ÚvodČeská nejPřírodníMuonionalusta – největší meteorit vystavený v České republice
Přírodní

Muonionalusta – největší meteorit vystavený v České republice

Meteorit Muonionalusta je největší meteorit, jaký byl kdy vystaven v České republice. Váží 950 kilogramů a mezi sběrateli je známý tím, že má krásné okrové a černé zbarvení. Studie ukázaly, že zároveň jde o nejstarší objevený meteorit, který dopadl na Zemi asi před milionem let.
Kosmické těleso nazvané Muonionalusta (název vychází ze jména řeky Muonio v severní Skandinávii) bylo podle odborníků kovovým jádrem planetky, které se při střetu se Zemí roztříštilo na mnoho kusů. První kousek byl objeven ve Švédsku za polárním kruhem poblíž vesnice Kitkiöjärvi roku 1906, dodnes je známo asi 40 kusů.

Bezmála tunový kousek meteoritu Muonionalusta je k vidění na Štefánikově hvězdárně na pražském Petříně. Je součástí sbírky unikátních meteoritů, které po celém světě objevil a posbíral cestovatel a dobrodruh Jiří Šimek. Skandinávský meteorit je jeho největším úlovkem. Našel ho roku 2006 v hloubce přibližně dva metry, což je unikátní, protože meteority se obvykle nacházejí na povrchu. Muonionalusta se ale pod povrch dostal díky tání ledovce, na který dopadl.

Objevené fragmenty meteoritu Muonionalusta jsou rozeseté po celém světě, od Geologického institutu ve švédské Uppsale přes nejrůznější univerzity a přírodovědná muzea až po hvězdárny; například Hvězdárna a planetárium v Brně vlastní úlomek s váhou 21 kg.

Části meteoritu jsou v ovladačích automobilů značek Rolls Royce a BMW nebo v hodinkách BOLDR Odyssey, číselníky a vložky do hodinek vyrábí z plátků meteoritu také značka hodinek Zelos.
 
Vltavíny – geologický unikát světového významu

Vltavíny – geologický unikát světového významu

Vltavíny – přírodní sklo s celou škálou zelených až olivově hnědavých odstínů. Vznikly za extrémních teplot a tlaků, které dokáže na Zemi vytvořit jen dopad mohutného vesmírného tělesa. Vlatvíny jsou jediné evropské tektity, horniny vzniklé v důsledku dopadu meteoritu. Nejbohatší naleziště se u nás najdete v jižních Čechách v oblastech kolem řeky Vltavy.

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně Zážitky

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

7 věcí, které nevíte o… meteoritech

7 věcí, které nevíte o… meteoritech

Fascinující pohled na noční oblohu občas nabídne neobvyklé představení: jasný záblesk, který většinou rychle zmizí, ale někdy stopy po něm bývají vidět i několik hodin. Záhada? Kdepak, možná jste právě byli svědky pádu meteoritu. Co o tajemných poslech z vesmíru víme a nevíme, jak dobrodružné příběhy jejich pády provázejí a kde se na ně můžete podívat zblízka?