ÚvodČeská nejOsobnostStanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem
Osobnost

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Sklářský výtvarník, sochař a pedagog Stanislav Libenský (27. března 1921 – 24. února 2002) je legendou českého skla. Nejlepší díla vytvořil společně se svou ženou, sklářskou výtvarnicí a sochařkou Jaroslavou Brychtovou (18. července 1924 – 8. dubna 2020). Autorská dvojice Brychtová-Libenský dokázala světu, že ze skla je možné vyrobit něco, co ostatní pokládali za nemožné. Právě díky tomu byli ve světě známí už v dobách hluboké totality.
Stanislav Libenský se narodil v Sezemicích u Mnichova Hradiště v rodině kováře. Absolvoval sklářské školy v Novém Boru a v Železném Brodě, studoval v ateliéru užité malby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a postupně se na všechny uvedené školy vrátil jako pedagog. Světové prvenství mu patří jako zakladateli oboru tavené skleněné plastiky. Společně s manželkou Jaroslavou Brychtovou (jejíž otec, sochař a sklář Jaroslav Brychta, byl spoluzakladatelem sklářské průmyslové školy v Železném Brodě) objevili nepřeberné výtvarné možnosti této technologie, zejména ve využití vnitřního světelného jádra a barevných proměn nestejně silného skla.

Do povědomí veřejnosti se dvojice zapsala především skleněnými tavenými plastikami monumentálních rozměrů. Na světové výstavě Expo 58 v Bruselu získali Grand Prix za objekt s barevnými zoomorfními kameny, obdiv vyvolaly i jejich exponáty při světových výstavách v Montrealu (1967). Na výstavě Expo 70 v Ósace představili legendární Řeku života. Byl to jejich největší a nejpozoruhodnější objekt: 22 metrů dlouhý dvouvrstvý tavený reliéf, kde byla do skla obtisknuta těla dvou děvčat, která jako by unášela vodní hladina. Podle odborníků jejich tvorba neměla ve své době ve světě obdoby a mnohým z nich se ani po desítkách let nic nevyrovná.

Oba umělci také často spolupracovali s architekty. Mezi jejich nejvýznamnější projekty patří okna do kaple sv. Václava v chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Reliéfní sklářská díla s rozměry 650 x 180 cm jsou realizovaná metodou taveného skla a jsou považována za nejvýznamnější novodobý výtvarný počin spojený s architekturou katedrály. Vidět můžete také okna v zámecké kapli v Horšovském Týně a v hradní kapli brněnského Špilberku, „roj meteorů“ z taveného křišťálu v horském hotelu a vysílači na Ještědu nebo unikátní obklad Nové scény Národního divadla z foukaných skleněných tvarovek. Libenský se zabýval také interiérovými doplňky, především světelnými stropy či osvětlovadly, občas i nápojovým sklem.

Jako profesor Vysoké školy uměleckoprůmyslové mezi lety 1963–1987 vychoval Stanislav Libenský dvě generace profesionálních a invenčních českých umělců. Působil také na několika univerzitách a letních školách v USA. Jako pedagog a výtvarník získal řadu různých cen, byl nositelem čestných zahraničních doktorátů, často vystupoval na světových kongresech, přednášel na sklářských konferencích, pracoval v rozmanitých zahraničních porotách a účastnil se četných sympozií. Od roku 1982 stál u zrodu tradice Mezinárodních sklářských sympozií (IGS) v Novém Boru a jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách všech významných sklářských muzeí.
 
Galerie Chlístov Studia Lhotský Kultura

Galerie Chlístov Studia Lhotský

Tradice studia tavené skleněné plastiky v Pelechově sahá do 50. let minulého století, kdy jej založili světoznámí sklářští výtvarníci Stanislav Libenský s Jaroslavou Brychtovou. Jejich pokračovatelem a současným majitelem studia je firma Lhotský, s.r.o., který vede Libenského žák Zdeněk Lhotský.

Nová scéna Národního divadla Kultura

Nová scéna Národního divadla

Novodobá divadelní budova Nová scéna, která je unikátním příkladem specifického využití skla, patří pod správu Národního divadla a funguje jako moderní divadlo všech forem a žánrů.

Sklářská expozice Městského muzea Železný Brod Kultura

Sklářská expozice Městského muzea Železný Brod

Sklářská expozice Městského muzea je orientována na vývoj železnobrodského sklářství. Nová expozice uměleckého skla je dechberoucím vizuálním zážitkem.

Městské muzeum v Železném Brodě Kultura

Městské muzeum v Železném Brodě

Muzeum má dvě stálé expozice umístěné odděleně ve dvou historicky zajímavých budovách. Sklářská expozice se nachází na náměstí ve funkcionalistické budově z r. 1936, národopisná expozice sídlí od roku 1998 v roubeném stavení zvaném Běliště z r. 1807.

30. 11.
Adventní jarmark Kytlice 2024

Adventní jarmark Kytlice 2024

Kytlice, Ústecký kraj
3. 9.28. 11.
Staré hračky v infocentru

Staré hračky v infocentru

Kytlice, Ústecký kraj
18. 1.
Prodloužená prohlídka Rabštejn-Janská

Prodloužená prohlídka Rabštejn-Janská

Janská, Ústecký kraj
23. 2.
Prodloužená prohlídka Rabštejn-Janská

Prodloužená prohlídka Rabštejn-Janská

Janská, Ústecký kraj
14. 12.
Fullcontact Karate Prague

Fullcontact Karate Prague

Česká Lípa, Liberecký kraj
28. 9.24. 11.
Jakub König v České Lípě

Jakub König v České Lípě

Česká Lípa, Liberecký kraj
30. 11.
Advent na zámku Benešov nad Ploučnicí

Advent na zámku Benešov nad Ploučnicí

Benešov nad Ploučnicí, Ústecký kraj
1. 1.
Novoroční výstup na Říp

Novoroční výstup na Říp

Česká Lípa, Liberecký kraj