V Peruci strávil Emil Filla poslední roky svého života a zdejší krajinu si zamiloval. Na jeho obrazech se objevují blízké vesnice, hrad Házmburk, Lounské kopce, Milešovka a nesčetná zákoutí Českého středohoří. Pokud znáte krajinomalby Emilla Filly, bude vám povědomý výhled z Krásné vyhlídky, k níž vede naučná stezka Perucko: ano, právě tady Fillovy krásné obrazy vznikaly.

Emil Filla zemřel v jednasedmdesáti letech 6. října 1953 v Praze a byl pochován na hřbitově v Praze-Střešovicích.  
 
Rodný dům Emila Filly v Chropyni Památky

Rodný dům Emila Filly v Chropyni

Malíř Emil Filla se narodil 4. dubna roku 1882 v Chropyni v budově současného železničního nádraží. V budově je dnes čekárna a prodej jízdenek. Budova prochází rekonstrukcí a bude na ni umístěna pamětní deska Emila Filly.

Zámek Chropyně Památky

Zámek Chropyně

S městečkem v rovinách Hané je spojena lidová pověst o králi Ječmínkovi. Ve zdejším zámku jsou umístěny expozice chropyňského rodáka malíře Emila Filly (1882–1953), jednoho z nejvýznamnějších představitelů evropského kubismu.

Peruc

Peruc

Oldřichův dub v Peruci je celebritou mezi stromy; píše se o něm již v Dalimilově kronice. Jeden z nejznámějších památných stromů Česka, který roste v pod zámkem v Peruci, se totiž měl stát svědkem prvního setkání přemyslovského knížete Oldřicha a půvabné Boženy.

Zámek Peruc Památky

Zámek Peruc

Na zámku jsou zpřístupněny nejkrásnější a nejreprezentativnější sály a salonky včetně rokokového schodiště. Rokokový zámek Peruc ležící severozápadně od Prahy patří k nejhodnotnějším v Čechách.

Chropyně

Chropyně

Význam Chropyně, města ležícího v rovinách Hané mezi Kroměříží a Přerovem, vzrostl v 15. století za pánů z Ludanic, kteří z ní učinili střed prosperujícího panství. Dominantou města je barokní zámek, bývalé lovecké sídlo olomouckých arcibiskupů, s nímž je spojena lidová pověst o králi Ječmínkovi.

Naučná stezka a rybník v Chropyni Příroda

Naučná stezka a rybník v Chropyni

Ze středověké rybniční soustavy v okolí Chropyně se dochoval pouze Chropyňský rybník. Má rozlohu asi 22 ha, jsou v něm dva ostrůvky, zčásti leží v zámeckém parku a je domovem mnoha vzácných druhů fauny a flory. Lužním lesem v jeho okolí vede naučná stezka Okolo Chropyně.

14. 6.1. 9.
Zábaviště pro sviště

Zábaviště pro sviště

Kroměříž, Zlínský kraj
12. 4.22. 9.
Někdo to rád sušené

Někdo to rád sušené

Kroměříž, Zlínský kraj
20. 9.1. 12.
Naše koně

Naše koně

Kroměříž, Zlínský kraj
11. 10.16. 3.
Hradisko u Kroměříže – Pevnost z doby bronzové

Hradisko u Kroměříže – Pevnost z doby bronzové

Kroměříž, Zlínský kraj
13. 12.2. 3.
Ondřej Oliva – Objekty

Ondřej Oliva – Objekty

Kroměříž, Zlínský kraj
24. 7.
Farmářské trhy Kojetín

Farmářské trhy Kojetín

Kojetín, Olomoucký kraj
18. 9.
Farmářské trhy Kojetín

Farmářské trhy Kojetín

Kojetín, Olomoucký kraj