ÚvodČeská nejZeměpisnéNejvýše položené město v ČR – Boží Dar
Zeměpisné

Nejvýše položené město v ČR – Boží Dar

Nejvýše položeným městem České republiky je Boží Dar – leží v nadmořské výšce 1 028 metrů. Nachází se v Krušných horách, v okrese Karlovy Vary, těsně u hranice s německou spolkovou zemí Sasko; město Kurort Oberwiesenthal je jen 5 km od hranic, zatímco Karlovy Vary jsou vzdáleny více než 20 km.
Ještě na počátku 16. století pokrýval okolí Božího Daru (1028 m) hustý vysokohorský prales. Za věrnou oddanost a podporu Císařství římského, daroval římský císař Fridrich II. českému králi Přemyslu Otakarovi I. půdu v okolí Božího Daru. Lesy byly v majetku krále Jiřího z Poděbrad, a to do roku 1459, kdy ho jeho dcera přinesla jako svatební dar saskému kurfiřtovi Albrechtovi. Pozemky se tak včlenily do saského území, ale přesné vytyčení hranice mezi českým státem a saským kurfiřstvím bylo spíše symbolické, protože božídarské teritorium bylo všeobecně pokládáno za chudý kraj, kde se nevyplácela ani těžba dřeva.

Na přelomu 15. a 16. století údajně v místech města stávala hornická vesnice Wintersgrün. V té době začali lidé v naplaveninách potoků nacházet valouny stříbra a cínu. Potoky tvořily mnohdy hranice několika panství a tím také začaly i nekonečné spory o průběh státní hranice na rázem výnosném území. Ty ustaly teprve poté, co saský kurfiřt Johann Friedrich roku 1533 podepsáním kupní smlouvy s dědici pánů z Tetova získal toto panství do svého vlastnictví. Od té chvíle začali do těchto nejvýše položených částí Krušných hor začali pronikat horničtí prospektoři, nejdříve ze saské strany od Fichtelbergu a o něco později i ze strany od Jáchymova.

Jméno obce Boží Dar je údajně odvozeno od výroku saského kurfiřta Johanna Friedricha, který když mu byla k odpočinku nabídnuta sedačka z jednoho kusu stříbra pronesl: "Dieses edle Metall, das ist euer Brot, das ist eine Gabe Gottes" („Tento ušlechtilý kov, je váš chléb, to je dar boží"). Když bylo na vrcholech hor založeno nové město, dostalo pojemnování potéto události, tedy Gottsgab – Boží Dar. V roce 1546 kurfiřt Johann Friedrich udělil Božímu Daru privilegium svobodného horního města, byl založen farní kostel a měšťané dostali právo obchodu a řemesel, jakož i právo týdenního trhu v pátek každého týdne a jeden výroční trh o sv. Mikuláši.
 

Boží Dar součástí českého království

Na podzim v Německu vypukla tzv. Šmalkaldská válka a z důvodu panujících neshod mezi německým císařem a saským kurfiřtem byl 23. října 1546 Boží Dar obsazen vojskem Bohuslava z Lobkovic. Při příchodu císařského vojska obyvatelé většinou utekli do okolních lesů a došlo k téměř úplnému vylidnění města. Kurfiřt Johann Friedrich byl poražen a zajat až příštího roku v bitvě u Mühlbergu. Ale ještě před touto jeho porážkou na poli válečném uzavřel 14. října 1546 jeho bratranec Mořic Saský v Praze s českým a uherským králem Ferdinandem I. Habsburským tajnou dohodu, podle které polovina Schwarzenberského panství s městy Božím Darem a Horní Blatnou připadla zpět k českému království. Neustálé nárokování vlastnictví na rudy bohatého a strategického hraničního území v okolí Božího Daru bylo definitivně vyřešeno až 26. října 1556, kdy byla mezi českým státem a saským kurfiřstvím uzavřena Schneeberská dohoda, která určovala přesný průběh státní hranice obou států. O dva roky později, v létě roku 1558 byla na základě Schneeberské dohody státní hranice vyznačena hraničními mezníky.

K ukončení hornické činnosti v lokalitě Božího Daru došlo až v roce 1820. V druhé polovině 19. století bylo jediným výnosnějším zdrojem obživy paličkování krajek. Paličkování krajek však byla pouze krátkodobá módní záležitost a tak mnoho lidí odcházelo za prací do ciziny nebo se živili jako potulní hudebníci.
 

Boží Dar v moderní době

Po druhé světové válce se Boží Dar (1028 m) stal téměř vylidněnou obcí. Situace se zlepšila až po roce 1971, kdy byl v blízkosti obce otevřen hraniční přechod do tehdejší NDR. Od 16. století se význam Božího Daru podstatně změnil a ze středověkého živého hornického městečka s 2 000 obyvateli, se ve 20. století Boží Dar stal významným turistickým centrem zimních a letních sportů.

V obci se nachází budova kostela zasvěceného sv. Anně z roku 1772. Za zmínku stojí cínová křtitelnice, která je umístěna v objektu kostela. Tuto křtitelnici spolu se zvonem zhotovil roku 1612 jáchymovský kovář a zvonař Hans Wildt st. Střed obce tvoří renesanční náměstí obdélníkového tvaru do jehož rohů ústí vždy dvojice ulic. Dominantní budovou tohoto prostranství je radnice postavená roku 1844–1845 ve stylu pozdního klasicismu. Ostatní starší zástavba v obci podlehla požáru v roce 1808.
Na běžky na Boží Dar po oblíbené trase Lukáše Bauera

Na běžky na Boží Dar po oblíbené trase Lukáše Bauera

Boží Dar není jen město pod nejvyšší horou Krušných hor Klínovcem, ale s nadmořskou výškou 1 028 m také nejvýše položené město v České republice. A aby těch nej- nebylo málo, mají tu ještě něco výjimečného: v Božím Daru totiž žije Lukáš Bauer, nejlepší český reprezentant v běhu na lyžích.

