ÚvodČeská nejOsobnostMeda Mládková – mecenáška moderního výtvarného umění
Osobnost

Meda Mládková – mecenáška moderního výtvarného umění

Historička umění, sběratelka, mecenáška a zakladatelka Nadace Jana a Medy Mládkových a Musea Kampa Meda Mládková (8. září 1919, Zákupy – 3. května 2022, Praha) strávila velkou část života v exilu. Podporovala umělce z bývalého Československa, kterým nepřál totalitní režim, a po listopadu 1989 darovala Praze rozsáhlou sbírku moderního umění. K vidění je v pražském Museu Kampa.
Meda Mládková se narodila 8. září 1919 v Zákupech do rodiny sládka zámeckého pivovaru. Tehdy se ještě jmenovala Marie Sokolová. Už část druhé světové války strávila v zahraničí, v Ženevě vystudovala ekonomii a politologii. Když v Československu roku 1948 převzali moc komunisté, odmítla se vrátit a zůstala v cizině. V 50. letech žila v Paříži, provozovala české nakladatelství Editions Sokolova (kde například vydala vůbec první samostatnou monografii malířky Toyen) a na l’École du Louvre vystudovala dějiny umění. Seznámila se s malířem Františkem Kupkou, jehož díla začala intenzivně sbírat, a s Janem Mládkem (*1912 v Polsku), který stál u zrodu Mezinárodního měnového fondu. V roce 1960 se vzali a společně v následujících letech koupili přes dvě stovky Kupkových obrazů.

Žili ve Washingtonu, kde se Meda mimo jiné věnovala komplexní rekonstrukci velkých vil, které podle svých návrhů upravovala včetně vybavení nábytkem, dekoracemi a uměleckými díly. Dům Mládkových znala řada významných osobností; mezi blízké rodinné přátele patřil například novinář Ferdinand Peroutka či Jiří Voskovec, při svých návštěvách ve Spojených státech tu pobývali spisovatel Bohumil Hrabal nebo pozdější prezident Václav Havel. Vedle mnoha jiných aktivit a zájmů manželé měli velký vztah ke zvířatům. Jejich dům obývalo nespočet koček a několik psů, a Meda Mládková se jako dlouholetá vegetariánka angažovala i v projektech na obranu zvířat zneužívaných na kožešinových farmách.

Od roku 1967 jezdila Meda Mládková do Československa a kupovala obrazy umělců, kteří nemohli svobodně vystavovat. Jan Mládek zemřel těsně před revolucí v roce 1989, a tak se Meda Mládková již sama, ovšem v souladu s přáním svého muže, rozhodla věnovat většinu sbírky městu Praze. Sen manželů Mládkových o rozvíjení kultury a historického dědictví se splnil v podobě Musea Kampa, které sídlí v budově Sovových mlýnů.

Sbírka obsahuje nejen 250 Kupkových studií, kreseb a obrazů, ale také sochy Otto Gutfreunda (3. srpna 1889 Dvůr Králové – 2. června 1927 Praha) a přes tisíc děl českých a slovenských výtvarníků z let 1965 až 1985. Mnohé z nich se podařilo zachránit právě díky iniciativě Medy Mládkové. Na sklonku života věnoval nadaci Mládkových své sbírky také básník, výtvarník a sběratel umění Jiří Kolář (24. září 1914 Protivín – 11. srpna 2002 Praha)

Životní příběh Medy Mládkové popisuje kniha novináře Ondřeje Kundry nazvaná Meda Mládková: Můj úžasný život. Na jejím základě vzniklo divadelní představení Meda, které mělo premiéru v roce 2019 při oslavách 100. narozenin slavné mecenášky.
Jak poznat Prahu za jeden den

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.

10 tipů, kam do galerie v Praze

10 tipů, kam do galerie v Praze

Vyberte si z tipů redakce Kudy z nudy a vydejte se za uměním do galerií v Praze. Najdete mezi nimi spoustu různých instalací moderního umění i postmoderny a soukromých i státních sbírek kvalitních muzeí. Stačí se rozhlédnout a vybrat si z našich tipů, které vás zavedou za uměním, historií, poučením a zábavou do pražských galerií.

Meda & Jan Mládek – život, exil, umění

2. 5.31. 12.
Meda & Jan Mládek – život, exil, umění

Na zámku v Rosicích bude 2. května 2024 otevřena stálá expozice věnovaná životu Jana a Medy Mládkových. Ve třech sálech zámku návštěvníci uvidí jejich osobní předměty i některá umělecká díla ze slavné sbírky.

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Po stopách zakladatele abstraktního umění Františka Kupky

Po stopách zakladatele abstraktního umění Františka Kupky

František Kupka (23. září 1871 – 24. června 1957) je jedním z nejvýznamnějších českých umělců, který se prosadil i ve světě. Proslul jako jeden z prvních malířů nefigurativního umění. Jeho Amorfa. Dvojbarevná fuga, první veliké dílo abstraktního malířství, se představila veřejnosti v Paříži už v roce 1912. Celosvětově oceňovaný a doma téměř přesto neznámý, dnes patří k autorům, jejichž díla trhají rekordy aukčních síní. Vydejte se s námi po jeho stopách a poznejte nejenom místa, kde působil, ale také jeho díla.

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století Kultura

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

#světovéČesko a pražský ostrov Kampa: království romantiků, umělců a vodníků

#světovéČesko a pražský ostrov Kampa: království romantiků, umělců a vodníků

Kampa je ostrov všech romantiků a zamilovaných. Ostrov mlýnů, mlýnských kol a vodníků, parků a soch, umělců a křivolakých uliček, kde se tak trochu zastavil čas. Vychutnat si její tiché kouzlo je jednoduché: zkrátka se sem vydejte na procházku. Kampa je maličká, výlet vás rozhodně neunaví, a navíc určitě objevíte útulné zákoutí, lavičku nebo kavárnu, kde si vychutnáte kouzlo staré Prahy přímo v jejím srdci.

Fronta tučňáků na Kampě Památky

Fronta tučňáků na Kampě

Věděli jste, že v Praze na Kampě potkáte tučňáky? Jsou žlutí, je jich čtyřiatřicet a v noci svítí.

Werichovka – Werichova vila na Kampě Památky

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Muzeum Kampa ve vile otevřelo muzeum věnované Osvobozenému divadlu a jeho čelním představitelům, tedy Jiřímu Voskovcovi a Janu Werichovi. Prostor však dostali i další někdejší obyvatelé historické budovy – jazykovědec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.

150. výročí narození Františka Kupky: tvůrce Kosmického jara a Amorfy

150. výročí narození Františka Kupky: tvůrce Kosmického jara a Amorfy

V roce 2021 si připomínáme rovných 150 let od narození geniálního malíře 20. století. Jeho díla vystavují přední světové galerie, a když se náhodou některý z Kupkových obrazů dostane do prodeje, jeho ceny atakují rekordy. Do dějin světového malířství zasáhl František Kupka rozhodujícím způsobem v letech 1910–13, kdy vytvořil své první čistě abstraktní obrazy a souběžně s Wassily Kandinskym a Robertem Delaunaym uskutečnil historický průlom od zobrazující malby k abstrakci. Vydejte se ve stopách grafika, ilustrátora a jednoho ze zakladatelů abstraktního malířství, Františka Kupky.