ÚvodČeská nejZeměpisnéJordán v Táboře – nejstarší nádrž v České republice a střední Evropě
Zeměpisné

Jordán v Táboře – nejstarší nádrž v České republice a střední Evropě

Jordán je vodní nádrž v Táboře o ploše přes 51 ha, která vznikla roku 1492 přehrazením Košínského potoka. Původním účelem nádrže Jordán bylo zásobování města pitnou vodou, později se používala pro chov ryb.
Sypaná hráz rybníka Jordánu je vysoká 20 m a 284 m dlouhá a nádrž je hluboká až 12,5 m. Nepřehlédnutelný je i harfový most, který svými 26 závěsnými lany na vysokém pylonu připomíná dvojici harf. K Jordánu patří také další přírodní zajímavost, 18 m vysoký Jordánský vodopád, kterým přepadá část vody z nádrže do Tismenického potoka. Po opravě vodní nádrže je ke snižování hladiny využívána především spodní výpusť, proto lze vodopád spatřit už pouze výjimečně. Pod hrází se nacházejí rybí sádky a velká štičí líheň.

Od konce roku 2011 do roku 2014 procházel rybník velkou obnovou, při které byla vybudována spodní výpusť a také proveden archeologický průzkum, odhaleno bylo mimo jiné sídliště ze starší doby bronzové a středověká cihelna.

V letní sezóně je možno využít služeb půjčovny lodiček – umístěna je na volně přístupné Sluneční pláži nedaleko plaveckého stadionu.

 
Jordánský vodopád v Táboře Příroda

Jordánský vodopád v Táboře

Přibližně 1 kilometr pod vodopádem pod Bechyňskou branou v Táboře se nachází zajímavá umělá, kaskáda vysoká více než 3 metry.

Jordán – nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě Letní sporty

Jordán – nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě

Vodní nádrž v Táboře o ploše přes 50 ha. Vznikla roku 1492 přehrazením Košínského potoka a je nejstarší údolní přehradní nádrží ve střední Evropě. Nádrž byla vybudována jako zásobárna pitné vody pro město, dnes je mimo to hojně využíván k rekreaci.

Táborský zdravotně naučný okruh Příroda

Táborský zdravotně naučný okruh

Táborský zdravotně naučný okruh byl poprvé vyznačen již v roce 1978 a původně byl pojat jako vycházková trasa se zdravotním aspektem. Od svého vzniku prošel několika změnami.

Do Tábora za husity Příroda

Do Tábora za husity

Historie města je neodmyslitelně spjata s významnou kapitolou evropských dějin – husitstvím. V roce 1420 zde husité pod vedením Jana Žižky založili opevněné vojenské ležení, odkud podnikali své válečné výpravy.

Na kole krajem husitů

Na kole krajem husitů

Užijte si nádhernou cyklistickou projížďku v kraji Husitů. Poznáte Tábor, zchladíte se v Chýnovské jeskyni a podíváte se na hrad Choustník. Trasa měří 64 km s převýšením 880 metrů. Doporučujeme spíše trekové kolo.