ÚvodAktualityČtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic
Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Aby se ze školního výletu nestala nuda a otrava, o to postará portál Kudy z nudy. Z každého kraje jsme vytipovali zajímavá místa, kde si připomenete naše národní tradice. Objednat si můžete komentované prohlídky, speciální programy a přímo na místě také vyzkoušíte rozmanité aktivity – třeba lukostřelbu, pečení placek nebo výrobu kouzelných amuletů.

Praha, Národní muzeum a návštěva ČNB

Po rekonstrukci se v Národním muzeuPraze otevřela řada nových expozic. V historické budově je k vidění expozice Dějiny, v nové budově muzea můžete navštívit Dějiny 20. století nebo Dětské muzeum a dětem se budou líbit i Okna do pravěku nebo Zázraky evoluce. A zapomenout nesmíme na Sál minerálů a komorní expozici Sál luminiscence. Tam děti na vlastní oči uvidí pozoruhodnou vlastnost některých minerálů, a to jejich interakci s ultrafialovým světlem. Samotné UV záření je lidským zrakem neviditelné, ale v některých druzích nerostů vyvolá vyzařování světla, které spatřit můžeme. V temném sále, kde se střídá běžné osvětlení s krátkovlnným a dlouhovlnným UV zářením, zažijete překvapivou podívanou hýřící barvami. Pokud se sem vypravíte na školní výlet, muzeum nabízí širokou škálu atraktivních vzdělávacích programů pro zájmové organizace a všechny stupně a typy škol, a to jak ke stálým expozicím, tak k aktuálním výstavám.

Dětem se bude také libit návštěva ve světě financí. Návštěvnické centrum ČNB je provede poutavou historií a současností naší měny. Návštěvnické centrum ČNB ve svých expozicích a vzdělávacích programech nabízí možnost seznámit se s českou měnou a vším, co je za ní a co jí předcházelo. Podíváte se do expozic Za měnou a Lidé a peníze.K vidění je také historický trezor, který vznikl pro Živnostenskou banku ve 30. letech minulého století.
 

Středočeský kraj a Vodní dům u přehrady Švihov

vodní dům HuliceVe Vodním domě v Hulicích poznáte vodu všemi smysly, od života ve vodě přes vodu v oblacích až po mokré osvěžení. Vnitřní expozice, venkovní areál i atraktivní vodní atrium se spoustou hravých vodních prvků dětem zábavnou formou představí význam vody pro přírodu i člověka. Nechybí ani akvária s rybami, mikroskopy a zvětšené modely, hlasy ptáků a žab a další atrakce. Školkám i školám Vodní dům nabízí výukové programy pro všechny věkové kategorie, objednat lze také komentovanou prohlídku zásobárny pitné vody, blízké vodní nádrže Švihov.
 

Jihočeský kraj a Zážitkový park Zeměráj

Znáte Zážitkový park Zeměráj? Rozkládá se na ploše devíti hektarů nedaleko Orlíku nad Vltavou u obce Kovářov. V archeoskanzenu s podobou raně středověké vesnice, oživené jejími obyvateli a zvířaty, na děti čeká archeologické a paleontologické naleziště, dětská herní vesnička inspirovaná roubenými stavbami regionální lidové architektury ve zmenšeném měřítku, kilometr dlouhá přírodní stezka naboso, rozsáhlé dřevěné bludiště, interaktivní krytá herna, lukostřelnice a řada přírodních hřišť s různým zaměřením. V areálu je volně rozmístěno na sto různých herních prvků, stolních her, hlavolamů, dobrodružných a zábavných úkolů pro všechny věkové kategorie. Děti tu zábavnou formou a s aktivní účastí pochopí, jak těžký byl život venkovanů v raném středověku, leccos z tehdy běžných činností si vyzkouší vlastníma rukama. Školám Zeměráj nabízí řadu programů a aktivit, například cestu za pokladem, tvorbu amuletů, mletí mouky, pečení placek nebo vědomostní hry.
 

