Telč leží v
jihozápadním cípu Moravy, na půli cesty mezi Prahou a Vídní. Podle pověsti je založení města spojeno s vítězstvím moravského knížete Otty II. nad českým knížetem Břetislavem v roce 1099. Právě vítěz se zasadil o založení kaple, později kostela a osady, dnešního Starého Města.
Zachariáš z Hradce v 16. století pozval do
Telče italské architekty, aby přeměnili jeho gotické sídlo v reprezentativní zámek.
Renesanční úpravy se nevyhnuly ani
měšťanským domům na náměstí. Podle jednotného plánu k nim bylo přistavěno podloubí a průčelí se štíty. Tehdejší podobu si uchovaly jen některé domy, většinu z nich poznamenaly pozdější barokní úpravy. Dnes je náměstí i zámek zapsáno na seznamu
UNESCO od roku
1992.
Na Seznamu je historické jádro města
Historické jádro města, uzavřené rybníky a branami, si udrželo po celá staletí svou osobitou tvář z časů Zachariáše z Hradce. Předně je to původní královská vodní tvrz z 13. století, založená na křižovatce obchodních cest, která získala, spolu s historickým jádrem města, svou dnešní podobu díky přestavbě ze 16. století.
Rozsáhlý renesanční zámecký komplex pochází z dílny
architekta B. Maggiho z Arogna. K zámku ještě přiléhá zajímavě dispozičně řešená
zahrada s parkem. Uvnitř zámku jistě každého zaujmou honosné interiéry s jedinečnou výzdobou, dobovým zařízením a cennými sbírkami.
V bývalém purkrabství je dnes
muzeum s etnografickými sbírkami a expozicí o historii města. Kromě zámku patří mezi nejvýznačnější telčské památky také
náměstí s unikátním nenarušeným komplexem historických domů v renesančním a barokním stylu. Podloubí a průčelí těchto domů byla v drtivé většině stavěna podle jednotného plánu.