Cyklovýlet z Božího Daru na Blatenský vrch, Perninské rašeliniště a zpět

Cyklovýlet z Božího Daru na Blatenský vrch, Perninské rašeliniště a zpět

Vydejte se poznat na kole nezaměnitelnou krásu této části Krušných hor. Z Božího Daru projedete kolem vřesem porostlých sejpů k řece Černé. Vaše trasa povede směrem do Horní Blatné a dále k Perninskému rašeliništi a zpět přes Hřebečnou a okolo Božídarského Špičáku. Náročný okruh měří 32,5 km a je určen trénovaným cyklistům, kteří rádi jezdí v terénu.

Krušné hory na běžkách – poznejte okolí Božího Daru Zimní sporty

Krušné hory na běžkách – poznejte okolí Božího Daru

Náhorní planina u obce Boží Dar patří k nejoblíbenějším běžkařským terénům v Krušných horách. Díky nadmořské výšce přes 1000 m zde sníh vydrží celou zimu. Roviny rozlehlých rašelinišť a údolí řeky Černé protínají desítky kilometrů strojově upravovaných tras.

Boží Dar – středisko zimních sportů Zimní sporty

Boží Dar – středisko zimních sportů

Tím správným místem pro sport, rekreaci a odpočinek v panenské přírodě centrální části Krušnohoří je Boží Dar. Tři km od tohoto nejvýše položeného města v České republice (1 028 m) se nachází nejvyšší hora Krušných hor Klínovec (1 244 m) s horským hotelem, rozhlednou a lyžařským sjezdovým areálem.

Skiareál Neklid na Božím Daru Zimní sporty

Skiareál Neklid na Božím Daru

Lyžařské středisko Neklid s nadmořskou výškou 850 – 1135 m se nachází v těsném sousedství městečka Boží Dar, 3 km od známého německého střediska Oberwiesenthal.

Kostel sv. Anny na Božím Daru Památky

Kostel sv. Anny na Božím Daru

V roce 1593 byl na místě starého chátrajícího dřevěného kostela postaven kostel nový a v roce 1605 – 1607 mu přibyla ještě věž. V roce 1771 byl ale zbořen a podle luteránského vzoru postaven nový barokní kostel ve farní zahradě, kostel byl zasvěcen sv. Anně.

Boží vyhlídka na Božím Daru Příroda

Boží vyhlídka na Božím Daru

Vyhlídka moderního střihu stojí ve výšce 1 099 metrů nad mořem na trase červené turistické značky jihovýchodně od města Boží Dar. Je vysoká osm metrů, vyhlídková plošina se nachází ve výšce pět metrů nad zemí a turisté se z ní mohou rozhlížet za příznivého počasí bez omezení.

Prohlídky kostela sv. Anny na Božím Daru Památky

Prohlídky kostela sv. Anny na Božím Daru

Komentované prohlídky kostela sv. Anny na Božím Daru.

Štola Johannes u Božího Daru Příroda

Štola Johannes u Božího Daru

Štola Johannes byla vyhloubená v 16. století v lesích na Zlatém Kopci u Božího Daru. Jedná se o zachovalý komplex historických důlních děl. Jsou zde podzemní komory velkých rozměrů.

Lyžařský areál Novako Boží Dar Zimní sporty

Lyžařský areál Novako Boží Dar

Lyžařský areál Novako na Božím Daru je hlavně určen pro začátečníky, rodiny s dětmi a seniory. Ski areál Novako se nachází v centru obce Boží Dar v Krušných horách.

Zdař Bůh, světové dědictví! – symbolická socha na Božím Daru Památky

Zdař Bůh, světové dědictví! – symbolická socha na Božím Daru

Ze všech stran dobře patrná je symbolická skulptura na Božím Daru, která návštěvníky přijíždějící z Čech i Saska upozorňuje, že vstupují na území památky světového dědictví UNESCO Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří.

Pošta Boží Dar – nejpilnější vánoční pošta v České republice

Pošta Boží Dar – nejpilnější vánoční pošta v České republice

Před vánocemi mají nejvíce napilno na jedné z nejvýše položených pošt u nás – v obci Boží dar, kam směřuje každý rok pošta adresovaná Ježíškovi. Každý rok se také na přáních objevuje nové speciální vánoční razítko.

15. 2.16. 2.
Karlův běh 2025

Karlův běh 2025

Boží Dar, Karlovarský kraj
14. 12.15. 12.
Snowboard Zezula Tour 2024/2025

Snowboard Zezula Tour 2024/2025

Boží Dar, Karlovarský kraj
1. 12.23. 12.
Ježíškova vánoční pošta z Božího Daru

Ježíškova vánoční pošta z Božího Daru

Boží Dar, Karlovarský kraj
8. 12.
Den na snowboardu

Den na snowboardu

Boží Dar, Karlovarský kraj
29. 11.6. 12.
Týden na horách v Jáchymově – pobyt s akční slevou

Týden na horách v Jáchymově – pobyt s akční slevou

Jáchymov, Karlovarský kraj
6. 12.13. 12.
Týden na horách v Jáchymově – pobyt s akční slevou

Týden na horách v Jáchymově – pobyt s akční slevou

Jáchymov, Karlovarský kraj
13. 12.20. 12.
Týden na horách v Jáchymově – pobyt s akční slevou

Týden na horách v Jáchymově – pobyt s akční slevou

Jáchymov, Karlovarský kraj
19. 11.24. 11.
Legiovlak 2024

Legiovlak 2024

Vejprty, Ústecký kraj