Plzeňský kraj a Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Kdo zná, neničí: takové motto zve do Centra stavitelského dědictví v areálu Kláštera Plasy. Expozici připravilo Národní technické muzeum a malí i velcí návštěvníci tu poznají postupy a principy tradičního stavitelství. Areál propojuje tematicky zaměřené muzejní expozice s historickými dílnami tradičních stavebních řemesel, kde si školní výpravy i individuální návštěvníci mohou na vlastní pěst vyzkoušet své řemeslné dovednosti. Školám centrum nabízí komentované prohlídky, výtvarně-řemeslné dílny i programy muzejní pedagogiky, připravené v různých variantách pro všechny věkové kategorie – s většími dětmi si můžete vyzkoušet třeba sestavit roubenku, s menšími poznat základy truhlařiny. Součástí expozice je také stavební hřiště, které nabízí prostor pro hru, tvoření a relaxaci.
 

Karlovarský kraj a výlety po stopách porcelánu, skla a bylinného likéru

moserZajímá vás historie i současná výroba porcelánu, skla a světoznámého likéru Becherovka? Pak je právě pro vás v Karlovarském kraji přichystaný program Porcelán & Glass Fabrik Tour, určený široké veřejnosti i školám. Během jediného dne se podíváte do návštěvnického centra věhlasných porcelánek Thun 1794 v Nové Roli a manufaktury Ateliér JM Lesov, nahlédnete do světa sklářských mistrů ve sklárně Moser a poodhalíte tajemství výroby světoznámého likéru v Jan Becher Muzeu v Karlových Varech. Je tu i Porcelánová školička, kde si můžete ozdobit a vytvořit svůj jedinečný originální kousek porcelánu a také se seznámit s prací dekoratérů. Komu zbude čas, ten si výlet může prodloužit až na krásný hrad Loket, kde objevíte muzeum regionálního historického porcelánu.
 

Ústecký kraj a Muzeum v přírodě Zubrnice

zubrniceKde končí skanzen a kde začíná obyčejná vesnice? V muzeu v přírodě Zubrnice, jediném skanzenu Ústeckého kraje to nepoznáte. Vesnická část muzea se soustředí kolem budov stojících na svém původním místě, včetně školy, obchodu a kostela. Jádrem je Chmelařská usedlost s přenesenými hospodářskými objekty a funkční sušárnou ovoce. Nedaleko pak ještě leží údolí Lučního potoka s pěticí vodních mlýnů; podívat se můžete do funkčního Valšova mlýna, který patřil k těm nejmenším, naopak největší Schalmühle muzeum rekonstruuje. Školám skanzen nabízí edukační programy zaměřené na jarní, velikonoční i vánoční zvyky, na „povinnosti a hrátky o století zpátky“ a další témata. Seznámení se zajímavou architekturou bývalých Sudet navíc můžete spojit s výletem vlakem: motoráčky z Ústí nad Labem jezdí do Zubrnic každoročně přesně v čase školních výletů, od začátku dubna až do konce října.
 

Liberecký kraj a Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

český rájSkalní města, romantická údolí, vyhlídky, hrady a zámky, naleziště drahých kamenů a malebná lidová architektura: to je Český ráj, oblíbený cíl rodinných i školních výletů v Libereckém kraji. Bývalá škola v Dolánkách u Turnova se před několika lety proměnila v Dům přírody Českého ráje. Nejstarší chráněnou krajinnou oblast a její fenomény poznají děti všemi smysly: přivoní si k louce, poslechnou si hlasy divokých zvířat nebo v akváriu budou pozorovat život ve zdejších rybnících.

Podobně jako jiné domy přírody i ten v Dolánkách má svého hlavního průvodce: jednotícím prvkem nápadité interaktivní expozice je sokol stěhovavý, který spolu s hradem Trosky patří mezi symboly Českého ráje. Mateřským a základním školám mohou prohlídku zpestřit vzdělávací programy, zaměřené na poznávání přírody Českého ráje a jejích zvířecích obyvatel. S tradicemi se můžete seznámit také v nedalekém roubeném Dlaskově statku s národopisnou expozicí Muzea Českého ráje.
 

