ÚvodČeská nejSportovníPevnost Beckstein v Českém Švýcarsku – nejdelší tradice horolezectví v České republice
Sportovní

Pevnost Beckstein v Českém Švýcarsku – nejdelší tradice horolezectví v České republice

Skála pojmenovaná podle horolezce Becka se nachází na turistické stezce vedoucí z Mezní Louky na Pravčickou bránu.
Po úpatí Křídelních stěn, nejkrásnějšími partiemi Českého Švýcarska, vede Gabrielina stezka spojující Pravčickou bránu a Mezní Louku, u které stojí skála s nejdelší historií horolezectví v ČR - Pevnost neboli Beckstein. V roce 1888 na ní vystoupil Carl Beck s přáteli, čímž uskutečnili první sportovní výstup v České republice.

Jedná se také o první doložený sportovní výstup na pískovcovou věž v Čechách. Výstup provedla v roce 1888 trojice Carl Beck, Siegfried Conrad a Friedrich Meuer, kteří bez tehdy běžně užívaných umělých pomůcek, kterými byly například cepíny, zdolali pískovcovou skalní věž nad Gabrielinou stezkou v oblasti Hřenska. Ta posléze obdržela jméno Beckstein (Beckův kámen) právě po propagátorovi čistého lezení Carlu Beckovi, později byla zvána také Pevnost.
Poznejte České Švýcarsko

Poznejte České Švýcarsko

Do krajiny Českého Švýcarska jsem vstoupil s úžasem Hirama Binghama, objevitele legendárního Machu Picchu, a naplňující zážitek objevitele zde pociťuji dodnes. Možná proto, že i tento fascinující svět skalních věží, hlubokých kaňonů a černobílých hrázděných domů byl sám objeven dvěma romantickými švýcarskými malíři, kteří mu dali jméno po své domovině a objevování je mu vlastní.

Za hlavními lákadly Českého Švýcarska

Za hlavními lákadly Českého Švýcarska

Národní park České Švýcarsko na samém severu Čech je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jeho symbolem se stala Pravčická brána, ukrytá hluboko v lesích nedaleko Hřenska. Nezapomenutelným zážitkem je také plavba lodičkami v soutěskách vyhloubených řekou Kamenicí.

Objevte méně známé kouty Českého Švýcarska

Objevte méně známé kouty Českého Švýcarska

Procházky po skalních městech a hrádcích Českého Švýcarska jsou úžasným zážitkem. Najdete tady plno zajímavých skalních útvarů, tajuplných jeskyní a nádherných výhledů do krajiny. Jezdit sem můžete třeba každý rok a pokaždé objevíte nové místo, které vám přiroste k srdci.

Výlet pešky i po vodě za krásami Českého Švýcarska

Výlet pešky i po vodě za krásami Českého Švýcarska

Chráněné oblasti, hromadně označované jako Českosaské Švýcarsko, se nacházejí na českém i německém území. Jednu třetinu tvoří české Švýcarsko, zbylé dvě třetiny saské. Najdete tu skalní města, stolové hory a řady bizarních skalních útvarů, okna, převisy, rokle, soutěsky i skalní mosty v čele se slavnou Pravčickou bránou.

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska Příroda

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Tradiční promenádní cesta spojuje Pravčickou bránu s Mezní Loukou. Byla pojmenována podle sestry knížete Edmunda Claryho-Aldringena, průkopníka zdejší turistiky. Stezka vede po úpatí Křídelních stěn nejkrásnějšími partiemi Českého Švýcarska.

Naučná stezka Okolím Hřenska – to nejlepší z Českého Švýcarska Příroda

Naučná stezka Okolím Hřenska – to nejlepší z Českého Švýcarska

Naučná stezka vznikla již během sedmdesátých let dvacátého století a prochází po nejzajímavějších místech Českého Švýcarska. Tvoří okruh, který začíná v obci Hřensko, pokračuje k Pravčické bráně a do obcí Mezní Louka a Mezná, dále k Edmundově soutěsce a zpět do Hřenska.