ÚvodČeská nejOsobnostMagdalena Dobromila Rettigová – autorka nejslavnější české kuchařské knihy
Osobnost

Magdalena Dobromila Rettigová – autorka nejslavnější české kuchařské knihy

Magdalena Dobromila Rettigová (31. ledna 1785, Všeradice – 5. srpna 1845, Litomyšl) byla česká spisovatelka, autorka básní, divadelních her a krátkých próz. A kromě toho vzorná hospodyně a matka několika dětí, učitelka ručních prací, nadšená iniciátorka společenského a kulturního života národního obrození, jedna z prvních česky píšících spisovatelek a autorka kuchařských knih. Její Domácí kuchařka změnila pohled českých žen na gastronomii.
Narodila se v roce 1785 v rodině správce panství ve Všeradicích na Berounsku. Otec brzy zemřel a Magdalena musela od osmi let pomáhat matce vydělávat na živobytí. Společně se přestěhovaly do Plzně a poté do Prahy, kde se dvanáctiletá Magdalena seznámila s budoucím manželem, právníkem Janem Aloisem Rettigem. Ve třiadvaceti se za něj provdala, a právě on v ní probudil zájem o český jazyk. Oba také přijali vlastenecká jména Sudiprav a Dobromila a zapojovali se do kulturního obrozeneckého života ve všech městech, kde žili: po Praze to byl Tábor a postupně několik východočeských měst, Přelouč, Ústí nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou a nakonec Litomyšl. Postupně přivedli na svět jedenáct dětí, z nichž se však dospělosti dožily jen tři; dcera Jindřiška Milina se stala slavnou operní zpěvačkou, syn Josef Ondřej vstoupil do piaristického řádu a stal se uznávaným profesorem v Hustopečích a Nepomuku, druhý syn Karel se vyučil sazečem a působil v Terstu.

Již v Táboře Rettigová kolem sebe shromažďovala měšťanské dívky, vychovávala je ve vlasteneckém duchu a učila je vařit a starat se o domácnost. Kromě toho byla velmi plodnou autorkou a sepsala několik desítek drobnějších i rozsáhlejších próz a básní. Jejím nejznámějším dílem se ale místo některé ze sentimentálních povídek stala Domácí kuchařka aneb Pojednání o masitých a postních pokrmech pro dcerky české a moravské, která poprvé vyšla roku 1826. Česky psaná kuchařka, na rozdíl od jiných kuchařských knih určená lidovějším vrstvám a s jednoduše popsanými recepty, se objevovala na trhu pouze s malými obměnami dalších sto let.

Magdalena svého muže přežila jen o rok, zemřela ve věku šedesáti let a je pohřbena na litomyšlském hřbitově. Dnes ji připomíná dvůr Všerad s galerií a muzeem, v Litomyšli je restaurace Rettigovka a na počest slavné kuchařky se také každoročně v květnu pořádají Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové.
 
Tradice: Slavné české kuchařky aneb začalo to Rettigovou

Tradice: Slavné české kuchařky aneb začalo to Rettigovou

Odkud se vzal oblíbený pokyn kuchařských kurzů „vraz do toho čtyři vejce“? Která dáma doufala, že prorazí na poli literárním, ale místo sladkobolných básniček se dodnes čtou její kuchařské recepty? Která ze známých českých kuchařek zaplatila z honoráře za svou první knihu pohřeb malé dcerky? A která vedla za první světové války vývařovnu pro chudé obyvatelstvo a válečné invalidy? Vítejte ve světě zkušených paní a dam, které hospodyňkám radily, jak se otáčet v kuchyni a proslavily se jako autorky kuchařských knih.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Architektka, světice, královna i královská dcera, zpěvačka, modelka, tenistka, oštěpařka, lyžařka a rychlobruslařka, automobilová závodnice, vědkyně, knihovnice, světoběžnice, politička, kuchařka i světoznámá pravěká kráska, uplácaná z hlíny: to je naše přehlídka dívek, paní a dam pro březnový Mezinárodní den žen. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s osudovými ženami, které kralují svým oborům a na místa, která by bez nich neexistovala anebo nebyla tak krásná a přitažlivá.

