ÚvodČeská nejPřírodníŠelma z Valče – nejstarší doklad kočkovitých šelem v Evropě
Přírodní

Šelma z Valče – nejstarší doklad kočkovitých šelem v Evropě

Fejfarictis valecensis, šelmu z Valče, objevili v roce 2017 paleontologové z Národního muzea a Univerzity Karlovy v oblasti Valče na Karlovarsku. Rozsáhlé zkoumání nalezené levé spodní čelisti zvířete z období raných třetihor prokázalo, že jde o jedinečný nález. Šelma z Valče je nejstarším dokladem kočkovitých šelem v Evropě. Nález je vystaven v expozici Národního muzea Okna do pravěku.
Levou spodní čelist šelmy nalezli Boris Ekrt z Národního muzea a Lucie Kunstmülerová z Univerzity Karlovy v geologických vrstvách starých zhruba 33 – 34 milionů let. Tyto vrstvy odpovídají raným třetihorám, tedy období, ve kterém jsou nálezy šelem v Evropě ještě poměrně vzácné. Následující několikaletý výzkum, realizovaný specialisty z Národního muzea, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, České geologické služby a francouzské University v Poitiers prokázal, že čelist náleží velmi ranému zástupci kočkotvárných šelem. Do této skupiny patří například dnes žijící kočkovité šelmy cibetky, promyky či hyeny.

Doposud neznámý rod a druh byl popsán jako Fejfarictis valecensis, dle místa nálezu v okolí Valče a na počest významného českého paleontologa a popularizátora tohoto oboru profesora Oldřicha Fejfara (1931–2023). Šelma z Valče představuje spolu s francouzským rodem Anictis první zástupce kočkotvárných šelem v Evropě. Ty se zde objevily před zhruba 34 miliony let po výrazném globálním ochlazení, v jehož důsledku došlo k poklesu hladin oceánů, což usnadnilo migraci těchto predátorů mezi Asií a Evropou.

Od francouzského rodu Anictis se šelma z Valče liší značně primitivním chrupem, který ještě není uzpůsobený výhradně k lovu a konzumaci masité potravy. Jednalo se o menší zvíře, které se živilo aktivním lovem drobných obratlovců, ale zcela jistě neopovrhlo ani různými bezobratlými či dokonce bobulemi. Nejpodobnější jí jsou některé nálezy ze stejného či mírně staršího období pocházející až z Mongolska.

Šelma z Valče, Fejfarictis valecensis, dokládá nejstarší migraci kočkotvárných šelem do Evropy, ale také výskyt drobných forem šelem s tendencí k všežravosti, o jejichž přítomnosti v Evropě odborníci doposud nevěděli. S tímto unikátním nálezem se budou moci seznámit návštěvníci Národního muzea od června 2024 v přírodovědné expozici Okna do pravěku.
Přírodovědecké sbírky a preparáty: sbírky, kuriozity a zvířecí celebrity

Přírodovědecké sbírky a preparáty: sbírky, kuriozity a zvířecí celebrity

Na 12. února připadá Darwinův den. Připomíná narození věhlasného vědce Charlese Darwina (12.2.1809 – 19.4.1882), celosvětově známé osobnosti, jejíž dílo se stalo jedním ze základních kamenů pro vznik oboru moderní evoluční biologie. Sám Darwin během svého života nashromáždil velké množství biologických sbírek, které se staly základem Přírodopisného muzea v Londýně. Ovšem i naše muzea se zoologickými expozicemi se pyšní množstvím exponátů, mnohdy velmi starých. Přijďte se o tom přesvědčit do některého muzea z tipů Kudy z nudy.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Aby se ze školního výletu nestala nuda a otrava, o to postará portál Kudy z nudy. Z každého kraje jsme vytipovali zajímavá místa, kde si připomenete naše národní tradice. Objednat si můžete komentované prohlídky, speciální programy a přímo na místě také vyzkoušíte rozmanité aktivity – třeba lukostřelbu, pečení placek nebo výrobu kouzelných amuletů.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea Zážitky

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Historická budova Národního muzea zve na jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s exponáty, které vás zavedou na dlouhou, ale velmi zajímavou cestu pravěkem od prvohor do čtvrtohor. Čeká vás na dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie.

Valeč

Valeč

Ve Valči, historickém městečku na úpatí Doupovských hor poblíž Karlových Varů, můžete navštívit celoročně otevřený barokní zámek s rozsáhlým parkem a druhým největším souborem soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna v Čechách. Víc jich najdete jedině v Kuksu!

1. 11.22. 12.
Zimní prohlídky zámku Valeč

Zimní prohlídky zámku Valeč

Valeč, Karlovarský kraj
30. 11.
Cesty české vědy – vernisáž

Cesty české vědy – vernisáž

Valeč, Karlovarský kraj
1. 12.
Vánoční koncert na zámku Chyše

Vánoční koncert na zámku Chyše

Chyše, Karlovarský kraj
26. 7.
Mix Music Fest Štědrá

Mix Music Fest Štědrá

Štědrá, Karlovarský kraj
14. 12.
Koleda pro Štědrušku

Koleda pro Štědrušku

Manětín, Plzeňský kraj
1. 3.
C.K. Masopust v Kadani 2025

C.K. Masopust v Kadani 2025

Kadaň, Ústecký kraj
14. 12.
Živý betlém a flerjarmark v Kadani

Živý betlém a flerjarmark v Kadani

Kadaň, Ústecký kraj
23. 8.
Císařský den v Kadani 2025

Císařský den v Kadani 2025

Kadaň, Ústecký kraj