ÚvodCo chcete dělat?ZážitkyInteraktivní expozice

Interaktivní expozice Celá ČR

Toužíte zažít radost z poznání? Víme o místech, kde se vědní a technické obory představují vtipnou a interaktivní formou. Projděte si muzea, hvězdárny a planetária, vědecká centra a další místa, kde se před vámi dokořán otevřou dveře do světa vědy a techniky, pokusů a her!

Science centra 

Absolutními jedničkami mezi interaktivními expozicemi jsou vědecká centra. Tím úplně prvním byl iQparkLiberci, o pár let později doplněný iQlandií s planetáriem. V Plzni si interaktivní expozice a vědeckotechnické show užijete v Techmania Science Center, navštívit můžete i 3D planetárium. Ostrava láká návštěvníky do areálu Dolních Vítkovic, kde vedle Malého Světa techniky fascinuje všechny zvídavé objevitele Velký Svět techniky, v Olomouci na vás čeká interaktivní muzeum popularizace vědy Pevnost poznání a v Brně zábavní vědecký park Vida!
 

Elektřina, filmy a triky

Spousty zábavy, pokusů a tvůrčích výzkumů si užijete v herně v Technickém muzeuBrně, o zábavu se postará i Elektrikárium VUT Brno, tedy herna zaměřenou na elektřinu a elektroniku, anebo Ekotechnické centrum AlternátorTřebíči. Čtyři patra plná animace, zábavy, filmové historie a kreativity nabízí Filmový uzel, originální svět filmu a fantazie v areálu filmových ateliérů ve Zlíně, kde si pod vedením zkušených animátorů vytvoříte vlastní krátký animovaný snímek, do světa neobyčejných triků a zázraků se podíváte v Muzeu Karla ZemanaPraze.
 

Noc vědců a další zážitky

Portál Kudy z nudy pravidelně láká na oblíbené akce – například podzimní Noc vědců, při níž si v muzeích, vědeckých centrech, vysokých školách nebo v laboratořích užijete přednášky, neobvyklé experimenty, workshopy a zábavné show. Nabídku rozšiřují také pořady v hvězdárnách a planetáriích; prozkoumejte třeba aktuální programy Planetária Praha, Hvězdárny a planetária Brno, Planetária Ostrava nebo Hvězdárny a planetária v Hradci Králové.
Zobrazit více

Noční obloha nabídne Orionidy

20. říjen 2024 19:13
Konec měsíce října 2024 se ponese v duchu pozoruhodných nebeských úkazů. V průběhu předposledního víkendu, v neděli 20. října a v pondělí 21. října 2024, budeme moci za jasného počasí pozorovat Orionidy, meteorický roj, který je způsoben zánikem ledo-prachových částic ze slavné Halleyovy komety v zemské atmosféře. Historie pozorování této vlasatice je stará téměř jako samo lidstvo. Halleyova kometa oběhne kolem Slunce jednou za 76 roků, přičemž poprvé byla pozorována již v roce 240 před naším letopočtem.