Královéhradecký kraj a Dům Dotek v Horním Maršově

dům dotekKrkonoších neobjevíte jen rušná horská střediska, ale také odlehlá místa s jedinečným geniem loci. K takovým patří Dům Obnovy Tradic, Ekologie a Kultury aneb DOTEKHorním Maršově. Bývalá barokní fara se po rekonstrukci proměnila v ekologicky šetrnou budovu, vybavenou moderními technologiemi. Dotek nabízí řadu zážitků, od interaktivní expozice Jak žít a přežít v přírodě a civilizaci přes stezky a questy v okolí až po přírodní zahradu s tradičními druhy zeleniny, ovoce a bylinek i zajímavými krkonošskými plodinami, jako je horské žito nebo len. K zahradě patří i dětské hřiště, herní prvky jako dendrofon, kuličkodráha či houpací síť, a malé hospodářství s několika druhy zvířátek. Děti si přijdou na své i v tvořivých dílnách, kde si mohou vyrobit lněnou figurku, svíčku, knoflík nebo máslo. Nabídka zahrnuje i komentované prohlídky domu DOTEK, renesančního kostela Nanebevzetí Panny Marie a několik typů programů s průvodcem v areálu DOTEKu nebo okolní krajině.
 

Pardubický kraj a Keltský skanzen Nasavrky

Země Keltů se nachází v Železných horách v Nasavrkách a okolí. Je to místo s krásnou krajinou a historií, která pamatuje keltské osídlení. Středobodem Země Keltů je keltský skanzen, rekonstrukce keltského „města“ z mladší doby železné, tedy z 2. až 1. století před naším letopočtem. Během roku se tu pořádají nejrůznější akce (Oživlý skanzen, Keltský dětský den, Dny řemesel, Medobraní a Jablkobraní, keltské svátky, Archeoden či Vánoce), pro školy a jiné organizované skupiny skanzen připravuje vzdělávací programy, kombinované z komentovaných prohlídek a herně-sportovních aktivit. Děti si vyzkouší třeba lukostřelbu a boj měkčenými zbraněmi, v programu zaměřeném na keltskou kuchyni je čeká mletí na kamenném mlýnku, pečení obilných placek, ochutnávka typických keltských dobrot a překvapivé zjištění, že pohádka měla pravdu a sůl kdysi byla opravdu nad zlato. Navštívit můžete také další zajímavosti v okolí, například expozici Po stopách Keltů v nasavrckém zámku či keltské oppidum České Lhotice.
 

Vysočina a Panský dvůr v Telči

Na mapě míst, kde se s dětmi zastavit v Telči, nesmí chybět Panský dvůr, bývalý velkostatek, který v minulosti fungoval jako hospodářské zázemí telčského zámku. Rozsáhlý komplex se proměnil v interaktivní centrum volnočasových aktivit. Kromě informačního centra s kavárnou tu objevíte obrovskou hernu pro děti nebo historickou expozici ze života panství s dobovými zemědělskými stroji, užitkovými i reprezentativními koňskými povozy a dokonce i se živými zvířaty. Klidnou oázou ukrytou v závětří hlavních budov areálu pak je Smyslová zahrada. Nabízí pestrou mozaiku okrasných květin, keřů, stromů, bylinek a také výběr aromatické zeleniny a ovoce nebo smyslové chodníčky pro bosou chůzi s různými druhy povrchů.
 

Jihomoravský kraj a Oslavanské Permonium

Vyrazte se třídou do Permonia! Unikátní zábavní park zakomponovaný do areálu dolu Kukla u Oslavan kombinuje zábavu, adrenalin a poznání a nabízí neobvyklé zážitky spojené s historií a technologií těžby černého uhlí. Chystají tu programy pro jednodenní a dvoudenní školní výlety i adaptační kurzy. Děti se mohou aktivně vzdělávat i soutěžit, bavit se interaktivní hrou Magic Permon, která má šest různých tras plných netradičních úkolů a využívá moderních informačních technologií, a také řešit pracovní listy z oblasti geologie, přírodopisu, historie či základů techniky. Rozsáhlý park je plný nevšedních scenérií, kulis a rekvizit, ale nabízí i lanové centrum s obří lanovkou a prohlídku zrekonstruované důlní věže s cukrárnou, expozicí věnovanou oslavanským pověstem a výhledem do širokého okolí.
 

