ÚvodČeská nejZeměpisnéLibice, Krašov a Kojál – nejvyšší stavby v České republice
Zeměpisné

Libice, Krašov a Kojál – nejvyšší stavby v České republice

Kde najdete nejvyšší stavby v Česku? Jde o rozhlasové vysílače, které nejsou přístupné – ostatně jsou to jen stožáry bez schodišť a výtahů. I tak ale jejich okolí může posloužit jako zajímavý cíl výletu – třeba vysílač Krašov je gnómonem („rafičkou“) největších slunečních hodin v České republice.
Na některá nejvyšší místa v Česku se vyšplhat dá, na jiná ne: třeba na rekordně vysoké rozhlasové vysílače. Nejvyšší jsou dva 355 metrů vysoké kotvené stožáry vysílače Libice B u Českého Brodu. Protože ale jejich provoz skončil a nedá se vyloučit demolice, možná roli „jedničky“ převezme 342 metrů vysoký vysílač Krašov u Bezvěrova na Plzeňsku. Místní zajímavostí jsou sluneční hodiny, pro které stožár slouží jako gnómon. Dvojčetem Krašova je 340 metrů vysoký televizní vysílač Kojál na Brněnsku.

Další příčky žebříčku nejvyšších staveb České republiky obsadily komíny elektráren Prunéřov II (301 m, skvěle je vidět z hradu Hasištejn), Chvaletice a Tušimice II (oba 300 m), dva komíny elektrárny Dětmarovice (274 a 273 m), komín elektrárny Mělník II (271 m) a dva vysílače Topolná u Uherského Hradiště, kde se podobně jako u Libice uvažuje o demolici. Následuje Atmosférická stanice Křešín, vědecké pracoviště Akademie věd (254 m), komín Teplárny Trmice a vysílač Buková hora (oba 225 m) a komín elektrárny Počerady (224 m). Těsně za nimi pak už je 216 metrů vysoká stavba, kam se podívat můžete: Televizní věž na Žižkově v Praze.
Nejvyšší česká rozhledna – věž Elektrárny Ledvice u Bíliny

Nejvyšší česká rozhledna – věž Elektrárny Ledvice u Bíliny

V elektrárně Ledvice u Bíliny na Teplicku byla zpřístupněna nejvyšší oficiální rozhledna v České republice. Prosklená vyhlídka s přístupným ochozem se nachází na pravé věži kotelny nového zdroje. Dvě betonové věže známé také jako ledvická dvojčata jsou vysoké 144 metrů. Cesta na vrchol vede výtahem přes 28 pater a zdolat je nutné ještě 44 schodů.

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy Příroda

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.

Hora Kleť – nejvyšší hora Blanského lesa Příroda

Hora Kleť – nejvyšší hora Blanského lesa

Kleť, královna jihočeských hor a kopců, je nejvyšší horou Blanského lesa (1083,2 m n. m.). Je viditelná ze značné části jižních Čech jako táhlý hřeben s typickou siluetou známé rozhledny a televizního vysílače.

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice Příroda

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Navštivte nejvyšší rozhlednu v ČR, která se nachází přímo v areálu elektrárny Ledvice! Výlet skoro až do oblak můžete spojit s exkurzí v moderním třípatrovém infocentru, které vám díky interaktivním modelům zábavně-edukační formou přiblíží svět energetiky.

Nejvyšší dostupné místo v České republice – rozhledna na Pradědu

Nejvyšší dostupné místo v České republice – rozhledna na Pradědu

Na nejvyšší hoře Hrubého Jeseníku, Pradědu, stojí rozhledna, jejíž stavba začala již v roce 1904. Věž dosahuje výšky úctyhodných 162 metrů. Vyhlídková terasa je umístěna ve výšce 1 563 m n. m. Z vyhlídkové terasy se vám nabídne pohled především na Jeseníky, za dobrého počasí i na Vysoké Tatry.

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha Památky

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.

Rozhledna Kleť v Blanském lese – nejstarší kamenná rozhledna v České republice Příroda

Rozhledna Kleť v Blanském lese – nejstarší kamenná rozhledna v České republice

Kamenná věž o výšce 18 metrů stojí na vrcholu hory Kleť (1083 m), nejvyšším vrcholu Blanského lesa, od roku 1825, kdy ji zde nechal postavit kníže Josef Schwarzenberg pro soukromé účely svého rodu. Veřejnosti slouží rozhledna od druhé poloviny 19. století.