Lázně Libverda

Lázně Libverda se nacházejí v malebné kotlině v podhůří severního úpatí Jizerských hor mezi Hejnicemi a Novým Městem pod Smrkem. Zvláštně znějící název je odvozený z německého názvu Bad Liebwerda, tedy líbezný ostrůvek mezi bažinami, minerální pramen s léčivými účinky je známý od středověku.

Oblíbené v obci

Co musíte vidět v Lázních Libverda

lázních si prohlédnete kolonádu i klasicistní a empírové lázeňské pavilony, ale skutečným symbolem Lázní Libverda je unikátní výletní restaurace Obří sud, budova ve tvaru ležícího sudu. Je 11 metrů vysoká, 14 metrů dlouhá a 10 metrů široká a návštěvníky lázní a Jizerských hor vítá od roku 1931. Ač unikátní, není to jediná budova s tak zvláštním tvarem. Druhý Obří sud stojí na vrcholu Javorníku v Jeřmanicích na Liberecku a je centrem areálu adrenalinových sportů.
 

Léčivá voda z Libverdy

Několik soudků léčivé vody z Lázní Libverda si roku 1583 nechal do Drážďan poslat saský kurfiřt August I. a na svá vojenská tažení ji vozíval i Albrecht z Valdštejna, samotné lázně ovšem vznikly až ve druhé polovině 18. století. Nejstarším pramenem byla Boží voda, další postupně získávaly jména členů rodiny Clam-Gallasů; to jsou prameny Mariin, Vilemínin, Eduardův, Josefinin, Bierbon a Hubertův. Lázně navštívili například císař Josef II., Carl Maria von Weber, Josef Jungmann či Franz Kafka.
 

Dřevěné sochy, singltreky a rozhledna

Nad údolím s lázněmi se tyčí masiv Smrku, s nadmořskou výškou 1 124 metrů nejvyšší hory české části Jizerských hor. U Obřího sudu začíná jeden z vyhlášených singltreků, z rozhledny na Smrku bývá za příznivého počasí vidět do okruhu 150 kilometrů; můžete spatřit Krkonoše, Lužické hory, Ještěd, Bezděz a dokonce Říp. Na vycházkových cestách kolem lázní objevíte řadu vyhlídek s dřevěnými sochami, zajímavým výletním cílem je poutní areál s bazilikou Navštívení Panny MarieHejnicích.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace v obci Lázně Libverda