Zlínský kraj a Park Rochus v Uherském Hradišti

skanzen RochusTradiční stavitelství a bydlení, způsoby zaměstnání a obživy, odívání i výtvarná kultura, zvyky a obyčeje, anebo dva ovocné sady se starými ovocnými odrůdami Uherskohradišťska a Uherskobrodska: to je Park a skanzen RochusUherském Hradišti. Stojí tu původní dřevěná stodola, přenesená z nedaleké obce Břestek, o několik metrů dál vyrostly další dvě zemědělské usedlosti a dům se starým vinným sklepem. Součástí parku je také vinohrad, dřevěný seník z Hradčovic, originální klátové úly, kousek od nich pak stojí kaplička sv. Rocha. Ve skanzenu se během roku odehrávají tradiční slavnosti jako masopust, na Slovácku nazývaný fašank, Velikonoce, stavění máje, otevírání pastvin, žně, pouť či adventní zvyky, a také akce spojené s péčí o zdejší přírodu a krajinu. Pro školy a dětské skupiny Park Rochus připravuje řadu edukačních programů zaměřených na environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu a na tradiční lidovou kulturu.
 

Olomoucký kraj a Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy

sanzen RochusJedinečným dokladem hliněného lidového stavitelství z oblasti Hané je Soubor staveb lidové architektury v Příkazích, známý též jako Hanácké skanzen. Srdcem areálu je Kameníčkův grunt, kompletní hanácký statek s obytnou a hospodářskou částí z roku 1876. Komentované prohlídky vás seznámí nejen s historií obce Příkazy, ale především s každodenním, často velmi těžkým a namáhavým životem na hanáckém statku v 19. a první polovině 20. století. Kromě běžných prohlídek se ve skanzenu pořádají i různé akce a doplňkové programy, například tradiční dny hliněného stavitelství spojené s ukázkou výroby nepálených cihel, anebo hanácké žně spojené se sklizní a výmlatem obilí, vázáním snopů a stavěním panáků a mandelů. Většinu činností si můžete sami vyzkoušet, samozřejmě při akcích také ochutnáte krajové speciality a jídla našich předků.
 

Moravskoslezský kraj a Flascharův důl v Odrách

Okolí Budišova nad Budišovkou, Vítkova a Oder je známé jako kraj břidlice. Navštívit můžete Muzeum břidlice, projít se po naučných břidlicových stezkách, a pokud byste rádi zažili trochu adrenalinu, vydejte se do Nového světa v Odrách, do Flascharova dolu. Historické důlní dílo pochází z přelomu 19. a 20. století, kdy jen v oblasti Nízkého Jeseníku existovalo 52 závodů, zabývajících se těžbou a zpracováním břidlice. Jediné dva přístupné břidlicové doly v Česku najdete právě tady: jde o Flascharův důl společně s Raabovou štolou ve Vítkově. Při prohlídce podzemí milovníky geologie nadchne zvlněná Oderská břidlicová vrása; ostatní vrásy tvoří jen „obyčejné“ břidlicové desky. S trochou štěstí spatříte i netopýry a jako suvenýr si můžete odnést vlastnoručně vyštípané srdce z břidlice.
Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů Kultura

Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů

Keltský skanzen v Nasavrkách je rekonstrukcí keltského "města" z mladší doby železné, tj. z 2. až 1. stol. př. n. l. Na takovém sídlišti ve své době žilo několik set obyvatel. Všechny velké stavby (jedná se zejména o obytné domy) mají svoji předlohu v archeologických nálezech. Rozloha – 3 ha.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech Zážitky

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Sklo patří k nejoblíbenějším suvenýrům. Navštivte Museum Moser v Karlových Varech, kde jsou k vidění současné kolekce i historické sklářské kousky z rytecké dílny, kterou v Karlových Varech založil roku 1857 Ludwig Moser.

Dům přírody Českého ráje Kultura

Dům přírody Českého ráje

Pro návštěvníky Domu přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova je připravena interaktivní expozice, kde prostřednictvím smyslového vnímaní představujeme fenomény nejstarší chráněné krajinné oblasti České republiky a zároveň chceme probudit úctu k přírodě tohoto jedinečného území.

Dům Dotek Zážitky

Dům Dotek

Dotek – Dům obnovy tradic, ekologie a kultury – sídlí v objektu bývalé barokní fary, v současné době zrekonstruované na ekologicky šetrnou budovu.