S osobností na procházku: do Všeradic a Dvora Všerad za Magdalenou Dobromilou Rettigovou

S osobností na procházku: do Všeradic a Dvora Všerad za Magdalenou Dobromilou Rettigovou

I když od vydání slavné Domácí kuchařky uplynulo už téměř 200 let, její autorka Magdalena Dobromila Rettigová (1785–1845) je v gastronomii stále pojem. Pojďte si ji s Kudy z nudy připomenout do Všeradic na Berounsku, kde se narodila. I když většinu života strávila jinde, tady na ni nezapomněli a například místní pivovar Všerad pravidelně v lednu připomíná výročí jejího narození spodně kvašeným speciálem Magdalena.

Po stopách šlechtických rodů: s Pernštejny na procházku Litomyšlí, historickým skvostem východních Čech

Po stopách šlechtických rodů: s Pernštejny na procházku Litomyšlí, historickým skvostem východních Čech

Bohatá historie, slavní rodáci, mezinárodní operní festival a řada zajímavostí – tím vším se může pochlubit starobylé východočeské město Litomyšl. Přijeďte si prohlédnout malebné historické centrum, pečlivě opravené Klášterní zahrady a zámek, který patří mezi nejvýznamnější renesanční památky České republiky a je zapsán mezi památkami UNESCO!

Ochutnejte českou kuchyni podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Ochutnejte českou kuchyni podle Magdaleny Dobromily Rettigové

V Litomyšli, která se dosud hrdě hlásí ke svému nejslavnějšímu rodákovi Bedřichu Smetanovi, se konají od 12. do 25. května slavnosti ve jménu další ze slavných Litomyšlanek – Magdaleny Dobromily Rettigové. Tato legendární kuchařka a buditelka v Litomyšli strávila závěrečnou část svého života.

Ochutnejte regionální sladkosti: uši, perníčky, oplatky, trubičky i frgály

Ochutnejte regionální sladkosti: uši, perníčky, oplatky, trubičky i frgály

Patříte mezi mlsaly a milovníky regionálních specialit? Pak pro vás máme nejrůznější zajímavé tipy na sladké gastronomické lahůdky a slavnosti. Leckde objevíte stánky se sladkostmi ze všech možných regionů, které vábí na chutě, vůně, prazvláštní tvary i originální názvy. Vyberete si Hořické trubičky, Štramberské uši, Pardubický perník, Karlovarské či Mariánskolázeňské oplatky anebo Valašské frgály? Všechny tyto laskominy splňují kritéria potravin s chráněným zeměpisným označením. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kde se vyrábí a kde je můžete okusit.

Restaurace Rettigovka v Litomyšli Gurmánská turistika

Restaurace Rettigovka v Litomyšli

Oblíbená restaurace je zřízena obecně prospěšnou společností Komuniké. Kromě vaření jídel zajišťuje i roznos obědů, které pro zákazníky připravuje 19 osob s handicapem. Od roku 2013 si Rettigovka u Litomyšlanů vybudovala slušnou pověst a na „tradičně netradiční“ kuchyni chodí stálá klientela.

Restaurace Bohém v Hotelu Aplaus Gurmánská turistika

Restaurace Bohém v Hotelu Aplaus

Restaurace Bohém sídlí ve skvěle situovaném Hotelu Aplaus v centru nádherné historické Litomyšle.

Dvůr Všerad – Sportovně-oddychový areál uprostřed berounské přírody Gurmánská turistika

Dvůr Všerad – Sportovně-oddychový areál uprostřed berounské přírody

Dvůr Všerad ve Všeradicích je sportovně-oddychový areál, kde si na své přijde každý. Najdete zde ubytování, restauraci, pivovar, nejrůznější sportoviště i knihovnu.

Dvůr Všerad – Galerie a muzeum M. D. Rettigové Kultura

Dvůr Všerad – Galerie a muzeum M. D. Rettigové

Poučný výlet do vesničky pod Brdy. Interaktivní expozice nabízí osm zastavení, při kterých se nebudete nudit. Nebo snad víte, co to znamená kapoun či kolník? Dokázali byste rozpoznat deset druhů bylinek našich prababiček? Nechybí tu ani expozice České vesnice či barokní kovárna.