ÚvodČeská nejVědeckéKamenotisk – vynález Aloise Senefeldera
Vědecké

Kamenotisk – vynález Aloise Senefeldera

Vynálezce, grafik a spisovatel Alois Senefelder se narodil roku 1771 v Praze, kde jeho rodiče coby herci mnichovského dvorního divadla hostovali v dnešním Stavovském divadle. Všestranně nadaný a vynalézavý muž studoval práva, kromě toho ale také stihl hrát v divadle, psát texty a starat se o reklamu. Dobře znal problémy s včasným vytištěním divadelních her, not i plakátů, a hledal proto jiné možnosti levného a rychlého tisku. V roce 1797 Senefelder sestrojil první kamenotiskařský lis.
Texty svých prací psal Senefelder zvláštní tuší a otiskoval je na hladké desky vápence. Od leptání kamene dospěl k zákonům litografie – chemického tisku. V roce 1797 Senefelder sestrojil první kamenotiskařský lis. Ten se skládal z rámu z tvrdého dřeva, do něhož se napnul papír, a z tříče, kterým se přitisknul papír na kámen. Litografie je metoda tisku hlavně na hladké povrchy. Používá tiskové formy, tisknoucí i netisknoucí prvky na jedné výškové úrovni, mastnou tuš a vodu. V domě v Rytířské ulici v Praze je umístěna Senefelderova pamětní deska.

Slovo pochází z řeckého slova lithos = kámen a grafein = psát. Nešlo o techniku nijak jednoduchou, na výsledku měl velký vliv um a zručnost nejen tiskaře, ale i toho, kdo text, nebo obrázek, na kámen maloval, protože vše se na něj muselo "nanést" zrcadlově převrácené, jakož i na vlastnostech kamene. Vhodný byl bavorský solnhofenský vápenec.
Výlet do Bludova a Loštic za malířem Adolfem Kašparem

Výlet do Bludova a Loštic za malířem Adolfem Kašparem

Adolf Kašpar (27. prosince 1877 Bludov – 29. června 1934 Železná Ruda) byl český malíř a ilustrátor. Venkovská idyla, skrytá v knížce Boženy Němcové Babička, je pro mnohé čtenáře neodmyslitelně spojená právě s překrásnými ilustracemi Adolfa Kašpara. J. V. Myslbek se vyjádřil, že je veliká "…škoda, že Božena Němcová nemůže vidět tyto perly" – a Kašpar se díky nim zaslouženě proslavil navždy coby pokračovatel mánesovské a alšovské tradice českého výtvarnictví.

Galerie U brány v Úštěku Kultura

Galerie U brány v Úštěku

Galerie byla poprvé otevřena roku 2000, při příležitosti konání 3. historického jarmarku. Motivací byla snaha zasadit do prostředí městské památkové rezervace v Úštěku něco trvalého, umělecky příjemného, co potěší srdce a nechá na chvíli zapomenout na běžné starosti.

Galerie Arte Decor Gražyna v Praze Kultura

Galerie Arte Decor Gražyna v Praze

Galerie Arte Decor Gražyna představuje současnou autorskou tvorbu v kombinaci s dekorativním uměním.

Galerie Český ráj Kultura

Galerie Český ráj

Obrazová galerie ve Všeni u Turnova má ve svých sbírkách přes 200 originálních děl více než stovky autorů. Najdete zde obrazy místních malířů, hodnotná díla známých mistrů, ale i pěkné obrazy autorů méně známých. Naprostou většinu vystavených děl je možno i zakoupit za velmi příznivé ceny.