Park a skanzen Rochus v Uherském Hradišti Kultura

Park a skanzen Rochus v Uherském Hradišti

Přírodní a kulturně-historický areál Park Rochus spolu s územím přilehlých vinohradů nabízí občanům i návštěvníkům města značený vyhlídkový turistický okruh, možnosti procházek přírodou, rodinných výletů i prohlídku skanzenu s našimi průvodci.

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách Památky

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Zážitkový park Zeměráj Zážitky

Zážitkový park Zeměráj

Přírodní park plný zážitků pro děti i dospělé u Orlické přehrady. Více než sto různých her, hlavolamů a dobrodružných úkolů na ploše devíti hektarů je vytvořeno tak, aby se do hry a řešení mohla zapojit celé rodina. Najdete zde i několik skutečně výjimečných atrakcí.

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích Památky

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Permonium – zábavní park s příběhem Zážitky

Permonium – zábavní park s příběhem

Uprostřed výrobního areálu Strojíren Oslavany najdete ráj permoníků – park Permonium®. Návštěvníci zde naleznou nadzemní bludiště imitující systém důlních chodeb, důlní jezero, sopku propojenou s lanovým centrem, prales a důlní štoly s dalšími atrakcemi.

Návštěvnické centrum ČNB Kultura

Návštěvnické centrum ČNB

Návštěvnické centrum ČNB představuje svět peněz a ekonomiky pro celou rodinu. Expozice a programy České národní banky vás provedou historií a současností naší měny.

Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy Památky

Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy

Soubor staveb lidové architektury v Příkazích (obecně nazývaný "Hanácké skanzen") tvoří památkově chráněná usedlost č. p. 54 s tzv. špaletovou stodolou v zahradě a několik přilehlých zahrad, v nichž jsou umístěny další tři stodoly.

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov Zážitky

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov

Vodní dům je moderní návštěvnické středisko evropsky významné lokality Želivka. Pod jednou střechou zde najdete vše o vodě. Tématem moderně pojaté expozice jsou různé tváře vody – nenahraditelné suroviny, která si zaslouží naši ochranu. Neváhejte, čekají vás interaktivní exponáty a hrátky s vodou.

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji Zážitky

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Zajímá vás historie i současná výroba porcelánu, skla a světoznámého likéru Becherovka? Do světa fabrik můžete nahlédnout v Karlovarském kraji, a to díky novému produktu cestovního ruchu pod mezinárodním názvem Porcelán & Glass Fabrik Tour, který je určený široké veřejnosti i školám.

Flascharův důl v Odrách – unikátní břidlicový důl Památky

Flascharův důl v Odrách – unikátní břidlicový důl

Důlní muzeum Flascharův důl v Odrách se nachází v lokalitě Nový Svět. Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása, která vznikla ohromným tlakem hrnoucího se bahna, které se zarolovalo jako těsto a později ztuhlo a zkamenělo.

Návštěvnické centrum Becherovka Zážitky

Návštěvnické centrum Becherovka

Poznejte dědictví Becherovky a jedinečný proces její výroby. Návštěvnické centrum se nachází v prostorách bývalé továrny v srdci Karlových Varů, které se dnes říká Becher Platz. Čeká vás zábavná prohlídka historickou a interaktivní expozicí s možností degustace a obchod s upomínkovými předměty.

Panský dvůr Telč – centrum volnočasových aktivit Zážitky

Panský dvůr Telč – centrum volnočasových aktivit

Komplex kdysi zanedbaných hospodářských budov se po rozsáhlé rekonstrukci proměnil v interaktivní centrum volnočasových aktivit a turistiky, které ale nadále ctí svou historii.

Prohlídky porcelánky Thun Nová Role Kultura

Prohlídky porcelánky Thun Nová Role

Zajímá vás tradiční výroba českého porcelánu? Potom navštivte prohlídkový okruh a návštěvnické centrum společnosti Thun 1794 a.s., kde se seznámíte s tradičními postupy výroby porcelánu přímo v autentickém prostředím výrobních závodů, kde přímo uvidíte, jak výrobky vznikají.